WIMBLEDON: Pavel si Tecau, eliminati dupa un meci maraton (14-12 in decisiv!)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 16:03 Sport | Tenis

Tecau si Pavel, eliminati de la Wimbledon
Perechea Andrei Pavel/ Horia Tecau a fost eliminata in turul 3 de la Wimbledon dupa o partida maraton de 5 seturi (a fost 14-12 in decisiv) de catre dublul Wesley Moodie (Africa de Sud)/ Dick Norman (Belgia), favoriti numarul 9 pe iarba londoneza. Demn de mentionat este faptul ca ultimul set a tinut nu mai putin de 91 de minute!

Pavel/ Tecau - Moodie/ Norman 6-3, 3-6, 4-6, 7-6(6), 12-14

Statistica partidei:

Asi: 17-23
Duble greseli: 6-7
Greseli nefortate: 11-21
Puncte castigatoare: 174-182

Partida a inceput bine pentru romani, Tecau si Pavel castigand primul set (6-3) dupa 36 de minute.

Moodie si Norman revin puternic in meci si castiga urmatoarele doua seturi (6-3 - dupa 27 de minute si 6-4 - dupa 36 de minute) fara sa se intrebuinteze prea mult (break-urile au fost facute pe serviciul lui Andrei Pavel).

Dublul roman trimite disputa in setul decisiv dupa 7-6 (8-6 in tie-break) in setul al patrulea.

In setul cinci s-a mers cap la cap pana la scorul de 12-12, fiecare pereche castigand fara drept de apel pe propriul serviciu (in mare parte s-a castigat numai la zero).

Perechea Moodie/ Norman face 13-12, iar in urmatorul game avea sa se realizeze singurul break al setului, unul care avea sa se dovedeasca decisiv (14-12).

Dupa o partida maraton, dublul Pavel/ Tecau paraseste Wimbledonul in optimi, performanta pentru care romanii vor incasa un cec in valoare de 16.000 de lire sterline.

3954 vizualizari

online (Marţi, 30 iunie 2009, 18:56)

vasile [anonim]

felicitari pentru forta (Marţi, 30 iunie 2009, 20:33)

IOnel [anonim]

E remarcabil ca au tras pana la capat.
  • 0 (2 voturi)
    Andrei este timpul sa te retragi!!! (Marţi, 30 iunie 2009, 22:43)

rossoblu [anonim]

Am un mare respect pentru Andrei Pavel, insa cred ca e timpul sa se retraga cu adevarat! La simplu deja este invins peste tot din primul tur, de te miri ce anonimi iar la dublu, el este veriga slaba. S-a vazut in toate meciurile de la Wimbledon (cel putin la dublu masculin), unde Horia Tecau l-a tras dupa el. Si astazi, meciul a fost pierdut din vina sa: toate break-urile realizate de adversari au fost pe serviciul lui Andrei, deasemenea a returnat mai mereu foarte slab iar "bomboana de pe coliva" a constituit-o cele doua duble greseli consecutive, la scorul de 13-12 in decisiv si 30-30, care a decis partida. Repet, am un mare respect pentru Andrei, dar e timpul sa se retraga cu adevarat!!! Iti multumim Andrei Pavel pentru tot ce ai facut!!!
    Profesionisti (Miercuri, 1 iulie 2009, 12:21)

gabriel4west [utilizator]

Sorry, Rossoblu, dar baietii joaca pe bani, nu joaca pentru Romania. Ceea ce ai scris tu este foarte valabil pentru Cupa Davis, nu pentru turneele profesioniste.

Altfel, nu pot decat sa-i felicit pe baieti pentru prestatia extraordinara din acest meci.