OFICIAL Simona Halep s-a retras de la Wimbledon

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 25 iunie 2021, 12:26 Sport | Tenis


Simona Halep si centralul de la Wimbledon
Foto: Simona Halep / Facebook
Simona Halep şi-a anunţat, vineri, retragerea de la Wimbledon. Campioana en-titre a afirmat, într-o postare pe Instagram, că nu este refăcută complet în urma accidentării la gambă.


Mesajul Simonei Halep:
  • "Cu tristeţe vă anunţ că mă retrag de la acestă ediţie a turneului de la Wimbledon deoarece nu m-am putut recupera complet după accidentarea la gambă.
  • Am dat totul pentru a putea juca la Wimbledon. Acum doi ani am trăit momente speciale aici. Eram entuziasmată şi onorată să revin pe teren ca deţinătoare a trofeului. Din păcate, corpul meu nu a cooperat şi trebuie să amân revenirea la Wimbledon pentru anul următor.
  • Vă spun sincer că sunt foarte dezamăgită şi supărată din cauza acestei situaţii. Această perioadă a fost dificilă pentru mine, să ratezi două turnee majore (n.r. a ratat şi Roland Garros) reprezintă o provocare atât din punct de vedere fizic, cât şi mental.
  • Vom vedea ce ne rezervă viitorul, dar sper că această încercare mă va face mai puternică atât ca om, cât şi ca sportiv. Mulţumesc tuturor celor de la Wimbledon pentru înţelegere şi pentru sprijin" - Simona Halep, pe Instagram.


La scurt timp după anunțul Simonei, organizatorii turneului de la All England Club au reacționat pe Twitter: "Ne vei lipsi în acest an, Simona Halep! Să te întorci mai puternică în 2022".

Cu aproape doi ani în urmă, Simona Halep impresiona în finala Grand Slam-ului londonez: 6-2, 6-2 vs Serena Williams.

Simona Halep a abandonat în turul al doilea al turneului de la Roma (de categorie WTA 1000), deși o conducea pe Angelique Kerber cu 6-1, 3-3. În momentul în care jucătoarea din Germania servea, Simona a simțit dureri la gamba piciorului stâng, a cerut îngrijiri medicale, și a părăsit "Grand Stand Arena" cu lacrimi în ochi și şchiopătând.

Miza sezonului: Jocurile Olimpice de la Tokyo


Simona Halep a anunțat încă de la finalul anului 2019 că principalul său obiectiv este câștigarea unei medalii la Jocurile Olimpice. După ce a renunțat deja la Roland Garros și Wimbledon, Simona va avea mai mult timp de recuperare pentru Tokyo (24 - 31 iulie).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22842 vizualizari

  • -12 (34 voturi)    
    Fara dansa,Wimbledon este turneu de ctg.SH (Vineri, 25 iunie 2021, 12:32)

    Plagarus [utilizator]

    Pacat,putea castiga lejer din primul tur !
    • +6 (24 voturi)    
      bha (Vineri, 25 iunie 2021, 13:47)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      lasa dom'ne ca nu-i chiar asa. S-a predat ca nu mai poate si gata. O sa mai castige turnee din intamplare.
  • -3 (35 voturi)    
    Am observat (Vineri, 25 iunie 2021, 12:49)

    Un cititor [utilizator]

    că din februarie Halep a pierdut sustinerea de sus și nu stiu de ce.
    • +4 (18 voturi)    
      ciudat nu? (Vineri, 25 iunie 2021, 13:07)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      la cate cruci isi face si totusi nu o ajuta.

      ii recomanzi ceva?
    • +3 (19 voturi)    
      Iuruc? (Vineri, 25 iunie 2021, 13:35)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      asa se intampla cand obiectivul principal al unei jucatoare de top ramane sa se marite si sa faca copii, dupa declaratiile SH
    • +9 (23 voturi)    
      Ba nu (Vineri, 25 iunie 2021, 14:22)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Simona Halep am zis de 2 ani ca ,,e terminata".
      Si asta dupa US-Open 2019 cand a batut-o negresa aia tanara.
      Simona Halep este prea in varsta pentru stilul ei de joc ,,de viteza", corespunzator staturii ei mai mici, pentru a mai fi o jucatoare de Grand Slam.
      Simona Halep, de 2 ani, nu mai poate sustine cu cresterea experientei,
      cresterea masei musculare si greutate tot mai mare, reducerea mobilitatii datorita varstei.
      Simona Halep poate sa mai joace tenis zeci de ani de acum incolo !, dar victorile de Grand Slam-uri sunt terminate pentru ea de la US Open 2019.
    • +13 (21 voturi)    
      Efectul Flacaul.... (Vineri, 25 iunie 2021, 14:27)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Epuizarea si noptile transpirate lasa urme si slabeste organismul!!!
      • +6 (14 voturi)    
        de unde atatea nopti umede? (Vineri, 25 iunie 2021, 15:40)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        ... i-a gasit tacsu Stere makedon de maritat?
    • +6 (10 voturi)    
      Care susținere „de sus”? (Vineri, 25 iunie 2021, 19:50)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      La începutul anului a văzut că nu mai face față, i-a fugit de tot mintea la măritiș și... cred că deja putem vorbi la timpul trecut de „marea noastră campioană” sau de „numărul 1 mondial”... [Oricum, am văzut ce tinere „hotărâte” vin din urmă :))) ]

