​CE Handbal Am scapat de Rusia: suntem in semifinale, indiferent de meciul de joi

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 14 decembrie 2010, 21:07 Sport | Teamball

Evgheni Trefilov, antrenorul Rusiei
Foto: Reuters
Echipa de handbal a Romaniei (23-21 cu Muntenegru) este in semifinale, indiferent de rezultatul meciului cu Rusia, ultimul din grupa principala. Tricolorele au primit un ajutor nesperat din partea Spaniei (victorie cu 30-22 in fata trupei lui Trefilov). Danemarca si-a asigurat de asemenea calificarea, cu un succes in fata Croatiei.

Rezultate de marti:
Romania - Muntenegru 23-21
Danemarca - Croatia 31-19
Spania - Rusia 30-22

Clasament Grupa principala 1, inaintea ultimei etape
1. Danemarca 8p
2. Romania 6p
3. Muntenegru 4p
4-6. Rusia, Spania, Croatia 2p - eliminate.

Danemarca merge in semifinale de pe prima pozitie, iar Romania de pe locul secund.

Joi, in ultima etapa:
Romania - Rusia 17.45
Spania - Croatia 19.45
Danemarca - Muntenegru 21.45
























14675 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    fals (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:31)

    adi [anonim]

    Romania nu mai poate pierde calificarea in nici un caz.
    Analizam cazul cel mai rau, Romania pierde in fata Rusiei.

    Muntenegru daca bate joi face 6 puncte. Romania are tot 6... Romania merge mai departe pentru ca a batut in meciul direct.

    Rusia nu mai are nici o sansa.

    Spania nu mai are nici o sansa.

    Croatia daca bate astazi Danemarca si joi Muntenegru atunci face 6 puncte. Romania are tot 6, Romania merge mai departe pentru ca a batut in meciul direct.

    Ceea ce spui in articol nu are nici un sens!
    • +2 (2 voturi)    
      re:fals (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:34)

      adi [anonim] i-a raspuns lui adi

      Acum realizez ca te refereai la Danemarca.

      Imi cer scuze. Intradevar, Danemarca poate pierde calificarea matematic.... dar nu si practic :)
    • 0 (0 voturi)    
      Salut (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:48)

      AS [anonim] i-a raspuns lui adi

      E vorba despre situatiile in care mai mult de 2 echipe sunt la egalitate de puncte; acolo apar complicatiile.
    • -1 (1 vot)    
      Calificare (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:13)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui adi

      Daca Danemarca pierde cu Croatia azi si joi cu Muntenegru iar noi pierdem cu Rusia joi se califica Danemarca cu 6 Puncte pe locul 2 si Muntenegru pe 1 cu 6 Puncte. Noi avem 6 puncte dar Danemarca are victorie directa asupra noastra si Muntenegru asupra Danemarcei.
      Totusi este foarte putin probabil ca danemarca sa piarda astazi ...
      • 0 (0 voturi)    
        scor la pauza Danemarca - Croatia (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:20)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Adi

        la pauza scorul meciului Danemarca - Croatia este 16-10
    • 0 (0 voturi)    
      ai omis un lucru... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 11:51)

      mozzy [utilizator] i-a raspuns lui adi

      ...nu conteza rezultatul direct pentru departajare, ci golaverajul. La trei echipe cu acelasi punctaj, se califica cea cu golaveraj mai mare.
  • +1 (1 vot)    
    nu e chiar asa complicat... (Marţi, 14 decembrie 2010, 21:37)

    judex [anonim]

    Hai sa vedem:
    - Croatia nu bate danemarca e clar
    - Croatia bate Danemarca - face 4 pct
    Avem situatia Danemarca si Romania 6, Croatia si Muntenegru 4.
    ultimele meciuri:
    Danemarca- Muntenegru
    Romania-Rusia
    Croatia- Spania
    Danemarca bate Muntenegru sau egal. degeaba bat croatele ca oricum le-am batut in meci direct. Presupunem ca noi pierdem cu Rusia ca altfel...
    Muntenegru bate Danemarca, face 6 pct. daca Croatia bate si noi nu avem 4 echipe cu 6 puncte dar noi avem 2 victorii directe ca si Croatia...deci mergem
    Croatia nu bate: 3 echipe cu 6 puncte, fiecare cu o victorie si o infrangere. Avand in vedere ca noi avem -1 trebuie ca Muntenegru sa bata Danemarca la 1-4 goluri. Acesta e singurul caz in care nu mergem deci cam 1%...
    Sper ca nu am gresit undeva...
    • +2 (2 voturi)    
      asa este (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:57)

      adevarat [anonim] i-a raspuns lui judex

      Logica este ok, asa este... Iar cum Danemarca bate clar pe Croatia (27-18 si mai sunt vreo 8 minute) atunci ramane Danemarca pe locul 1 si Romania pe locul 2.
      Din cealalta grupa e foarte probabil ca locul 1 sa fie al Suediei si locul 2 al Norvegiei, ceea ce e numai bine pentru Romania pentru ca Norvegia joaca excelent...
      Multa bafta sambata si felicitari fetelor ! Chiar o merita !
    • 0 (0 voturi)    
      ai gresit la ultimul rationament (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:04)

      didiand [anonim] i-a raspuns lui judex

      Daca Croatia nu bate azi (cred ca a se va intampla tinand cont de rezultatul la pauza) atunci implicit Danemarca face mai mult de 6 puncte - in acest caz doar Muntenegru ne mai poate ajunge insa avem meci direct castigat. Suntem in semifinale, atat teoretic cat si practic. Situatia s-a complicat insa in cealalta grupa, acolo unde Suedia nu mai este asa de sigura de calificare dupa infrangerea in fata Frantei - sper totusi ca Suedia sa castige in ultimul meci in fata Ungariei si sa se califice de pe primul loc - in aceasta situatie avem culoar pentru finala...In caz ca Suedia pierde in ultimul meci, dam in semifinale peste Norvegia, situatie ce nu ne avantajeaza...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai calculati... (Marţi, 14 decembrie 2010, 22:54)

    albaro [anonim]

    Danemarca conduce in min. 50 cu 25-18

    http://player.cdn.tv1.eu/player/_v_/_s_handball/_x_s-411205637/handball/dates.html?video=414045&page=main
    • +1 (1 vot)    
      Gata ne-am calificat! (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:10)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui albaro

      Scor final 31-19
  • +1 (1 vot)    
    locul 2 (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:07)

    sose [utilizator]

    Ii clar ca Danemarca termina pe locul 1 si noi pe 2.
    Daca Suedia bate maine Ungaria le vom avea ca adversare. In ultimul meci direct, acum 2 saptamani la Paris, am castigat la 6 goluri.
    Bafta multa si felicitari echipei!
  • +3 (5 voturi)    
    părerea mea (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:10)

    xcristi [utilizator]

    Nu-mi place abordarea asta! România trebuie să bată tot ce mişcă pentru că are o echipă performantă care şi-a demonstrat valoarea de atâtea ori! Sau, să piardă, dar jucând excepţional până la ultima suflare! Trebuie să le susţinem cu toată inima pentru jocul lor, nu pentru puncte! Iar dacă jocul n-ar fi bun, nici punctele n-ar avea noimă. Ne trebuie fond nu formă. Mă mâhneşte deci înfrângerea Rusiei, pentru că altfel joi am fi vazut un meci pe viaţă şi pe moarte! Hai România!
    • +1 (1 vot)    
      Esti un pic masochist! (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:21)

      Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui xcristi

      E mai bine asa ca meciul de joi nu mai are miza. Pot juca fara grija de accidentari.
    • +2 (2 voturi)    
      E mai bine asa (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:31)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui xcristi

      Avem nevoie de o echipa odihnita in semifinale,
      asa ca nu ne deranjeaza deloc daca in meciul cu Rusia am juca cu mai multe rezerve. Mai ales in locul Talidei si al Cristinei Neagu.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu daca e mai bine (Miercuri, 15 decembrie 2010, 9:14)

        ion [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Nene, e chestie de moral. Ceva imi spune ca daca pierdem cu Rusia de aici incolo pierdem tot. Trebuie sa castigam si cu Rusia. Si de ce nu am castiga? Jucam cu o echipa care nu mai are niciun scop si care a pierdut in fata Spaniei cu mai mult de 1o goluri (si era meci cu miza!)

        Nu trebuie sa curga sange in meciul cu Rusia, dar nici sa ne dam deoparte.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Miercuri, 15 decembrie 2010, 14:12)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui xcristi

      subscriu in totalitate - nu jocul punctelor e important - ci modr-o competitie sa arati ca esti valoros !!!
  • +2 (4 voturi)    
    calm !! (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:13)

    val [anonim]

    Iata ca sunteti plini de calcule de doi lei precum niste bieti pariori din liga lui mitica !! Rezulatetle de zi ne-au adus fara dubiu in semifinale !! De aici incolo lasati pe aceste fete sa se descurce fara parerile voastre de doi lei !! Calm !!
  • +9 (9 voturi)    
    ASTA IMI DORESC (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:42)

    CATALIN [anonim]

    Imi doresc acea clipa in care fetele noastre vor ridica Cupa Europei deasupra capului si danezele sa le aplaude si inclusiv spectatorii aceia care ne-au huiduit.
    • -1 (1 vot)    
      E frumos acest gand (Miercuri, 15 decembrie 2010, 9:16)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui CATALIN

      insa si ucigator. Tocmai gandul la titlu le inmoaie psihic pe fete, fetele au nevoie de joc pentru a castiga si concentrare lor trebuie sa fie pe joc si nu pe titlu. De accea castigam toate meciurile amicale, pentru ca in acele jocuri urmarim exclusiv jocul.
  • +4 (6 voturi)    
    Victorie (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:01)

