Rafael Nadal a pierdut primul sau set din aceasta editie a turneului Masters 1000 de la Madrid, in fata compatriotului sau, Nicolas Almagro. "Regele zgurii" a revenit de la 0-1 la seturi si s-a calificat in finala turneului spaniol cu scorul de 4-6, 6-2, 6-2.

Rafael Nadal, in finala la MadridFoto: Reuters

Nadal s-a calificat in cea de-a treia finala consecutiva de pe zgura, dupa turneele castigate la Monte Carlo si Roma, si ar putea sa se intalneasca in faza finala cu Roger Federer, daca elvetianul trece de David Ferrer.

Almagro i-a luat serviciul lui Nadal in debutul meciului, ceea ce i-a permis sa isi treaca in cont primul set, cu 6-4. In setul al doilea Almagro a ratat sansa unui nou break, si, pe fondul mai multor greseli, a cedat in fata lui Nadal. Fostul numar unu mondial a preluat conducerea partidei si nimic nu l-a mai putut opri in drumul sau spre finala, impunandu-se cu 6-2 in celelalte doua seturi.

Indiferent de rezultatul din finala de duminica, Rafael Nadal se va reinstala pe pozitia a doua din clasamentul mondial, coborandu-l o pozitie pe Novak Djokovic, sarbul declarand forfait pentru turneul de la Madrid.