Wimbledon: Cea mai lunga partida din istoria tenisului

Joi, 24 iunie 2010, 11:19 Sport | Tenis

Wimbledon 2010
Nicolas Mahut (Franta) si John Isner (SUA) joaca de zece ore tenis de cel mai inalt  nivel, totul intamplandu-se la Wimbledon. Partida maraton dintre cei doi (in decisiv scorul este de 59-59) a doborat toate recordurile sportului alb, fiind una antologica.

Meciul contand pentru turul intai nu s-a terminat cu toate ca se disputa deja de doua zile. Intunericul a pus stop partidei dupa prima zi (la scorul de 4-6, 6-3, 7-6(7) si 6-7(3)), iar ce avea sa urmeze a intrat in Guinness Book.

Mahut si Isner au jucat doua ore si 41 de minute in primele patru seturi, dar decisivul avea sa fie unul fantastic. S-a ajuns la scorul de 59-59 la game-uri, performanta unica in istoria sportului alb.

Astfel, Nicolas Mahut si John Isner au doborat cu nonsalanta urmatoarele recorduri:

- Se joaca de 10 ore. Vechiul record fusese stabilit la meciul Fabrice Santoro - Arnault Clement - Roland Garros 2004 (sase ore si jumatate)

-  Setul decisiv se disputa de nu mai putin de sapte ore, o performanta greu de atins

- S-au disputat 165 de game-uri in aceasta partida (care inca nu s-a terminat), recordul precedent fiind de 112 game-uri (data din 1969)

- Record absolut de asi intr-o partida - 98. Isner a bifat aceasta performanta, in timp ce Mahut a bifat 95 de asi. Ivo Karlovic era recordmanul, cu 78 de asi

La Wimbledon (ca si la Roland Garros) in setul decisiv nu se disputa tie-break, cum se intampla de exemplu la US Open.

4583 vizualizari

• -2 (8 voturi)
    tied-break (Joi, 24 iunie 2010, 11:47)

aciduzzu32 [anonim]

COLOSAL !
    DAR , ACEST MECI DEMONSTREAZA , O DATA IN PLUS , NECESITATEA INTRODUCERII TIED-BREAKULUI IN SETUL DECISIV ( CUM E LA US OPEN)
    PENTRU A EVITA ACEASTA SITUATIE.
    CE SE POATE INTAMPLA DACA NICI AZI NU SE TERMINA MECIUL ???
    SE DA PESTE CAP TOT TABOLUL RESPECTIV , IAR ORICUM CASTIGATORUL ACESTUI MECI NUMAI ODIHNIT N-AR FI IN TURUL URMATOR.

AntonH [utilizator] i-a raspuns lui aciduzzu32

Chiar era nevoie de caps? Si nu, tocmai acest meci demonstreaza cu NU este nevoie, asa e frumos. Urasc turneele cu 2/3 seturi, cu tie-break. Cum ar fi ca la atotputernicul fotbal am introduce ca in caz de egalitate la goluri sa se ia de exemplu numarul de... cornere? sau cartonase galbene...? Tenisul asa a fost conceput, e frumos asa, nu vreau modificari aiurea numai de dragul celor care nu au legatura cu sportul si meciul sa se termine in 1:30 ore.
        Tied-berak (Joi, 24 iunie 2010, 14:58)

whistler [anonim] i-a raspuns lui AntonH

Pana si la "atotputernicul" fotbal , dupa 120 min de joc urmeaza "palituri di osanda"!
        Oricum, dupa max.60-70 min , mariile lor fotbalistii cam scot limba pe teren, darmite sa-i tinem sa joace 10 ore ca pe baietii astia 2 ?!?
        In al 2-lea rand, aciduzzu si-a expus doar parerea lui personala, ca d-aia e democratie (cred) - si alta modalitate de a nu prelungi meciul la nesfarsit nu vad nici eu ( macar tied-break la 15-15 ) sa fie toata lumea multumita...
      • -1 (1 vot)
        Frumos? (Joi, 24 iunie 2010, 16:05)

Daniel [anonim] i-a raspuns lui AntonH

Nu inteleg ce poate fi frumos intr-un joc unde ambii jucatori sunt epuizati? Ideea de sport inseamna frumusete, eleganta, sanatate ... Unde sunt toate acesta aici? Si, cum s-a mai zis, de fapt ambii jucatori pied: unul acum iar celalalt in meciul urmator.

