ATP Halle: Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala

Joi, 12 iunie 2014, 15:54 Sport | Tenis

Roger Federer, ultimul castigator de la Halle
Roger Federer s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Halle ("Gerry Weber Open"), dupa ce l-a invins pe portughezul Joao Sousa (locul 47 ATP). "Fedex" a avut nevoie de trei seturi pentru a ajunge printre cei mai buni opt jucatori ai competitiei.

Federer a pierdut suprinzator primul set la tie-break (10-8), dar le-a castigat pe urmatoarele doua: 6-4, 6-2.

In urmatoarea faza a competitiei, Roger il va intalni pe invigatorul partidei dintre Ivo Karlovic si Yen-Hsun Lu.

Turneul din Germania este dotat cu premii totale in valoare de 711.010 euro.

Ultimul castigator al competitiei este Federer: l-a invins in finala pe Mikhail Youzhny (6-2,7-6(3)).

1776 vizualizari

Brown def. Nadal (Joi, 12 iunie 2014, 21:09)

gigi marga [anonim]

In partea opusa a grilei, in acelasi turneu, Dustin Brown (GER) a reusit o victorie de senzatie impotriva numarului unu mondial si proaspat castigator al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, Rafael Nadal.
    In primul set fiecare jucator si-a castigat servicul pana la scorul de 5-4 pentru Brown care a reusit break-ul si si-a adjudecat setul. De aici incolo a fost un "Brown festival" si de multe ori parea ca Nadal este dus la scoala de catre adversarul sau care a aratat o forma exceptionala, dar sa nu uitam de viteza curtii, si sa avem in vedere ca este primul meci pe iarba al lui Nadal.
    Ajutat de o serva puternica, Brown a readus clasicul serve & volley in ochii spectatorilor (incantati!?) dar si cateva lobb-uri executate ca la carte.
    In turul urmator, Brown il va avea ca adversar pe compatriotul sau Philipp Kohlschreiber, sunt curios daca va reusi sa pastreze acelasi nivel de joc...