Simona Halep: Nu am luat inca nicio decizie cu privire la participarea mea la Jocurile Olimpice

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2016, 17:52 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 5 WTA, a declarat, sambata, la tragerea la sorti a tabloului turneului BRD Bucharest Open, ca nu a luat inca nicio decizie cu privire la participarea sa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, transmite News.ro.

"Decizia mea nu este inca luata. Nu vreau sa comentez mai mult, deoarece nu stiu inca ce voi face. Atunci cand voi sti suta la suta voi anunta. Nu pot sa va dau o data anume cand ma voi decide. Da, ma tem de virusul Zika. Imi doresc sa am o familie, imi doresc copii sanatosi, de aceea ma voi gandi foarte serios", a spus Halep.

Fostul presedinte al COSR, Ion Tiriac, a afirmat la randul sau, sambata, ca jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 5 WTA, nu va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Simona Halep a mai afirmat ca gimnasta Catalina Ponor merita sa fie portdrapelul Romaniei la JO: "Nu a fost foarte mare problema cu portdrapelul. O felicit pe Catalina Ponoir, cred ca este o mare onoare sa porti drapelul la Olimpiada. E o campioana, merita acest lucru. Nu cunosc sa fie vreo lege ca trebuie sa fii medaliat ca sa poti fi portdrapel", a precizat Halep.

Gimnasta Catalina Ponor a fost aleasa de Comitetul Executiv al COSR portdrapelul Romaniei la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, care vor avea loc intre 5 si 21 august. In varsta de 28 de ani, Ponor este tripla campioana olimpica (echipe, barna, sol) la Atena, in 2004, si medaliata cu argint (sol) si cu bronz (echipa) la Londra, in 2012.

Cinci sportivi au fost nominalizati de catre COSR pentru a fi portdrapel, iar intre acestia s-au numarat si jucatoarea de tenis Simona Halep si handbalista Cristina Neagu.

Dupa tragerea la sorti a tabloului turneului BRD Bucharest Open, Halep a declarat ca vrea sa castige trofeul. "Nu am apucat sa joc contra ei niciodata (n.r. - Barbora Krejcikova). Eu iau in serios fiecare meci si cred ca va fi dificil primul meci aici. Ma bucur ca am revenit la acest turneu si ca sunt apta sa joc si sper sa castig", a spus Halep.

Jucatoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numarul unu si locul 5 WTA, o va intalni pe Barbora Krejcikova (Cehia), pozitia 188 in ierarhia mondiala, in primul tur la BRD Bucharest Open, s-a stabilit, sambata, la tragerea la sorti. Halep (24 de ani) si Krejcikova (20 de ani) nu s-au mai intalnit pana acum.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1319 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    Serena 22 GS (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 17:59)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si voi dati stiri despre ce a mai visat Halep asnoapte.
  • +3 (11 voturi)    
    ipocrita ordinara... (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 18:05)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa mai zic...
    ai preferat sa renunti la "nationala" pentru un turneu sau sa te odihnesti si acu te dai lovicta ca nu porti drapelu tarii...
    ce sa mai zici...
  • +3 (3 voturi)    
    Ne certam pe drapel,nu pe rezultatele ce vor veni? (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 18:18)

    Plagarus [utilizator]

    Soar tichia de margaritare ii lipsea deja, marii "vedete"!
  • +3 (3 voturi)    
    Halep. (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 19:09)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Banciu a avut dreptate!
  • -2 (4 voturi)    
    Cred ca raspunsul e destul de simplu ! (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 19:15)

    Susufler0 [utilizator]

    Practic, sezonul pe zgura pt sportivele care conteaza in clasamentul WTA e incheiat de peste o luna.

    Turneul olimpic de tenis se desfasoara pe hard. Deci si daca o sa participe la el, pe Simona openul bucurestean n-o ajuta de loc, ba asi putea zice chiar ca o incurca.

    Mie toate astea imi spun ca Halep a primit o prima semnificativa de la sponsorul principal / sponsori, pt a participa.

    Gandesc ca daca premiul pt castigatoare este de vreo 20-25.000 de $, prima de participare n-ar avea de ce sa fie mai mica decat premiul.

    Si, atunci, de ce sa nu joci 2-3-4 jocuri cu adversare care nu ar trebui sa-ti puna probleme ?

    Cat priveste neparticiparea la Olimpiada datorita temerii de imbolnavire cu virusul Zika o inteleg perfect si o aprob.

    Sunteti capabili sa va puneti in locul ei ? Dar ce spun , nu in locul ei, puneti-va in locul vostru. V-ati duce cu inima impacata la Rio.

    Sau, barbatii, v-ati lasa cu inima impacata sotiile sa mearga in patria virusului Zica ?

    PS. Treaba cu portdrapelul, e asa ca sa se mai bage in seama si Dragulescu si sa dea de lucru forumistilor !
    • +3 (3 voturi)    
      am mai zis sa mearga linistita (Duminică, 10 iulie 2016, 3:24)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca are si virusul ala mandria lui
    • 0 (0 voturi)    
      Zica (Duminică, 10 iulie 2016, 19:07)

      soaresusrasare [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mai sunt si alte femei in lot; ar trebuie sa se retraga toate de frica? Si nu numai romance. Ce s-ar alege de Olimpiada daca s-ar retrage toate femeile ce vor sa aiba copii?
      • +1 (1 vot)    
        Nu stiu ! E vorba de alegeri personale ! (Duminică, 10 iulie 2016, 21:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui soaresusrasare

        Nu te supara, dar intrebarea ta in legatura cu "ce s-ar alege de Olimpiada, daca s-ar retrage toate femeile care vor sa aiba copii", este absolut prosteasca.

        Fiecare face ce vrea, face cum considera. Doua lucruri sunt certe : 1.Virusul Zika exista in Brazilia ; 2. Virusul Zika este periculos pt femeile care il contracteaza intrucat afecteaza grav sarcinile (este dovedit ca se nasc copii cu malformatii grave)

        Ce s-ar alege de Olimpiada ? S-ar alege Dracu' !

        Dar ce e mai importanta sanatatea si viata sau Olimpiada ?

        PS. Sau Halep si celelalte sportive care vor sa devina mame ar trebui sa mearga la Rio si sa SPERE ca pe ele nu le va ciupi tantarul criminal
        ?

        PPS. Btw : Cum te-ai simti daca fiica sau sora sau mama sau sotia sau prietena ta ar pleca acum in Brazilia ?
  • -1 (3 voturi)    
    Zika (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 19:34)

    dindamaroia [utilizator]

    Trebuie sa te felicit pentru jocul foarte bun de la wimbledon, inclusiv cel cu Kerber .
    Mai trebuie doar ca finalurile de set si de meci sa devina perioadele de joc care sa-ti placa cel mai mult si sa-ti genereze incredere in fortele tale si in victorie si sa genereze puterea de a iti indeplini telul.

    In ceea ce priveste olimiada, te intreb daca stii ca la TV s-a anuntat ca si pe litoralul romanesc au aparut tantarii care sunt purtatori ai virusului Zika.

    In final, BRAVO pentru progresul de pana acum.
    BAFTA!
  • +3 (3 voturi)    
    daca "avea" .. (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 19:55)

    exilatul [utilizator]

    drapelul nu o mai deranja ...zika...""Nu a fost foarte mare problema cu portdrapelul"", dar e ofticata...astia , aromanii ( mai cunosc eu unii : "regi", ciobani, etc. ) sunt cam "saraci cu duhul" ( asta ca sa nu zic imbecili )...
  • +5 (5 voturi)    
    No problem !! (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 21:22)

    gigiN [utilizator]

    Probabil va lua hotararea prin octombrie !!!