Indian Wells: Rafael Nadal (favorit unu), eliminat in turul trei de Alexandr Dolgopolov

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2014, 10:19 Sport | Tenis

Alexandr Dolgopolov
Foto: atpworldtour
Alexandr Dolgopolov (cap de serie numarul 28) a furnizat surpriza zilei la Indian Wells, jucatorul din Ucraina invingandu-l in trei seturi pe Rafael Nadal (favorit numarul unu).

Dolgopolov a castigat primul set cu 6-3, Nadal a revenit in al doilea si s-a impus cu 6-3, dar in decisiv jucatorul din Ucraina l-a invins pe iberic cu 7-5 in tie-break.

Meciul a durat doua ore si 20 de minute.

Nadal este ultimul castigator al turneului de la Indian Wells, liderul mondial impunandu-se in 2013.

"Ma simt minunat, la fel ca dupa orice victorie. Aceasta insa este una speciala. L-am invins pe numarul unu mondial", a declarat Alexandr Dolgopolov la finalul partidei cu Nadal.


Citeste mai multe despre   























3662 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    ha ha (Marţi, 11 martie 2014, 11:20)

    Eugenca [utilizator]

    Asteptam comentariii "post mortem" din partea nadalistilor. De data asta oare ce l-a mai "durut"? Ca vorba aia "toti stim ca un Nadal 100% nu poate fi batut de nimeni" si asta in pofida faptului ca Djokovic la macelarit in 2011. Ce e interesant e ca toti jucatorii cate l-au batut pe Nadal au avut exact aceeasi "cheie": un joc foarte agresiv. Daca Nadal va pierde Roland Garosul anul asta, va fi o lovitura foarte puternica pentru el. Probabil ca se va "accidenta" iarasi "foarte grav" pentru 7 luni. Adevarul e ca Nadal nu a fost niciodata capabil sa joace bine mai mult de 12 luni
    • +2 (6 voturi)    
      frate... (Marţi, 11 martie 2014, 12:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      nu te supara, dar esti frustrat RAU
      orice jucator mai pierde... mai greseste...
      sau se mai accidenteaza

      pe de alta parte nu toti oamenii sunt frustrati si plini de ura fata de cineva pe care nici macar nu il cunosc... si nu se bucura de supararea altuia...

      cu cred ca a spus cineva ca nu l-a batut nimeni pe nadal... in fine... normal ca nu e invinccibil... e om, nu robot...
      • -2 (4 voturi)    
        frate (Marţi, 11 martie 2014, 16:09)

        Eugenca [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ura aveti voi microbistii care va pocniti in cap cu batele pe stadion sau in afara lui. Nadal are parte de dispretul a milioane de iubitori de tenis pentru modul mizerabil cum se comporta atunci cand pierde, in special la jucatori mai slab cotati. Cand pierde, Nadal se comporta in asa fel incat sa il faca pe adversar sa se simta vinovat ca l-a batut si sa nu se poata bucura de victorie. Nadal stie sa fure victoria adversarului si sa faca in asa fel incat sa se vorbeasca tot despre el. De asta ma bucur cand pierde Nadal. Si ma mai bucur si pentru faptul ca astfel de infrangeri sunt o palma peste botul pupincuristilor din presa si in special a fratilor McEnroe care inventeaza ei accidentari atunci cand Nadal pretinde ca e accidentat doar ca sa ii spele imaginea. Niciodata nu i-am auzit pe acesti comentatori laudand jocul adversarului lui Nadal. S-a vorbit mai mult despre asa zisa accidentare la spate a lui Nadal din finala de la AO decat despre jocul superb practicat de Wawrinka. S-a dovedit si in meciul de ieri ca atunci cand joaca cu un jucator foarte agresiv, Nadal devine un jucator absolut mediocru.
        Foarte agresiv a jucat si Rosol in 2012 si Soderling in 2009 si Ferer in 2011 dar mass-media a vorbit doar de 'accidentarile' lui Nadal nu si despre meritele adversarului
        • +2 (2 voturi)    
          Cand e vorba de alti jucatori (Joi, 13 martie 2014, 21:14)

