Perechea Andrei Pavel/ Horia Tecau a fost eliminata in turul 3 de la Wimbledon dupa o partida maraton de 5 seturi (a fost 14-12 in decisiv) de catre dublul Wesley Moodie (Africa de Sud)/ Dick Norman (Belgia), favoriti numarul 9 pe iarba londoneza. Demn de mentionat este faptul ca ultimul set a tinut nu mai putin de 91 de minute!

Pavel/ Tecau - Moodie/ Norman 6-3, 3-6, 4-6, 7-6(6), 12-14

Statistica partidei:

Asi: 17-23

Duble greseli: 6-7

Greseli nefortate: 11-21

Puncte castigatoare: 174-182

Partida a inceput bine pentru romani, Tecau si Pavel castigand primul set (6-3) dupa 36 de minute.

Moodie si Norman revin puternic in meci si castiga urmatoarele doua seturi (6-3 - dupa 27 de minute si 6-4 - dupa 36 de minute) fara sa se intrebuinteze prea mult (break-urile au fost facute pe serviciul lui Andrei Pavel).

Dublul roman trimite disputa in setul decisiv dupa 7-6 (8-6 in tie-break) in setul al patrulea.

In setul cinci s-a mers cap la cap pana la scorul de 12-12, fiecare pereche castigand fara drept de apel pe propriul serviciu (in mare parte s-a castigat numai la zero).

Perechea Moodie/ Norman face 13-12, iar in urmatorul game avea sa se realizeze singurul break al setului, unul care avea sa se dovedeasca decisiv (14-12).

Dupa o partida maraton, dublul Pavel/ Tecau paraseste Wimbledonul in optimi, performanta pentru care romanii vor incasa un cec in valoare de 16.000 de lire sterline.