​David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, luni, ​la Campionatul European de Natație de la Roma, după ce a reușit să își îmbunătățească recordul mondial de juniori. Sportivul nostru a repetat astfel performanța de la Budapesta, când a reușit dubla 100-200 m liber.

David PopoviciFoto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

David Popovici, campion european în proba de 200 m liber

În vârstă de doar 17 ani, David nu a avut rival la Roma și a încheiat cursa cu timpul de 1:42.97 (record mondial de juniori, după ce la Budapesta terminase în 1:43.21).

Podiumul a fost completat de elvețianul Antonio Djakovic și de austriacul Felix Auboeck.

David a stabilit astfel și un nou record al competiției. Precedentul îi aparținea rusului Martin Malyutin: 1:44.79 (Budapesta 2020).

Popovici este al treilea cel mai rapid înotător din istorie pe această distanță, după germanul Paul Biedermann (1:42.00) şi legenda americană Michael Phelps (1:42.96).

David Popovici va mai evolua la Roma în proba de 400 m liber.

David Popovici, record mondial în proba de 100 m liber

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de Natație la seniori de la Roma. Românul a stabilit și un nou record mondial în această cursă (46.86).

România este reprezentată la Campionatele Europene (11-21 august) de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial (la 100, respectiv 200 m liber). Sportivii români participă la probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.​