​VIDEO Cum a fost realizata zgura albastra de la Madrid Masters - Ion Tiriac: "Traditia si progresul nu sunt incompatibile"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:33 Sport | Tenis

Ion Tiriac
Foto: AGERPRES
Turneul Masters de la Madrid (editia din 2012) se va desfasura pe o zgura de culoare albastra, idee care a atras multe antipatii printre jucatorii de top din circuitul ATP (Nadal si Federer nu au fost de acord). "Traditia si progresul nu sunt incompatibile, toata lumea va avea de castigat in urma acestei decizii", a precizat Ion Tiriac pentru presa iberica.

Oficialii ATP si WTA si-au dat acordul pentru ca zgura de la Madrid Masters sa fie de culoare albastra, iar in aceste conditii la editia din anul 2012 se va juca pe o suprafata albastra.

"Mingea are aceeasi traiectorie, totul este la fel ca si pe suprafata rosie. In plus, contrastul oferit de albastru (noua culoare a suprafetei de joc) si galben este mai puternic cu 15% decat cel dintre rosu si galben. Astfel, de la spectatori, telespectatori si jucatori toti vor avea o vizibilitate mai buna. Rafa (n.r. Nadal) a spus ca este impotriva acestei decizii care vine in contradictie cu traditia. Sa va spun ceva, traditia si progresul nu sunt incompatibile", a declarat Ion Tiriac, patronul turneului Masters de la Madrid, pentru presa iberica.

"In circuit nu cred ca exista doua culori identice pentru suprafata de joc, asa ca nu inteleg de ce aceasta polemica cu albastrul de la Madrid", a precizat Carlos Moya, membru in comitetul de organizare de la Madrid Masters.

Organizatorii competitiei iberice au precizat ca au fost facute aproximativ 300 de teste de laborator pana la varianta finala a culorii pe care o va avea suprafata de joc.

Explicatia schimbarii culorii de joc


Reprezentantii turneului de la Madrid au precizat care ar fi aspectele pozitive ale schimbarii culorii suprafetei de joc.

  • Calitatea jocului nu este schimbata in niciun fel, sportivii nu vor avea de suferit.
  • Mingea are o vizibilitate mult mai buna, atat pentru jucatori, cat si pentru spectatori si telespectatori.
Ultimii castigatori de la Madrid:

2009 - Roger Federer (6-4, 6-4 cu Rafael Nadal)
2010 - Rafael Nadal (6-4, 7-6(5) cu Roger Federer)
2011 - Novak Djokovic (7-5, 6-4 cu Rafael Nadal).

Masters-ul de la Madrid se va desfasura in perioada 4-13 mai 2012, la "Caja Magica". Competitia este dotata cu premii totale in valoare de 4,5 milioane de dolari.

Vezi aici cum s-a schimbat culoarea suprafetei de joc de la Madrid Masters:



Ce spun organizatorii despre zgura albastra:



Citeste mai multe despre   



















10071 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    loool (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:42)

    me [anonim]

    traditia si progresu?! ce treaba are zgura albastra cu progresu?!
    totu are treaba numai cu afacerile si banii!
    • +5 (13 voturi)    
      are treaba (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:54)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui me

      Pai prin imbunatatirea contrastului dintre minge si suprafata s-a realizat un progres.
      Conform DEX, progres = Dezvoltare, schimbare în bine datorită căreia se ajunge la un rezultat scontat ori se atinge un anumit scop.
      Ai inteles acum?
      • 0 (2 voturi)    
        bine,pa. (Joi, 1 decembrie 2011, 10:31)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

        -ma dor ochii de la albastru asta de piscina
        -daca tot voiau contrast , sa fi facut zgura neagra, macar efectu era maxim
      • -1 (3 voturi)    
        hmmm (Joi, 1 decembrie 2011, 12:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

        si mingie galbena pe gazon rosu era un contrast foarte bun... da putea cineva sa se uite la meci?!
        hai sa o lasam moarta...
        e vorba de ceva reclama si bani in plus si nimic mai mult...
  • +1 (3 voturi)    
    are dreptate omu' (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:10)

    kllaus [anonim]