    Gino [anonim]

    Iar au cistigat ,,printesele Romaniei''
    Am avut portar care ne-a dus spre victorie
    foarte greu meciul...Radu Voina dirijat magistral meciul...scimbarile si tactica a facut sa batem
    ,,temerara'' echipa a Muntenegrului...Oricine din grupa aversa ajunge in semifinale meciul este
    extrem de dificil,deoarece se joaca cu mare ambitie si dorinta de victorie....Hai Romania....
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 0:55)

    handbal [anonim]

    Suntet singura speranta de bucurie pentru romani in sportul pe echipe anul acesta.Jocul vostru,nivelul si sacrificiul pentru tricolor este maxim pentru noi.Putini comenteaza dar toti va sustin.Visati la maxim,ca puteti !
    Meritati tot repectul!
  • +7 (9 voturi)    
    O VICTORIE SUPERBA! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 5:00)

    ana [anonim]

    Felicitari tuturor fetelor.Ati luptat admirabil.
    RUSINE GAZETA SPORTURILOR;Dupa asemenea victorie ei o tin cu steaua lui becali pe prima pagina.
    Jalnic ziar parca ar fi proprietatea lui becali [apropo de realitatea lui vantu].Eu unul nu-l mai citesc ca ma apuca greata.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai Romania! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 7:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Am vazut toate meciurile Romaniei de la acest campionat, avem echipa buna. Si in mod special imi place Cristina Neagu pe care am remarcat-o inca de acum 2-3 ani.
    Viva Espana, hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo fetelor! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 9:00)

    dumil [utilizator]

    o sa vem un meci extrem de greu cu norvegia!
    • +1 (1 vot)    
      Norvegia? (Miercuri, 15 decembrie 2010, 12:36)

      Lucian M [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Norvegia? Semifinala o vom juca cu Suedia, care e pe cale sa castige grupa. Daca te refereai la finala, normal ca va fi un meci greu, insa mai e pana acolo.
  • 0 (2 voturi)    
    E bine, tovarasi, dar mai sunt si lipsuri (Miercuri, 15 decembrie 2010, 9:19)

    ion cinicul [anonim]

    Da, ne-am calificat in primele 4. E frumos. Si e si meritat.

    Dar dincolo de asta, echipa a jucat slab si in aparare, dar mai ales in atac. Atacuri frecate pana la limita pasivului fara nicio idee. Asta e realitatea. Am avut doar portar (exceptional, practic ne-a salvat meciul) si pivoti. Si atat. E drept, Muntenegru a jucat si mai slab, deci nu meritau nici ei victoria.

    Cred ca singurul meci in care am jucat bine, in anumite momente, a fost cel cu Danemarca, pe care l-am pierdut (imi cer scuze, nu am vazut primul meci cu Spania si acolo nu ma pronunt)

    Sper sa ne trezim si sa jucam mult, mult mai bine in meciurile pentru locurile 1-4. Apararea trebuei sa fie mult mai atenta si agresiva, iar atacul trebuie sa gaseasca solutii (adica sa marcam cu mai multe guri de foc). Altfel avem locul 4 asigurat. Ceea ce nu e foarte rau, am avut echipe in ultimii 10 ani mult, mult mai valoroase decat ce avem acum in teren, care nu au reusit asta.
    • +2 (2 voturi)    
      In aparare au jucat bine fetele (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:26)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ion cinicul

      au aparat bine semicercul de pivoti si au fortat ad versarele sa arunce de la 9 metri, de aceea Talida a avut un procentaj asa de bun. Fizic, le-am dominat, spre sfarsitul meciului adversarele pierzandu-si claritatea in fata portii. Si in atac a mers bine treaba alternandu-se angajarea pivotului cu suturile de la distanta si jocul pe extreme. De-ar juca asa si urmatoarele meciuri!

      Scoate in evidenta calitatile echipei noastre daca vrei sa castige! Lipsurile le fac sa piarda!
  • -1 (1 vot)    
    A.S. comiti o mare eroare! (Miercuri, 15 decembrie 2010, 13:56)

    tudorel [anonim]

    Nu suntem inca in semifinale. Avem nevoie de un egal cu Rusia pentru a ajunge in primele patru. La egalitate de puncte, urmatorul criteriu de departajare este golaverajul, nu meciul direct. Deocamdata avem un +13 la golaveraj peste Muntenegru. Ca sa fim siguri de calificare trebuie sa facem macar egal cu Rusia.
    • 0 (0 voturi)    
      si tu la fel... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 15:57)

      sosocata [utilizator] i-a raspuns lui tudorel

      avem +11 momentan...de ce ne-ar trebui macar egal? cand ne trebui macar "infrangere coroborat eventual cu succesul muntenegrului in fata danemarcei" la un totalizator de -11 maxim)...