          Stefan [anonim] i-a raspuns lui Eugenca

          care se afla in situatia lui Nadal, mai precis de Juan Martin Del Potro la Wimbledon 2012, nu zici absolut nimic. Del Potro l-a batut pe Ferrer practic intr-un picior, iar apoi mai avea un pic si-l batea si pe Djokovic. Il tot acuzi pe Nadal ca minte atunci cand spune ca se accidenteaza, dar cand e vorba de alti jucatori care spun ca nu au fost apti 100% fizic pentru un meci (Del Potro), nu zici nimic. Del Potro a mai spus ca avea dureri la incheietura mainii la AO 2010. De ce nu il acuzi si pe el ca minte?! Numai pe Nadal il acuzi de tot si toate!
        • 0 (0 voturi)    
          wow... (Sâmbătă, 22 martie 2014, 13:54)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

          presupui ca sunt microbist fara nici o dovada.
          daca as fi microbist nu stiu care ar fi problema . microbistii nu au dreptul la o parere? esti mai rau ca in comunism...

          au jucat multi jucatori agresiv cu nadal si nu toti l-au batut.. da in fine daca te face pe tine fericit raul altuia ... spre deosebire de tine, eu vreau ca jucatorul/echipa favorit(a) sa castige, nu vreau ca alalalt sa piarda...
  • +2 (2 voturi)    
    moonballs (Marţi, 11 martie 2014, 14:55)

    gigi marga [anonim]

    A fost un meci frumos (de urmarit) pe ansamblu.
    Tehnic, a fost destul de jos avand in vedere numarul mare de greseli nefortate de ambele parti.
    Nadal nu si-a gasit ritmul, nu a fost agresiv si a preferat mai mult sa se apere asteptand greseala adversarului.
    Dolgo a jucat uneori incredibil, a fost agresiv mereu si a aratat nervi de otel in TB decisiv.
    Pentru mine amuzant a fost ca Dolgo a jucat si el cu moonballs precum Nadal.

    P.S. Nu, Nadal nu a fost accidentat pentru acest meci, dar la meciul anterior cu Stepanek a declarat post meci ca il deranjeaza spatele... :-p

    Felicitari ambilor jucatori pentru spectacolul oferit!
    • -2 (2 voturi)    
      Dar cand este sanatos Nadal? (Marţi, 11 martie 2014, 15:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

      acuma si pe mine ma deranjeaza spatele cand dorm intr-o pozitie incomoda. Dar asta nu ma impiedica deloc sa joc tenis. Nadal este supermanul din filmele americane. El joaca ca un erou chiar daca are ruptura musculara, genunchii nenorociti si mai stiu ce inventie de accidentare. Se stie lucrul asta. Asta incearca sa ne inoculeze mass media. Ca daca nu exista eroi, ei trebui creati ca altfel cum ar veni prostimea la meci sa plateasca sute sau mii de dolari pe bilet.
  • -1 (3 voturi)    
    heheheh (Marţi, 11 martie 2014, 15:14)

    animalutul20 [anonim]

    cand o ia la cioc e accidentat.....baga din top dupa fiecare meci ca sa se asigure pt urmatorul........maine-poimaine ia o pauza( ca asteapta un nou medicament minune ca sa nu fie prins dopat°
    • -1 (3 voturi)    
      a trecut deja (Marţi, 11 martie 2014, 16:11)

      george [anonim] i-a raspuns lui animalutul20

      un an de la revenirea miraculoasa. Nu crezi ca e deja prea mult pentru Nadal? Cred ca ar fi ca\zul sa ia o pauza de cateva luni. Dar asta cred ca se va intampla dupa Roland Garos. Daca va pierde si la Roland Garos s-ar putea sa ia o pauza si mai lunga decat in 2012
  • +4 (4 voturi)    
    In tennis nu e greu sa pierzi (Marţi, 11 martie 2014, 16:00)

    Wanheda [utilizator]

    Pt carcotasii de mai sus, nici un meci nu seamana cu altul si nimeni nu e imbatabil, de neinvins...iar Dolgopolov e un real talent.
  • -2 (2 voturi)    
    problema pentru Nadal (Marţi, 11 martie 2014, 17:59)

    canadezul [anonim]

    e ca daca continua in ritmul asta al infrangerilor la jucatori mult mai slab cotati, are toate sansele sa piarda si Roland Garosul anul asta, lucru care ar fi devastator pentru mentalul lui. Sa nu uitam ca in ultimi doi ani l-a castigat la mustata. Anul asta in afara de Djokovic trebuie sa se mai lupte si cu Wawrinka ceea ce se dovedeste pe zi ce trece ca este din ce in ce mai greu