Gabriela Ruse s-a calificat marți în turul al doilea de la US Open, ocupanta locului 101 mondial trecând de Daria Saville (fostă Gavrilova - 58 WTA). Lucrurile nu au mers la fel de bine pentru Jaqueline Cristian: a fost eliminată în runda inaugurală de Anett Kontaveit, a doua favorită de la Flushing Meadows.

Gabriela RuseFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse, în turul doi la US Open după ce a trecut de Daria Saville (Gavrilova)

Gabriela a cedat primul set (scor 3-6), dar a avut puterea mentală să revină și să le câștige pe următoarele două, scor 6-2, 6-4. Partida a dura două ore și 15 minute.

În următorul meci, Ruse va da peste a 12-a favorită, americanca Cori Gauff.

Jaqueline Cristian, învinsă categoric de Anett Kontaveit, a doua favorită

Într-un alt meci al zilei, Jaqueline Cristian (de-abia revenită pe teren după luni întregi de inactivitate din cauza unei accidentări) a fost învinsă fără drept de apel de Anett Kontaveit.

Favorită numărul doi la Flushing Meadows, Kontaveit s-a impus după un meci de doar 66 de minute, scor 6-3, 6-0.

Reamintim că luni Simona Halep a fost eliminată surprinzător de Daria Snigur(124 WTA, jucătoare venită din calificări), scor 2-6, 6-0, 6-4. Halep a explicat la finalul partidei ce s-a întâmplat.