Simona Halep a câștigat turneul WTA 1000 de la Toronto, iar premiul pentru învingătoare a fost unul pe măsura efortului depus. Sportiva noastră se apropie în topul câștigurilor de locul al doilea, unul ocupat de ani buni de Venus Williams.

Simona HalepFoto: Christopher Katsarov / AP - The Associated Press / Profimedia

Simona Halep, câștiguri de peste 40 de milioane de dolari în carieră

Cecul pe care Simona l-a primit după victoria de la Toronto este unul de $439.700, după cum au anunțat organizatorii canadieni.

Grație acestei sume, Halep a ajuns la un total de $40.107.097, bani câștigați de-a lungul timpului doar din premiile din tenis.

Conform WTA, ierarhia all-time este condusă fără nicio emoție de Serena Williams (va fi aproape imposibil de depășit în următoarea perioadă), americanca fiind urmată de sora mai mare Venus.

În vârstă de 30 de ani (va împlini 31 pe 27 septembrie), Simona are toate șansele să o depășească pe legendara Venus dacă rezultatele bune vor continua să se adune.

În acest sezon, Simona Halep a adunat $2.156.857 în urma rezultatelor avute în competițiile din circuitul mondial.

Cum arată topul mondial WTA al câștigurilor din tenis

1 Serena Williams $94.588.910 / se va retrage după US Open

2 Venus Williams $42.285.378 / are 42 de ani, retragerea e tot mai aproape

3 Simona Halep $40.107.097

4 Maria Sharapova $38.777.962 / retrasă

5 Caroline Wozniacki $35.233.415 / retrasă.

Simona Halep, 24 de titluri în carieră

În vârstă de 30 de ani, Simona Halep a câștigat până acum în carieră 24 de titluri, două dintre acestea fiind de Grand Slam (Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019). Sportiva noastră a pierdut alte 18 finale.

2022 - Melbourne (WTA 250), Toronto (WTA 1000)

2020 - Roma (Premier 5), Praga (WTA International), Dubai (Premier)

2019 - Wimbledon (Grand Slam)

2018 - Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA)

2017 - Madrid (Premier Mandatory)

2016 - Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory),

2015 - Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory),

2014 - Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA)

2013 - Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor)