Victoria Azarenka a obținut calificarea în sferturile turneului WTA de la Miami, după ce a învins-o în două seturi pe Katie Boulter, scor 7-5, 6-1.

Victoria Azarenka Foto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Victoria Azarenka a învins-o pe Katie Boulter în optimi la Miami

Victoria Azarenka a obținut prezența în optimile turneului WTA de la Miami.

Jucătoarea clasată pe locul 32 în ierarhia WTA a avut nevoie de o oră și 47 de minute pentru a o învinge pe Katie Boulter (30 WTA), la capătul unui meci încheiat în două seturi.

În sferturi, fosta lideră WTA o va întâlni pe Yulia Putintseva (68 WTA).

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).