VIDEO Baschetbalistul american Chauncey Hardy (CSS Giurgiu) a decedat dupa ce a fost batut intr-un club

de A.I., R.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 octombrie 2011, 20:05 Sport | Teamball

Chaunsey Hardy
Foto: Agerpres
Baschetbalistul american Chauncey Hardy, conducatorul de joc al echipei CSS Giurgiu, a decedat, duminica seara, dupa ce a fost batut intr-un club din Giurgiu de un grup de mai multi tineri, informeaza RealitateaTV. Sportivul a suferit un traumatism cranio-cerebral, iar in pofida eforturilor medicilor de la spitalul Bagdasar nu a mai putut fi salvat.

GSP scrie ca acuzatia adusa principalului suspect este vatamare corporala grava. Politia inca nu a dezvaluit numele suspectului, dar surse neoficiale spun ca acesta ar fi Gipsy, membru al clanului "Butoane".

Potrivit GSP.ro, In Giurgiu circula doua variante ale modului in care s-a derulat incidentul.

Conform primei variante, membrii clanului "Butoane" ar fi dansat in club, urcindu-se chiar si pe masa baschetbalistilor. Americanul i-ar fi spus sa coboare, iar reactia acestora a fost una violenta. Hardy ar fi primit un pumn in figura, iar in cadere s-ar fi lovit la cap.

Cea de-a doua varianta indica o cearta intre Hardy, aflat si sub influenta bauturilor alcoolice, si Gipsy, membru al clanului "Butoane". Hardy ar fi fost lovit de data aceasta cu piciorul, iar in cadere s-ar fi lovit la cap.



Cum s-a intamplat tragedia:

Incidentul s-a petrecut intr-un club din Giurgiu (duminica dimineata), sportivul fiind lovit cu pumnii si picioarele de mai multi tineri. Chauncey a suferit un traumatism cranio-cerebral, fiind transportat de urgenta la spitalul Bagdasar.

In pofida eforturilor medicilor, Hardy a decedat in jurul orei 20.00, dupa ce a suferit doua atacuri de cord.

"Nu cunosc amanunte, deoarece nu am fost impreuna cu ei. Hardy si cu alti cinci-sase coechipieri au fost in singurul club din Giurgiu. E un pic ciudat faptul ca ceilalti colegi de echipa spun ca nu stiu nimic, n-au vazut nimic. Cand m-au sunat dimineata (nr. duminica) sa-mi spuna, am crezut ca-i o gluma. Eu sunt in Bucuresti, venim in fiecare weekend, poate acesta a fost norocoul meu ca n-am fost si eu acolo" - Levar Seals, coechipier cu Hardy, pentru Mediafax. 

Smarandita Iliescu, managerul CSS Giurgiu, acuza modul incorect in care membrii gruparii sportive au fost tratati de politie (Antena 3):

"El a crezut ca la noi in tara se poate manifesta ca in Statele Unite, unde este multa democratie. Din pacate, a invatat o lectie dura despre cum merg lucrurile prin Giurgiu. Vreti sa va spun cum au reactionat autoritatile? Pe baietii mei i-au luat imediat la audieri, iar pe cei vinovati nu i-a intrebat nimeni nimic. Ce competenta au organele legii? Cum se poate ca vinovatii sa stea linistiti acasa? Agresorii acestia sint interlopi cunoscuti in oras. Politia l-a lasat acolo si-a plecat, abia apoi a venit salvarea. Mi-au spus politistii, dupa ce au ridicat camerele de supraveghere, ca acestea nu functionau, nu erau bagate in priza", a dezvaluit aceasta.


A fost adus la Bagdasar in stare critica

Sportivul a fost adus adus in pre-coma la spitalul Bagdasar, fiind monitorizat si supravegheat. Starea lui generala era destul de grava, americanul avand leziuni cerebrale. Hardy a suferit doua atacuri de cord, iar medicii nu i-au mai putut salva viata.

Evolutie superba contra lui Dinamo - Sarbatorea victoria

In varsta de 23 de ani, americanul sarbatorea alaturi de coechipieri victoria reusita impotriva echipei Dinamo.
 