Eu cred ca o cale de mijloc s-ar impune. Adica ... in setul decisiv sa nu fie tie-brack decat daca se ajunge la 10:10. Chiar nu are rost sa ne epuizam!!!
    frumos... (Joi, 24 iunie 2010, 11:52)

tenismanul [anonim]

... dar sa se reduca si durata partidei, nr de asi etc cu 25%, dupa care sa se si impoziteze cu 16%.
    Succesuri celor doi jucatori in continuare!

PS: ii asteptam pe amandoi in finala. :P

PPS: macar la dublu mixt. ;)
    • +1 (3 voturi)
      pt.tenismanul anonim (Joi, 24 iunie 2010, 12:11)

ACIDUZZU32 [anonim] i-a raspuns lui tenismanul

Buna poanta !!!
      Mai ales k am auzit eu ca MAHUT ar fi bugetar :))))
  • +4 (4 voturi)
    super (Joi, 24 iunie 2010, 12:20)

ralu [anonim]

eu nu sunt de acord cu tine.e mai bine sa nu existe tie break in setul final pt ca asa se face o diferenta intre jucatori.bine inteles ca ar putea sa introduca o regula sa nu ajunga la un astfel de scor dar asta e frumusetea tenisului...poate sa tina de la jumate de ora pana la 10 ore :)
    iar cei de la US open este singurul turneu de mare slam care foloseste tie break-ul in setul final..pacat...

indiferent cum se termina meciul amandoi au intrat in istorie si au castigat in felul lor.
    si e cam clar ca cel care os a castige acest meci nu o sa ajunga mai departe in turul 3 pt ca e epuizat deja.
      super nu-i asa ? (Vineri, 25 iunie 2010, 20:03)

aciduzzu32 [anonim] i-a raspuns lui ralu

Ce va spune voua scorul asta : THIEMO DE BAKKER - JOHN ISNER (jucat azi) 6-0 6-3 6-2 ???
      Deci tot la tied-breakuri raman cu ideea :)))
    cine stie.. (Joi, 24 iunie 2010, 12:48)

AndreiSe [anonim]

cand se reia meciul si ce televiziune il transmite!
      AndreiSe (Joi, 24 iunie 2010, 13:09)

aciduzzu32 [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

Aceiasi televiziune k si pana acum ( cred k nu avem voie sa spunem ) , porbabil ca da - se va transmite
      . (Joi, 24 iunie 2010, 13:25)

sep [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

sport.ro

la 17.30

verifica si site-ul oficial: wimbledon.org
        Cum pot sa scap de CTP? (Joi, 24 iunie 2010, 15:51)

Claudia [anonim] i-a raspuns lui sep

Am inceput sa ma uit la meciul lui Murray, incantata ca am in sfarsit televiziune care transmite Wimbledonul. Din pacate dupa vreo treizeci de secunde a devenit clar ca meciul are doi comentatori, nu doar unul. Iar comentatorul invitat este nimeni altul decat Dementorul Mioritic chelios si da, face ceea ce fac dementorii cel mai bine: sucks the life and joy out of everything. CTPul cetepeste cum stie el mai bine si distruge absolut tot farmecul meciului cu autosuficienta lui incruntata.

Am dat pe mute, dar imi place sa aud sunetul mingii lovind racheta/iarba, reactia multimii pentru Murray, etc. Daca are cineva vreun link cu un livestream de calitate, va rog... salvati-ma de Dementor!
          site (Joi, 24 iunie 2010, 18:30)

ralu [anonim] i-a raspuns lui Claudia

si eu ma uit pe net din cauza comentatorilor
    super tenis (Joi, 24 iunie 2010, 13:10)

Hiksos [utilizator]

meciul si situatia sunt extraordinare, tenisul are o frumusete aparte, si totusi ne aducem aminte de el numai cand se intampla ceva iesit din comun. de ce rubrica de stiri sportive nu cuprinde si toate rezultatele din alte competitii decat fotbal?