Simona Halep s-a calificat, joi, in finala turneului de la Roland Garros, jucatoarea noastra eliminand-o pe Andrea Petkovic (27 WTA, din Germania), dupa o partida care a durat o ora si 30 de minute. In ultimul act al competitiei, Halep o va intalni, sambata, pe Maria Sharapova. In urma acestui rezultat, Simona va urca, de saptamana viitoare, pe locul trei in ierahia WTA, urmand sa o devanseze pe Agnieszka Radwanska.

Simona Halep a ajuns in finala de la Roland Garros fara sa fi pierdut vreun set.

In urma performantei de pana acum, Halep va primi 1300 de puncte WTA si un cec in valoare de 825.000 de euro. In cazul in care va castiga competitia, Simona va fi recompensata cu 2.000 de puncte si 1.650.000 de euro.

• Florenta Mihai (in 1977 - a pierdut) si Virginia Ruzici (in 1978 a castigat, iar in 1980 a pierdut) sunt singurele jucatoare din Romania care au mai ajuns in finala de la Roland Garros
  • Simona Halep este singura jucatoare ramasa in competitie care nu a pierdut niciun set in actuala editie de la Roland Garros.
  • Ultima jucatoare din Romania care a ajuns in semifinalele unui turneu de Grand Slam a fost Irina Sparlea: in 1997, la US Open (a fost invinsa de Venus Williams).

Desfasurarea Live Text a partidei Simona Halep - Andrea Petkovic:

Simona a fost mai atenta, a profitat de slabiciunile adversarei, a servit bine, iar jocul a curs in favoarea ei. Halep a castigat tie-break-ul cu 7-4, iar finala Roland Garros nu mai este un vis pentru Halep. O va intalni in ultimul act al competitiei de la Paris pe Maria Sharapova

Halep trimite setul in tie-break, dupa un joc in care a evitat sa joace la risc. Andrea nu a avut raspuns, iar scorul a devenit 6-6

Setul a devenit unul cu aspecte dramatice, Andrea reusind sa treaca din nou in avantaj, dupa un game foarte echilibrat (6-5 pentru Petkovic)

Echilibrul se pastreaza in continuare, iar scorul devine 5-5. Simona nu i-a dat sanse adversarei, iar setul este unul pe muchie de cutit...

Petkovic a trecut din nou in avantaj, dupa un joc in care a avut mai multa luciditate. Andrea conduce cu 5-4 in setul doi

Simona a avut un joc foarte greu pe propriul serviciu, game-ul a fost unul lung si echilibrat, dar, pana la urma, Halep a egalat situatia la patru in setul doi

Petkovic a condus cu 40-0, Simona a revenit incredibil, a egalat, dar pe fondul unor erori nefortate, sportiva din Germania a castigat jocul (4-3 pentru Andrea)

Halep face un joc perfect pe propriul serviciu, game-ul fiind castigat la zero. Tabela arata 3-3, iar Petkovic da semne de nervozitate

Simona se apara mult prea in spate de linia de fund, iar nemtoaica face puncte cu destul de multa usurinta. Andrea face prima dubla greseala din aceasta semifinala, iar urmatoarea lovitura de dreapta iese in afara terenului. Halep reuseste break-ul, iar scorul a devenit 3-2

Andrea isi ridica nivelul jocului, devine mult mai atenta si trateaza fiecare minge de parca ar fi ultima. Jucatoarea din Germania reuseste primul break, iar scorul devine 3-1 pentru Petkovic

Petkovic insista pe forehand-ul Simonei, iar scorul devine destul de repede 30-0. Halep da semne de revenire, dar jocul ii revine jucatoarei din Germania (2-1 pentru Andrea)

Simona este, pana acum, foarte sigura pe propriul serviciu, iar jocul ii revine fara nicio emotie. Scorul a devenit 1-1 in setul doi

Setul doi a inceput cu Petkovic la serviciu. Simona se grabeste in doua randuri, iar sportiva din Germania trece in avantaj (1-0 pentru Andrea)

Petkovic a salvat doua mingi de set, dar Simona ramane in ofensiva si reuseste si castige primul set dupa 28 de minute (6-2)

Andrea forteaza totul, loveste la limita, iar jocul este castigat, pana la urma, de Petkovic. Scorul a devenit 5-2 pentru Halep

Simona nu lasa nimic la voia intamplarii, joaca perfect si o domina pe Andrea. Scorul devine 5-1, dupa un game in care Halep nu a avut probleme pe propriul serviciu

Halep este pe tot terenul, returneaza perfect, iar sportiva din Germania pare usor blocata. Simona reuseste inca un break, dupa un joc care arata ca are liniste interioara (4-1)

Simona profita de avantajul serviciului si se distanteaza la 3-1. Halep pare stapana pe situatie, este calma, iar jocul, deocamdata, curge in favoarea sa

Andrea serveste bine, loveste cu mult efect, iar Simona nu are raspuns. Sportiva din Germania isi trece in cont primul game (2-1 pentru Halep)

Simona nu ne da emotii in primul joc pe propriul serviciu: se impune la 15, dupa un game dominat cu autoritate (2-0 pentru Halep)

Meciul a inceput cu Petkovic la serviciu. Jucatoarea din Germania incepe timid meciul, iar Simona profita de acest lucru. Jucatoarea noastra face break-ul si conduce cu 1-0