    Chiar daca multora nu le plac schimbarile, de fapt, orice schimbare care nu convine creeaza disconfort, trebuie sa recunoastem ca atat in tenis cat mai ales in fotbal sunt necesare progresele tehnologice. Nu ne mai putem baza numai pe ochiul ager al arbitrului pentru a lua decizii care pot costa un club sau un jucator milioane de euro. Sunt necesare imbunatatiri.
    Revenind la tenis, ceea ce emana d-nii Nadal si Federer nu sunt decat ifose. Nici in alte sporturi nu sunt intrebati jucatorii pe ce fel de teren se joaca, sau pe ce pista se alearga. Jucatorii trebuie sa demonstreze ca sunt competitivi, in mediul care li se pune la dispozitie. Mai ales ca tendinta in tenis din ultimul deceniu este extrem de periculoasa: nu mai au loc jucatorii de talie medie, care de cele mai multe ori erau mult mai tehnici si inventivi, in detrimentul monstrilor claditi la sala de forta. In conditiile actuale nu o sa mai vedem pe terenurile de tenis un Nastase, Agassi sau Chang.
  • -3 (9 voturi)    
    Ca bordurile lui Videanu (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:13)

    sgc [anonim]

    Ce progres, trebuie sa schimbam ca sa iasa banu'!
    Moya zice clar ca sunt foarte multe culori ale terenului de joc, asa ca schimbarea vine din nevoia de a misca niste bani !
    Bordurile lui Videanu si zgura albastra.
  • +1 (5 voturi)    
    robotizare (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:18)

    cet [utilizator]

    Mai lipsesc niste robotei misunand de colo colo,pentru corectitudine!! si tenisul traditional se va teleporta intr-un SF...
  • +1 (3 voturi)    
    ordem e progresso (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:24)

    M&Ms [anonim]

    Bine ca nu vor sa vopseasca albastru iarba de la Wimbledon daca tot vine vorba de contrast.
    • 0 (0 voturi)    
      iarba (Joi, 1 decembrie 2011, 8:34)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui M&Ms

      Nu trebuie sa o vopseasca poate nu ai auzit ethe Kentuky Blue Grass, da exista si numai trebui s-o inlocuiasca :)
  • 0 (2 voturi)    
    daca problema era de a imbunatati vizibilitatea (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 17:14)

    nea caisa [anonim]

    pe baza contrastului, de ce nu folosesc culorile negru si portocaliu? Se stie ca intre acestea este contrastul cel mai mare.
    • +6 (8 voturi)    
      foarte simplu (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 19:06)

      Lexus [anonim] i-a raspuns lui nea caisa

      ...pt ca jucatorii de culoare s-ar putea ascunde ...deci, ar fi avantajati :))))))
      • 0 (0 voturi)    
        toti? (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:56)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Lexus

        amandoi? :)
  • 0 (0 voturi)    
    culoarea albastra (Vineri, 2 decembrie 2011, 15:21)

    NewLevel [anonim]

    Cind ei zic ca imbunatatesc contrastul se refera, desigur, la contrastul de la televizor.
    Nu cred ca s-au gindit ca lumina albastra e cea mai obositoare pentru ochi (ia uitati-va intr-o zi senina brusc la cer). Probabil ca vor ca jucatorii sa nu mai lungeasca partidele de tenis la nesfirsit.

    http://www.sciencentral.com/articles/view.php3?article_id=218392616
  • 0 (0 voturi)    
    Infatuare si lipsa de diplomatie. (Duminică, 4 decembrie 2011, 15:16)

    sateanul [anonim]

    Mister Tiri nu se deosebeste cu nimic de restul imbogatitilor de dupa 1989 da pe dinafara de infatuare.Nu-si infige trabucuri scumpe in gura ca altii dar nici nu gaseste cu cale ca atunci cand propune o schimbare ,zice el ce determina progresul,nu se oboseste sa-i consulte mai intai pe cei mai exponentiali jucatori ai momentului.Isi imagineaza poate ca FedEx sau Nadalica chiar nu mai pot de grija banilor si ar avea de suferit din faptul ca nu se vor infrupta din banii turneului pastorit de Tiriac.
  • +1 (1 vot)    
    zgura ca zgura (Miercuri, 14 decembrie 2011, 22:43)

    corvus_coraX [utilizator]

    dar ochii?!