Anhelina Kalinina și Madison Keys au fost eliminate în optimile turneului WTA de la Miami, după ce au fost învinse de Yulia Putintseva și Elena Rybakina.

Madison KeysFoto: Dubreuil Corinne/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Anhelina Kalinina și Madison Keys, învinse în optimi la Miami - Yulia Putintseva și Elena Rybakina merg în sferturi

Anhelina Kalinina a fost învinsă luni în optimile turneului WTA de la Miami.

Jucătoarea clasată pe locul 36 în ierarhia WTA a pierdut în două seturi duelul cu Yulia Putintseva (68 WTA), scor 6-4, 7-6(5), în urma unui meci încheiat în două ore și 21 de minute.

În sferturi, sportiva din Kazahstan va întâlni câștigătoarea duelului dintre Victoria Azarenka (32 WTA) și Katie Boulter (30 WTA).

Tot luni, Elena Rybakina (4 WTA) a obținut calificarea în sferturile turneului de la Miami, după ce a învins-o în două seturi pe Madison Keys (17 WTA), scor 6-3, 7-5, la capătul unui meci ce a durat o oră și 24 de minute.

Pentru Rybakina, urmează duel în sferturi cu Maria Sakkari (9 WTA).

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).