Sorana Cîrstea s-a oprit în optimi la turneul WTA de la Mami, după ce a pierdut în două seturi duelul cu Danielle Collins, scor 6-3, 6-2.

Sorana CirsteaFoto: Juergen Hasenkopf / imago sportfotodienst / Profimedia

Danielle Collins a învins-o pe Sorana Cîrstea la Miami

Semifinalistă anul trecut la Miami, Sorana nu a avut nicio șansă în fața unei Danielle Collins (53 WTA) în mare formă.

Americanca a controlat disputa și a avut nevoie de o oră și 30 de minute pentru a se califica în faza sferturilor, acolo unde o va întâlni pe Caroline Garcia (27 WTA)

WTA Miami, optimi de finală

Yulia Putintseva - Anhelina Kalinina (32) 6-4, 7-6(5)

Maria Sakkari (8) - Anna Kalinskaya (22) Neprezentare Kalinskaya

Madison Keys (17) - Elena Rybakina (4) 3-6, 5-7

Victoria Azarenka (27) - Katie Boulter (24) 7-5, 6-1

Coco Gauff (3) - Caroline Garcia (23) 3-6, 6-1, 2-6

Sorana Cîrstea (19) - Danielle Collins 3-6, 2-6

Iga Swiatek (1) - Ekaterina Alexandrova (14)

Emma Navarro (20) - Jessica Pegula (5)

Sorana Cîrstea - Danielle Collins, 3-6, 2-6, în optimile WTA Miami

Setul II:

2-6: Collins încheie excelent partida, își face serviciul și obține calificarea în sferturile turneului de la Miami, după ce a fructificat a șasea minge de meci.

1-5: Americanca își face serviciul fără probleme și va servi pentru calificarea în sferturi.

1-4: Încă un break făcut de Danielle Collins, care controlează disputa.

1-2: Adversara Soranei face break și trece la conducerea setului secund.

1-1: Collins egalează după cel mai lung game de până acum. Americanca a salvat două mingi de break.

1-0: Sorana începe bine setul al doilea și își face serviciul.Românca închide punctul cu un as.

Setul I:

3-6: Danielle Collins își face serviciul și închide primul set.

3-5: Collins face primul break din acest meci și va servi pentru set.

2-3: Danielle Collins închide game-ul cu un as.

2-2: Sorana își face pentru a doua oară serviciul și egalează la 2.

0-1: Game alb făcut de adversara Soranei.

A început duelul. Collins câștigă primul punct, după un început agresiv.

• Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Semifinalistă anul trecut la Miami, Sorana Cîrstea se află pe locul 27 în clasamentul WTA Live - coborâre de trei poziții.

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).