Hardy Chauncey a fost cel mai bun jucator in meciul de sambata seara, pe care echipa sa l-a castigat, in prelungiri, cu Dinamo Bucuresti, scor 91-86. Americanul a inscris 22 de puncte, aflandu-se pe teren tot meciul.

A venit la Giurgiu in luna august

In varsta de 23 de ani, Hardy a sosit la CSS Giurgiu in luna august a anului in curs. A absoltiv Universitatea Sacred Heart si a jucat timp de patru sezoane in NCAA. A fost suporterul echipelor Atlanta Hawks si Dallas Cowboys, iar filmul care l-a marcat a fost "American Gangster". Sportivul avea doua surori, Onnalisa si Jada Kindsey.


"Prea multe noutati nu avem. Am fost sesizati dimineata, de doctori, ca au in grija un tanar cu leziuni grave. Nu avem informatii daca a fost vorba de o agresiune sau a fost un simplu accident. Urmeaza sa facem o ancheta. Am ridicat inregistrarile video din interiorul clubului pe care criminalistii le analizeaza" -  Mirela Gheta, purtatorul de cuvant al IPJ Giurgiu, la RTV.

Baschetul romanesc, in doliu

"A fost doar un copil, avea 23 de ani, era si el fericit ca a jucat foarte bine sambata seara si a iesit la dans cu colegii. S-au luat probe pentru depistarea gradului de alcoolemie si rezultatele vor fi anuntate dupa autopsie, care va avea loc maine. Din ce am inteles, primele informatii au relevat ca Hardy nu consumase alcool. Nu era nici bautor, nici consumator de droguri, ci doar un copil, care venise sa joace baschet in Romania, direct de pe bancile scolii. Probabil castiga vreo 1000 de euro, iar banii ii trimitea acasa, familiei.

Baschetul romanesc este in doliu si, din pacate, imaginea pe care o are, din nou Romania, nu e deloc placuta, dupa aceasta tragedie. Cazul Marian Cozma s-a intors in Romania. Nu vreau sa spun mai multe, dar acolo, la Giurgiu, se petrec multe. Mult prea multe. Nu stiu ce vor face ceilalti jucatori si nici cat de in siguranta se vor simti ei in oras, dupa ce s-a intamplat cu Chauncey Hardy" - Carmen Tocala, presedinte FRB, pentru Mediafax.

Antecedentul Marian Cozma

Dupa un incident asemanator, Marian Cozma si-a pierdut viata intr-un club din Veszprem in anul 2009, handbalistul roman fiind injunghiat de un interlop de origine maghiara. Sapte persoane au fost condamnate dupa cele intamplate in Ungaria.

Vezi aici imagini cu Hardy Chauncey:



Citeste mai multe despre   






















19096 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    R.I.P. (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:15)

    popcorn monta [utilizator]

    inca o crima fara criminali...zona crepusculara...
    • +7 (11 voturi)    
      Consecintele relelor (Luni, 10 octombrie 2011, 2:07)

      dan.p [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Dumnezeu sa-l ierte!
      Din pacate uite unde s-a ajuns cand ceva putred, ceva necurat sta la baza unei intreprinderi. Probabil sunt oameni care au cunostinta de cum a ajuns echipa de baschet din Giurgiu sa joace in divizia A. Pentru informarea a cat mai multor persoane, aflati ca actualul manager al echipei de baschet este fosta antrenoare a echipei, Smarandita Iliescu, nimeni alta decat nevasta primarului orasului Giurgiu. Acestia au tras multe sfori, au platit arbitri si jucatori ai echipei adverse (Galati) in meciul hotarator pentru a promova in divizia A. Dupa promovare, in vara, au adus la echipa mai multi jucatori printre care si pe Chauncey Hardy care, iată, acum nu mai este printre noi. In mod normal soții Iliescu ar trebui sa-l aiba pe constiintă. Dar ma tem ca nu au asa ceva!
      • +19 (19 voturi)    
        nu se moare atat de usor (Luni, 10 octombrie 2011, 2:20)

        corect [anonim] i-a raspuns lui dan.p

        E clar ca l-au batut multi, si cu bestialitate. IML va adeveri asta...cate lovituri si unde... Ar trebui ca Iliescu primarul, el insusi cu guritza lui sa spuna cine e tartorul din Giurgiu, ca el stie mai bine. Dar vorba ta, la cata mafie e pe acolo... de unde sa mai aiba si constiinta ?
        • 0 (0 voturi)    
          Eheh (Luni, 10 octombrie 2011, 15:47)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui corect

