Final de poveste la Australian Open

VIDEO Federer, si marii campioni plang/ Nadal: Imi cer scuze pentru ce ti-am facut astazi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 1 februarie 2009, 15:44 Sport | Tenis

Finalul turneului de la Melbourne a oferit clipe mai putin asteptate: Roger Federer un campion cu ochii in lacrimi si un Rafael Nadal care isi cere scuze pentru ca l-a invins. Australian Open a avut parte de un final apoteotic, fair-play-ul aratat de cei doi jucatori depasind orice limita.

"Multumesc pentru sprijin. Nadal a jucat fantastic si tin sa-l felicit pentru tot sezonul. Cu siguranta ca ne vom vedea la anu'", a precizat cu lacrimi in ochi Roger Federer.

"Imi pare rau pentru ce ti-am facut astazi, stiu cum te simti si sunt sigur ca vei egala recordul lui Sampras. Te felicit pentru intreaga cariera si a fost o placere sa joc impotriva ta", a precizat Rafael Nadal.

Rafael Nadal a castigat in premiera Australian Open dupa o finala de 4 ore si 23 de minute in care l-a invins in cinci seturi, scor 7-5 3-6 7-6(3) 3-6 6-2, pe marele rival Roger Federer.

Vezi aici momentul in care Roger Federer plange ca un copil:




Citeste mai multe despre   























7581 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Unul fara altul.... (Duminică, 1 februarie 2009, 17:28)

    Adrian [anonim]

    ... nu ar face mare lucru. O rivalitate extraordinara in care amandoi isi dau seama ca depind unul de altul. Nu-mi place Nadal, n-as putea sa spun de ce dar fara el nu ar fi fost o asemenea finala, ca sa nu mai vorbesc de semifinala. Of, daca ar invata lucrurile astea si cei de pe la noi.... de, tine de inteligenta, mentalitate si onoare.
    • -3 (3 voturi)    
      NADAL (Luni, 2 februarie 2009, 1:16)

      onetouch [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Eu cred ca NADAL e cel m-ai bun jucator din lume si in aceasta finala a aratat ca am dreptate. este m-ai bun decat federer,acceptati. Daca plangi cum a facu-to FEDERER,nu dai deloc dovada de barbatie. A CASTIGAT CINE A MARITAT
      • +1 (3 voturi)    
        Si tu ai fi plans (Luni, 2 februarie 2009, 3:56)

        george [anonim] i-a raspuns lui onetouch

        Astazi nu Nadal l-a batut pe Federer ci Federer l-a batut pe Federer.
        Daca la scorul de 4-2 pentru el in primul set Federer ar fi fost mai concentrat ar fi castigat primul set si meciul.
        Nadal mai are mult pana sa ajunga la nivelul lui Federer. Federer nu consuma energizante ( ca sa nu spn altfel) asa cum face Nadal
      • -1 (1 vot)    
        si eu cred ca Nadal e pe val (Luni, 2 februarie 2009, 9:58)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui onetouch

        dar e si prima oara cand vad scris facu-to, maritat, m-ai in acelasi text. merci, m-ai facut sa zambesc, nu stiu cum ai facut-o, dar ai o felicitare de la mine, ai meritat-o.
  • +4 (4 voturi)    
    alt text nu foarte inspirat (Duminică, 1 februarie 2009, 17:40)

    conscab [utilizator]

    "Vezi aici momentul in care Roger Federer plange ca un copil"

    Hotnews, nu vi se pare ca il luati peste picior pe Federer? Omul este emotionat. Ceea ce ati scris acolo suna a mentalitate de om care considera ca "barbatii nu tb niciodata sa planga si nici nu au voie, doar femeile si copiii au voie"
  • +2 (2 voturi)    
    ...m/a surprins... (Duminică, 1 februarie 2009, 18:02)

    Gabi [anonim]

