David Popovici s-a aflat în frunte pe aproape întreaga durată a finalei de 200 metri liber din cadrul Campionatului Mondial de la Fukouka (Japonia), dar sportivul nostru a cedat în ultimii metri și a terminat pe locul 4, situație comentată și de L'Equipe.

David PopoviciFoto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia

David Popovici va trebui să se descurce mult mai bine pe distanța sa preferată, scrie L'Equipe

​„Favoritul David Popovici se prăbușește în finala de 200 m liber, câștigată de Matthew Richards.

Marele favorit al probei de 200 m liber, românul David Popovici a clacat pe finalul cursei şi a ratat un loc pe podium la Mondialele de la Fukuoka (Japonia).

Campion mondial la 100 m şi 200 m liber la Budapesta în 2022, David Popovici nu va reuşi aceeaşi dublă de aur la Fukuoka (Japonia). Marţi, românul în vârstă de 18 ani a fost lider în proba de 200 m liber, înainte de a ceda şi de a termina la mică distanţă de podium, cu un timp mai puţin bun decât cel realizat în semifinale (1'44''90 faţă de 1'44''70 în semifinale).

Deţinător al recordului mondial la 100 m, David Popovici va trebui să se descurce mult mai bine pe distanţa sa preferată, unde calificările încep miercuri”, scrie L'Equipe.

Cu aproximativ 30 de metri înainte de finalul cursei, David Popovici era încă primul. A urmat însă o perioadă dificilă, iar metru cu metru sportivul nostru a pierdut timp în raport cu principalii rivali.

Finalul cursei l-a găsit pe campionul din 2022 al probei pe locul al patrulea, el ratând dramatic prezența pe podium.

Pentru înotătorul român va urma participarea în proba de 100 m liber de la Fukuoka (serii și semifinale pe 26 iulie, marea finală pe 27 iulie).

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma din august 2022, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber , dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a anului 2022, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 m liber și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.