Romanca Sorana Cirstea a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Istanbul de favorita numarul trei a turneului, Anastasia Pavlyuchenkova. Rusoaica s-a impus in minim de seturi, scor 6-4, 6-2, intr-o partida ce a durat o ora si 23 de minute.

Cirstea, eliminata in sferturiFoto: istanbulcup.com

Cirstea fructifica a treia minge de break in game-ul al doilea al meciului, insa rusoaica reuseste rebreak-ul si egaleaza la 2-2. Pavlyuchenkova ii ia insa serviciul Soranei la 3-3, se desprinde la doua game-uri (5-3) si isi trece in cont primul set: 6-4.

In setul secund, la 1-1, Cirstea salveaza trei mingi de break, dar trimite in fileu si Pavlyuchenkova ii ia serviciul. Romanca trimite excelent un lung de linie si face rebreak-ul (2-2), dar nu poate face mai mult. Rusoaica ii ia din nou serviciul Soranei si, dupa ce isi castiga game-ul, se desprinde la 4-2. Un nou break o ajuta pe rusoaica sa incheie meciul la 6-2.

Pentru performanta obtinuta, Cirstea va primi 70 de puncte WTA si un cec in valoare de 5.340 dolari.