A opta zi de la Roland Garros a fost una plină de evenimente: Sorana Cîrstea a fost eliminată de Tamara Zidansek, Serena Williams a părăsit competiția după ce a pierdut în două seturi cu Elena Rybakina, în timp ce Roger Federer a anunțat că se retrage înaintea meciului din optimi.

Serena WilliamsFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cele mai importante evenimente ale zilei de duminică, 6 iunie, de la Roland Garros:

Elena Rybakina a furnizat surpriza zilei la Roland Garros: a învins-o în două seturi pe Serena Williams, scor 6-3, 7-5.

Elena Rybakina a câștigat primul set al confruntării cu Serena Williams, scor 6-3.

Daniil Medvedev l-a învins pe Cristian Garin, scor 6-2, 6-1, 7-5. Rusul îl va întâlni în sferturi pe Stefanos Tsitsipas.

Stefanos Tsitsipas a trecut în trei seturi de Pablo Carreno Busta: 6-3, 6-2, 7-5. Grecul s-a calificat în sferturile competiției de la Paris.

Știrea zilei de la Paris vine din partea lui Roger Federer: elvețianul s-a retras înaintea partidei din optimi.

Paula Badosa (favorită 33) s-a calificat în sferturi după ce a trecut în trei seturi de Marketa Vondrousova (finalista din 2019), scor 6-4, 3-6, 6-2.

Anastasia Pavlyuchenkova (cap de serie nr. 31) s-a impus în fața Victoriei Azarenka (favorită 15), scor 5-7, 6-3, 6-2. Rusoaica s-a calificat în sferturi.

Marketa Vondrousova și Paula Badosa au ajuns în set decisiv: 4-6, 6-3.

După eliminarea Soranei Cîrstea, România a rămas fără reprezentante pe tabloul de simplu.

Zidansek salvează o minge de break și se califică în sferturi (1-6).

Sorana revine de la 0-30 și câștigă primul său game în setul secund (1-5).

Zidansek pare de neoprit în momentele acestea. Sorana nu mai are răspuns (0-5).

INFO Irina Begu și Nadia Podoroska s-au calificat în sferturile probei de dublu: 6-3, 6-1 vs Clara Burel / Chloe Paquet.

Sorana a condus cu 40-15, dar au urmat două duble greșeli și Zidansek a mai făcut un break (0-4)...

Tamara lovește incredibil în aceste momente și se desprinde (0-3).

Zidansek a intrat în transă, comite foarte puține greșeli și Sorana pare să își fi pierdut din concentrare (0-2).

Sorana a avut trei mingi de break, dar nu a reușit să fructifice niciuna și Zidansek începe bine setul (0-1).

Tiebreak: Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, însă au urmat trei puncte câștigate la rând de slovenă și Sorana (care nu a luat cele mai bune decizii) nu a mai putut reveni (a salvat doar prima minge de set - 4-7)

Sorana caută retururi decisive, însă acestea nu intră de fiecare dată. Jucătoarea noastră a avut o minge de set, dar Zidansek a rezistat foarte bine și a trimis disputa în tiebreak (6-6).

INFO Begu și Podoroska au câștigat primul set în fața cuplului Burel / Paquet, scor 6-3.

Sorana își face fără probleme serviciul (6-5).

Zidansek rezistă bine sub presiune și câștigă la 0 game-ul de serviciu (5-5).

Atacurile Soranei sunt foarte precise. Tamara va servi pentru a rămâne în set (5-4).

Tamara se apără excelent, scapă din situații dificile și egalează (4-4).

Game alb pentru Sorana. Zidansek a cerut arbitrei să verifice urma ultimei lovituri, dar mingea a fost în teren (4-3).

Cîrstea este foarte agresivă la retur, dar ratează loviturile decisive (3-3).

Sorana atacă excelent, continuă recitalul ofensiv din meciurile precedente (3-2).

Sorana este cea care dictează ritmul, dar Zidansek are un răspuns bun în acest game (2-2).

Game de serviciu perfect pentru Sorana - a reușit inclusiv două lovituri superbe în lung de linie (2-1).

Sorana are ghinion la prima minge de break (mingea a sărit ciudat de pe linie), dar Tamara trimite în fileu la a doua și românca egalează (1-1).

Meciul începe cu Sorana la serviciu. Zidansek profită de câteva erori ale Soranei și face break-ul în debutul partidei (0-1).

INFO A început și meciul de dublu Begu / Podoroska vs Burel / Paquet.

Arbitră de scaun va fi Morgane Lara.

La Paris sunt 18 grade Celsius.

Sorana și Tamara au intrat pe terenul Suzanne Lenglen.

Câștigătoarea partidei dintre Cîrstea și Zidansek va juca în sferturi cu învingătoarea meciului dintre Marketa Vondrousova și Paula Badosa.​

Ziua a opta de la Roland Garros o aduce pe teren pe Sorana Cîrstea. Aflată în una dintre cele mai bune perioade ale carierei, jucătoarea noastră o va întâlni în optimi pe slovena Tamara Zidansek. Tot duminică vor mai juca Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Victoria Azarenka și Serena Williams. Rămâi pe HotNews.ro pentru a fi la curent cu tot ceea ce întâmplă în complexul de la Porte d'Auteuil.

Terenul Suzanne Lenglen

Ziua de tenis pe această arenă începe la ora 12:00 (ora României) cu duelul dintre Sorana Cîrstea și Tamara Zidansek. Meciul va fi LiveText pe HotNews.ro.

Terenul Simonne Mathieu

De la ora 12:00, în primul meci al zilei, se vor duela perechile Irina Begu / Nadia Podoroska (România / Argentina) vs Clara Burel / Chloe Paquet (Franța).