    ...sa/l vad pe Federer plangand (nu ca ar fi un lucru rau)...si stanele de piatra plang,nu/i asa?
    tot ce pot sa spun e ca/mi pare bine ca nu mai e robotul de altadata...tocmai asta nu/mi placea la el...acum,incep chiar sa/l simpatizez...sa/ti arati fata umana nu e neaparat o slabiciune...
    a dovedit ca este si ramane un mare jucator!
    bv Federer! bv Nadal!
  • +1 (1 vot)    
    bravo federer!!! (Duminică, 1 februarie 2009, 21:41)

    Victor [anonim]

    Bravo Federer pentru tot ceea ce faci si ai facut pana acum in tenis! Nu conteaza ca nu ai castigat azi.. o vei face data viitoare.. pt multi vei ramane vestic cel mai bun si mai talentat jucator de tenis din toate timpurile... !
  • -4 (4 voturi)    
    penibil... (Luni, 2 februarie 2009, 6:46)

    mircea [anonim]

    mi se pare penibila toata faza....o fufa care nu stie sa piarda...zici ca era un copil retard scos la o lectie deschisa...si toti il pupa in fund/ hate tennis by the way
    • +1 (1 vot)    
      tu ai pierdut deja (Luni, 2 februarie 2009, 13:30)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Omul plange pentru ca a avut ce pierde... Din statiul tau vegetativ nu ai cum sa realizezi ce inseamna sa pierzi pentru ca nu ai niciodata ocazia sa castigi.
  • +1 (3 voturi)    
    cand vedetele plang e bine (Luni, 2 februarie 2009, 6:53)

    ZANA [anonim]

    Cand si vedetele plang e bine !!. Si ei sunt oameni si au sentimente. Trebuie sa existe si asfel de momente in viata oricarui OM. Cine n-a plans niciodata ?!!. Cui nu i-a fost ciuda de o nereusita ?. Sa nu fim rai. Oricum ne-au desfatat si trebuie sa le multunim !.
  • +1 (1 vot)    
    Habar nu aveti (Luni, 2 februarie 2009, 13:36)

    Sport [anonim]

    Habar nu aveti, romani mediocri, ce inseamna performanta. Habar nu aveti ce inseamna sa te antrenezi 12 ore pe zi , habar nu aveti ce inseamna sa pierzi un titlu, si nu sa te zbati sa te califici la turneu. Habar nu aveti ce inseamna sa stati 1o ani in TOP! Habar nu aveti ce inseamna sa scrii istorie in sport, decat cu acea Nadia comaneci, un accident care nu s-a mai repetat, si de care romania isi va aminti 1ooo de ani , ca nu va avea altceva de ce sa se agate, poate doar de 1986 cand Steaua facea istorie - in Bucuresti.
    Mediocritatea .... bat-o vina .
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI NADAL BRAVO FEDERER (Luni, 2 februarie 2009, 18:18)

    FLORIAN_30 [anonim]

    un meci de mare clasa,cum cred eu k mult timp de-acm il vom cersi,adevarat mi-a fost antipatic federer pana l-am vzt plangand,acum cred ca-mi doream sa castige a jucat exceptional,dar trebuie felicitat nadal pentru dorinta si forta de-al invinge pe unul dintre cei mai mari jucatori pe care i-a avut sportul alb.bravo amandoura,va mai asteptam intr-o finala de mare slam.
  • 0 (0 voturi)    
    plansete (Marţi, 3 februarie 2009, 0:40)

    www.peluza.org [anonim]

    da, un meci excelent, amandoi sunt extraordinari...dar de aici pana la a plange de fiecare data (Federer pare o stanca dar de fiecare data - fie ca pierde fie ca a castigat - plange ca un copil mic)....e tanar, mai are de invatat...din fericire ne vom delecta in continuare ani buni cu rivalitatea lor...asa ceva nu am mai vazut de la Edberg/Becker....
  • 0 (0 voturi)