      Nu o critic însă pe Halep! Cariera ei a fost rezultatul unor eforturi proprii, iar decizia aceasta vine cumva firesc.
  • -13 (29 voturi)    
    Am rămas numai cu (Vineri, 25 iunie 2021, 12:57)

    nick24 [utilizator]

    Bianca Andreescu!
    Dar și ea e cam accidentabilă!
    • +17 (17 voturi)    
      Bianca Andreescu (Vineri, 25 iunie 2021, 13:33)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      S-a nascut doar in Romania, joaca pentru Canada, pentru ca in Romania nu a avut nici mingi pentru antrenament.
      Deci, doar Sorana Carstea.
    • +1 (1 vot)    
      Mai este una.. (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 15:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Emma Raducanu... UK, nascuta in Canada dintr-un tata roman si mama chinezoica, 18. Mutata la varsta de 2 ani in UK.
  • -5 (21 voturi)    
    Gata la (Vineri, 25 iunie 2021, 13:28)

    sipu [utilizator]

    azil” , sa nascut intr-o zodie” norocoasa . A fost nr 1 NEMERITAT
  • +1 (25 voturi)    
    s-a accidentat.. (Vineri, 25 iunie 2021, 13:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. dupa ce a vazut tabloul de participant? :))) lasa ca e viata si la salata boeuf...
  • +6 (22 voturi)    
    ...iti multumim simona... (Vineri, 25 iunie 2021, 14:08)

    tacanel [utilizator]

    ...pentru tot ce ai realizat in tenisul romanesc...dar cu un an (2021) foarte slab (trei GS ratate din care doar la unul ai participat si nici un turneu WTA castigat) este timpul sa pui racheta in cui si sa te concentrezi pe viata personala...in tenis nu cred ca vei mai avea succes...mult succes in cariera NE-sportiva...
    • -2 (8 voturi)    
      De ce sa puna racheta in cui ? (Vineri, 25 iunie 2021, 16:08)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Ma bine sa joace si sa mai faca bani !!!!.
      Inca vreo 2-3 ani Simona Halep poate sa mai faca o multime de bani din tenis !. Chiar si fara Grand Slam-uri.
  • +10 (20 voturi)    
    cam asta e pretul (Vineri, 25 iunie 2021, 14:17)

    @Dem [utilizator]

    ... platit de Halep cateva sute de mii de euro si iesirea din top 10 fiindca a renuntat la Teo Cercel, la un preparator fizic competent care sa o ajute sa ii intretina corpul, musculatura la varf de efort, mai ales ca nu mai are 20 de ani. A fost alegerea ei cu acest pret, cam scump.
    • +8 (16 voturi)    
      nu-i trebuie preparator fizic.. (Vineri, 25 iunie 2021, 15:49)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      .. ca i-a gasit tacsu Stere makedon de maritis.
  • +7 (15 voturi)    
    Ce tragedie (Vineri, 25 iunie 2021, 17:07)

    Halepel [utilizator]

    A venit sa-si infinga capunica in frisca de la Wimbledon.Exact ca atunci cand iti vin neamuri proaste la nunta si uita sa plateasca.Asa a facut si ea.Ar fi putut sa aiba mai mult respect pentru organizatorii turneului.Credeti ca Sir Andy Murray, Nadal si Federer ar face asa ceva?Pentru un fursec si un pahar de sampanie merita sa te compromit,i tu milionara fiind?
  • +12 (18 voturi)    
    Oficial! (Vineri, 25 iunie 2021, 17:35)

    yol [utilizator]

    Simona s-a lasat de tenis!
    De cand Darren si-a luat mana de pe ea, a ramas inconjurata numai de…., dar numai!
    Australianul reusea s-o mai scoata din lumea manelelor, insa manelarul sef, TIRIAC, i-a recomndat ca e mai bine fara ala, ca stie el…..:))))
  • +4 (14 voturi)    
    Fanii sa-si mai puna pofta-n cui! (Vineri, 25 iunie 2021, 19:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa cum a afirmat in ultimul timp, pentru ea tenisul este doar un joc, ea avand si alte lucruri, mai importante, de facut.
    Are dreptate. Un joc (unii ar zice ca a fost meseria ei, singura), ea trebuind, cum a afirmat, sa devina mama de trei copii, deci sa se transforme din Simona Halep, in Simona Iuruc.
  • +4 (10 voturi)    
    de cand ii cant eu prohodul (Vineri, 25 iunie 2021, 21:10)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Sa iasa la inaintare cei care au sarit ca arsi ca ii cantam prea repede prohodul, ca SH nu si-a spus ultimul cuvant, ca va mai castiga turnee, etc. Le repet tuturor ca nu numai ea este terminata si ca se va duce la turnee ca turist, iar la Olimiada va fi la fel de nerefacuta, ci intreg tenisul feminin romanesc. Nu vine nimic din urma, turul 1-2 si cam atat. Sa speram ca previziunea mea va fi infirmata de o noua tanara aparitie
  • +1 (1 vot)    
    "What goes up, (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 9:04)

    John M. [utilizator]

    must come down"..."Asa e in tenis"...
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 14:49)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)