Cristian Gatu: "Romania vrea sa gazduiasca Campionatul European de handbal feminin"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 13:02 Sport | Teamball

Cristian Gatu
Foto: AGERPRES
Cristian Gatu, presedintele Federatiei Romane de Handbal, a precizat, marti, ca tara noastra isi va depune candidatura pentru organizarea CE de hanbdal feminin din 2012 (luna decembrie). EHF cauta o gazda dupa ce Olanda a anuntat ca nu mai poate sa organizeze turneul final.

"Chiar azi (n.r. marti) voi depune candidatura. Am vorbit cu premierul Victor Ponta, pentru a urgenta lucrarile la salile care ar putea gazdui meciurile din cele 4 grupe. Ar fi Piatra Neamt, care nu este perfect omologabila in acest moment, Bucuresti, Craiova, care este gata, dar mai are nevoie de dotari, si Cluj-Napoca, unde exista o sala de 7.000 de locuri", a precizat Cristian Gatu pentru gsp.

"Problema este ca aceste orase sunt cam imprastiate, dar tot avem o sansa. Daca aducem un astfel de eveniment in Romania, poate reusim sa ridicam iar interesul pentru acest sport", a completat Gatu.

Autoritatile olandeze au anuntat ca renunta la organizarea Campionatului European de handbal feminin, competitie la care este calificata si echipa nationala a Romaniei. EHF a precizat ca va fi cautata o alta natiune care sa fie gazda turneului final continental.

Echipele calificate la EURO:

Germania si Ungaria (grupa 1), Romania si Serbia (2), Muntenegru si Rusia (3), Franta si Macedonia (4), Suedia si Cehia (5), Croatia si Danemarca (6), Ucraina si Spania (7). Lista este completata de Norvegia (campioana en-titre) si de echipa tarii gazda.


Citeste mai multe despre   























1598 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Cu ce bani? (Marţi, 5 iunie 2012, 13:11)

    sgc [anonim]

    Ar fi extraordinar, dar nu avem ce ne trebuie: infrastructura, locuri de cazare, sali la standarde internationale...........
    Banii de organizare?
    Suntem prea saraci sa investim acum in acest eveniment.
    Poate peste 20 de ani!
  • +3 (5 voturi)    
    Sa fim atenti la cheltuiala banului public (Marţi, 5 iunie 2012, 13:15)

    Hai Romania [anonim]

    Daca investiile de "ridicare la nivel" pt omologare vor fi modeste (cateva milioane de lei) atunci e ok, daca suntem insa nevoiti sa bagam zeci de milioane de euro intr-un eveniment care nu e sigur ca ne va aduce turism (turismul sportiv in handbal e totusi modest), atunci e o eroare.

    Cati suporteri ungari, sarbi, croati, rusi, ucrainieni, muntenegreni, macedoneni vor veni, ca astia sunt chiar prin regiune, aproape? Probabil cateva mii in total.

    Alti cativa mii de germani, danezi, spanioli, francezi s-ar putea deplasa, pentru ca e si iarna si doar Piatra Neamt i-ar atrage cu muntele si sporturi de iarna (nu poti face asta la Bucuresti, Craiova, Cluj).

    Nu cred ca vor lasa macar 1 milion de euro in Romania si am putea face inca vreun milion din vanzari de drepturi tv si de reclame comerciale prin salile respective, cam atat.

    E riscant, mai ales intr-o perioada in care fiecare leu de la buget trebuie cheltuit inteligent si eficient, pt a crea locuri de munca si a aduce beneficii Romaniei.

    Singurul beneficiu sigur e de imagine, se va vorbi de noi la toate televiziunile sportive din lume (pt ca vor transmite stiri si imagini de la un Campionat European), ar fi o campanie de PR pt noi, insa si acolo e delicat, trebuie sa fie totul impecabil pana la sfarsit.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu costa mai mult decat ar fi furat Blejnar intro (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:04)

      Prof.Gh.C.Dinulescu-Campina [anonim] i-a raspuns lui Hai Romania

      E bine ca sunt si oameni care se gandesc la cat ne costa in raport cu cat castigam, dar trebuie sa tinem cont ca vom cheltui, oricum, mai putin decat furau Udrea sau Blejnar, aia de pe urma carora oricum nu castigam nimic!
      Sa vedeti, oameni buni, ca se vor putea mari si salariile si pensiile daca hotii vor fi demascati, pedepsiti si pusi sa plateasca tot ce au furat. Chiar si fostul presedinte Marinarul Chior nu ne va costa prea mult, deoarece la inchisoare nu vom fi nevoiti sa facem cheltuieli de protocol ca pentru Iliescu sau Constantinescu.
  • +3 (3 voturi)    
    IN 2000 TOT IN RO (Marţi, 5 iunie 2012, 13:25)

    XOOM [anonim]

    L-am mai organizat in anul 2000, nu cred ca e vreo minune sa-l organizam, numai sa nu ne facem de poveste cu salile...sunt cam praf...
    • +1 (1 vot)    
      dar de atunci... (Marţi, 5 iunie 2012, 14:43)

      val [anonim] i-a raspuns lui XOOM

      ..standardele cerute de EHF s-au modificat considerabil !! Gandeste-te ce greu a fost cu finala CL din 2010 cu Oltchim !! Iar la noi salile de sport si alcelea care mai sunt se degradeaza continuu, iar altele noi..PAUZA !!!
  • +1 (1 vot)    
    Dincolo era mai ieftin! (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:34)

    Vadim [anonim]

    Deci renunta Olanda din motive evidente si te bagi tu, nebunule. Crezi ca la noi e mai ieftin?
  • +1 (1 vot)    
    Este nevoie de Gh. Tadici ! (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:49)

    Prof.Gh.C.Dinulesu-Campina [anonim]

    SCRISOARE DESCHISA PENTRU DOMNUL GATU

    Indiferent ca Romania va gazdui sau nu, campionatul din decembrie, este necesar sa revina la carma nationalei omul competent, sever, chiar nesuferit, cel care a avut mari rezultate in handbalul feminin - GHEORGHE TADICI
    Domnule GATU, chiar daca nu sunteti principalul vinovat de dezastrul facut de Voina, puteti sa va reabilitati rugandu-l pe Tadici sa revina si mai ales dati-i si un psiholog competent.
  • +1 (1 vot)    
    Ce? (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:30)

    Hoisan [utilizator]

    Gatule parca etnobotanicele sant interzise?