Novak Djokovic s-a calificat pentru a 13-a oară în carieră în sferturi la US Open, după ce l-a învins în trei seturi pe surprinzătorul Borna Gojo (locul 105 mondial).

Novak DjokovicFoto: Frank Franklin II / AP / Profimedia

Novak Djokovic, în sferturi la US Open după 3-0 cu Borna Gojo

Viitor lider al ierarhiei ATP, Djokovic a avut nevoie de două ore și 26 de minute pentru a câștiga partida de pe arena Arthur Ashe, scor 6-2, 7-5, 6-4.

Gojo a încercat din răsputeri să țină ritmul și se poate mândri cu 40 de lovituri câștigătoare în fața sârbului. Borna a servit bine (14 ași), s-a descurcat exemplar la fileu (14/17 puncte câștigate), dar nu a reușit să profite de rarele erori ale adversarului.

• În sferturi, Djokovic va da peste Taylor Fritz (cap de serie 9), după ce americanul l-a învins pe elvețianul Dominic Stricker (128 ATP), scor 7-6(2), 6-4, 6-4.
  • Doar Ivan Lendl (17) a ajuns de mai multe ori în sferturi la US Open. Novak Djokovic (13) se află la egalitate cu Andre Agassi și Roger Federer.
  • Nole a triumfat la Flushing Meadows în 2011, 2015 și 2018.
  • Indiferent de parcursul de la US Open 2023, Novak va fi lider mondial la finalul ultimului Grand Slam al sezonului.