David Popovici a concurat marți în finala probei de 200 m liber la CM de Înot de la Fukuoka și a reușit doar o clasare pe locul al patrulea, deși era văzut drept marele favorit. Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, a dezvăluit unde a greșit sportivul român.

David PopoviciFoto: KEMPINAIRE Stéphane / AFP / Profimedia

Camelia Potec: „A fost o cursă ratată din punct de vedere tactic”

David Popovici a ratat podiumul la proba de 200 m liber de la CM de Înot de la Fukuoka, după ce a condus aproape toată cursa.

Sportivul român era mare favorit, dar nu a gestionat corespunzător finalul cursei și a fost surprins, reușind să încheie pe locul al patrulea.

La finalul întrecerii, David Popovici nu a căutat scuze și a oferit o explicație care denotă maturitate.

Mulți au spus că sportivul legitimat la CS Dinamo București nu a adoptat strategia potrivită și că asta l-a taxat pe finalul cursei.

Lucrul acesta l-a subilinat și Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie și Pentatlon Modern.

„Deocamdată singura reacție este că a fost o cursă greşită din punct de vedere tactic. Tragem concluziile la finalul competiţiei, nu după fiecare cursă. David are nevoie de linişte şi recuperare pentru a se reface până la calificările de mâine dimineaţă de la 100 de metri liber.” - a spus Camelia Potec, potrivit as.ro.

8 Felix Auboeck (Austria) 1:46.40

• David este al treilea cel mai rapid înotător din istorie pe această distanță (1:42.97, la CE Roma 2022), după germanul Paul Biedermann (1:42.00) şi legenda americană Michael Phelps (1:42.96).

David Popovici și proba de 100 m liber de la CM Înot

26 iulie / Serii / ora 05:13

26 iulie / Semifinale / ora 14:26 sau 14:30

27 iulie / Finală / ora 14:21

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma din august 2022, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber , dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a anului 2022, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 m liber și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.