Romania a inregistrat a doua infrangere consecutiva la Campionatul Mondial de handbal feminin, tricolorele fiind depasite de Norvegia (26-22), mult mai clar decat o arata scorul. Jocul fetelor noastre a fost previzil, presarat cu multe erori, iar viteza nordicelor a fost una superioara.

Tomas Ryde, fost selectioner al RomanieiFoto: frh.ro

Romania va intalni in optimi castigatoarea Grupei C, tricolorele urmand sa se dueleze cu invingatoarea partide dintre Brazilia (campioana mondiala en-titre) si Franta. Cele doua nationale se afla la egalitate de puncte (7), urmand sa se intalneasca vineri in partida care va stabili castigatoarea grupei.

Se va disputa:

Romania - Rusia (11 decembrie, ora 19:15)

* Primele patru clasate din fiecare grupa se califica in optimile de finala ale competitiei.

CM reprezinta si un criteriu de calificare la JO de la Rio de Janeiro (din vara anului viitor). Castigatoarea turneului se va califica direct,in timp ce formatiile clasate pe locurile 2-7 vor juca la turneele preolimpice (se vor disputa in perioada 7-10 aprilie 2016).

La ultima editie a Campionatului Mondial de handbal feminin, Romania s-a clasat pe locul 10. Ultima medalie a tricolorelor a fost in 2005 (argint).

Desfasurarea partidei Romania - Norvegia:

Min 60 Romania - Norvegia 22-26

Marcatoare: Neagu, Buceschi (2), Bradeanu

Romania da senzatia ca ar putea sa revina, dar cand simte "presiunea" incepe sa cada din nou (tricolorele s-au apropiat la un moment dat la trei goluri). Nordicele au punctat atunci cand a trebuit, fara sa dea senzatia ca se chinuie prea mult pentru acest lucru. Norvegia a castigat cu 26-22, dupa un meci in care a aratat ca este echipa mai buna.

Min 50 Romania - Norvegia 18-23

Marcatoare: Bradeanu, Neagu (3), Marin, Manea

Greselile imense continua, pase simple sunt transformate in situatii de gol pentru Norvegia. Adversarele se distanteaza la opt goluri (12-20, in minutul 43). Norvegia a avut la un moment dat doua jucatoare eliminate, dar pe faza de atac Nechita a ratat (adversarele s-au aparat in doar patru jucatoare). Neagu inscrie de trei ori, iar tricolorele se apropie la cinci goluri (18-23).

Min 40 Romania - Norvegia 12-18

Marcatoare: Neagu, Perianu

Romania nu profita de o superioritate numerica, tricolorele irosind o buna oportunitate. Daca noi nu inscriem, o fac adversarele (10-14, in minutul 32). Fara sa forteze, Norvegia mentine diferenta de trei-patru goluri, iar pe fondul unor erori incredibile se distanteaza la cinci (12-17, in minutul 39). Ardean Elisei este eliminata, iar nordicele inscriu de la sapte metri (12-18).

Min 30 Romania - Norvegia 10-13

Marcatoare: Buceschi (3), Elisei, Neagu

Jocul tricolorelor nu este suficient de rapid pentru a surprinde, nordicele gasesc solutii, ajutate fiind de adversare. Dupa cateva momente bune in atac, Romania se apropie de la trei goluri (7-10, in minutul 24). Prima eliminare vine in minutul 27: Crina Pintea. Paradoxal, tricolorele inscriu de doua ori in inferioritate numerica, fara sa primeasca vreun gol (10-12 in minutul 29). Din pacate, nordicele marcheaza cu o jucatoare mai putin, iar la vestiare intra cu un avantaj de trei goluri (13-10). Dupa inceputul slab de meci ale echipei noastre, am putea spune ca nu este un scor prea rau, tricolorele fiind de nerecunoscut in primele 15 minute.

Min 20 Romania - Norvegia 4-8

Marcatoare: Manea, Neagu

Tricolorele nu ajung prea des in situatii clare de a marca, apararea nordicelor fiind agresiva. In momentul in care reusesc totusi sa aiba o pozitie cat de cat favorabila, ele rateaza cu seninatate (2-7 in minutul 13). Jocul ofensiv este total lipsit de imaginatie, fetele noastre sunt de-a dreptul neputincioase.

Min 10 Romania - Norvegia 2-4

Marcatoare: Neagu, Bradeanu

Daca Elisei a ratat singura cu portarul, nordicele au deschis imediat scorul. Paula Ungureanu apara o lovitura de la sapte metri, iar apoi le indeamna pe coechipiere sa fie mai atente la joc. Centrul defensivei continua sa fie punctul slab si in acest meci, pana in acest moment. Norvegia combina rapid, iar tricolorele par mereu surprinse (2-4).

Cine este Norvegia

De-a lungul timpului, tara nordica a castigat de doua ori titlul mondial, in anii 1999 si 2011. Norvegia mai are in palmares si alte clasari demne de mentionat la turneul final mondial: locul 3 in anii 1986, 1993 si 2009 si locul 2 in anii 1997, 2001 si 2007. La ultimul Campionat Mondial, Norvegia s-a clasat pe locul 5.