Perechea Irina Begu / Nadia Podoroska s-a calificat, duminică, în sferturile probei de dublu de la Roland Garros.

Irina BeguFoto: DAVID GRAY / AFP / Profimedia

Begu și Podoroska (România / Argentina) au învins în optimi, cu scorul de 6-3, 6-1, echipa formată din franțuzoaicele Clara Burel și Chloe Paquet. Meciul a durat o oră și 14 minute.

În turul următor, Irina şi Nadia se vor duela cu perechea învingătoare a partidei Sharon Fickman / Giuliana Olmos (Canada / Mexic, cap de serie nr. 9) vs Petra Martic / Shelby Rogers (Croaţia/SUA)

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu total de 49.853 de euro şi cu câte 430 de puncte WTA.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 30 mai - 13 iunie, are premii totale în valoare de €34.367.215, iar aceasta este ediția cu numărul 125. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 13 ori câștigător la Paris).