          Ma bucur ca pentru tine e clar ca au fost multi si l-au batut cu bestialitate.
          Uite ca se mai moare si dintr-un pumn... Ceasul rau, pisica neagra.
          • 0 (0 voturi)    
            zici tu ? (Luni, 10 octombrie 2011, 16:34)

            Pisica [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

            ramane de vazut daca a fost doar un pumn, sau mai multi... la ultima declaratie cica doar l-a impins din reflex de auto-aparare, adica mortul e de vina....deci nici macar un pumn nu i-a dat.... vorba ta...ceasul rau, pisica neagra... cine stie... o fi fost sado-masochist si s-a batut singur, mai stii....
      • 0 (0 voturi)    
        nu va patzii nimik... (Luni, 10 octombrie 2011, 12:11)

        matrix [anonim] i-a raspuns lui dan.p

        prevad ca adevaratii vinovati vor sta bine mersii la caldurica cu berea (sau alte bauturi), in fata si vor viziona linistiti la tv ultimele stiri pe aceasta tema.
        prevad ca adevaratii vinovati isi vor adauga la cv-ul lor aceasta intamplare si chiar se vor lauda pe viitor cu ea.
        prevad ca tzapul ispasitor va scapa basma curata, cu 2 ani cu suspendare, va merge bucuros acasa si cu buzunarul plin de bani.
        din pacate asa functioneaza justitia in ro
  • +43 (43 voturi)    
    inchisoare pe viata (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:19)

    nu conteaza [anonim]

    pentru nenorocitii care au facut asa ceva, condoleante familiei
    • +15 (19 voturi)    
      ce inchisoare pe viata...? (Luni, 10 octombrie 2011, 2:09)

      Mos Gerila [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

      In America primeau pedeapsa cu moartea. Ar fi cazul sa se introduca si la noi. Asa am scapa mai repede de tiganii infractori. Injectia letala.... Cerem sa fie trimisi in America , judecati si incarcerati acolo in cele mai grele puscarii americane. Sa bage americanii democratie in ei pana le-o iesi pe gura.
      • +13 (13 voturi)    
        in america... (Luni, 10 octombrie 2011, 9:18)

        sf.sisoe [anonim] i-a raspuns lui Mos Gerila

        seria legende urbane cu america..

        pedeapsa cu moartea nu este general valabila in sua. sunt state care au abolit pedeapsa cu moartea, altele sunt in moratoriu.

        in cazul de fatza, nu cred ca s'ar fi cerut pedeapsa cu moartea, caci n'a fost nimic premeditat, n'a fost jaf.
        a fost o altercatie. probabil, incadrat la omor din culpa.

        mafia din orasele de provincie romanesti, incepe de la sefii de judete si primari.
        toti care s'au ajuns, au urcat intr'un fel de jiltz al puterii, au mentalitatea micilor satrapi.
        cred ca de-acolo li se poate permite orice.
        incregaturi de rudenii, cumetrii si legaturi mafiotice.

        ne place sa cantam, numai, desteaptate romane. nu realizam ca motzaim inca, ca toata aceasta mafie lucreaza sub ochii nostrii, ca numai toti, impreuna o putem anihila.

        romanii, un popor de mormoloci, fara atitudine civica....
  • +48 (48 voturi)    
    POLITIA SA-SI FACA TREABA!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:23)

    ion [anonim]

    Politia romana sa dea dovada ca suntem stat de drept si nu un stat condus de interlopi. Fiecare roman care citeste aceasta stire tragica si simte ca asa nu se mai poate, sa trimita o scrisoare Ministerului de Interne. Sa se faca dreptate! Cetatenii acestei tari au dreptul de a fi protejati si aparati in fata interlopilor! Sa facem ceva! Postati pe FB un mesaj, sa luam atitudine! Ungurii au luat, bulgarii au luat, insa noi tacem malc si acceptam sa fim calcati in picioare.
    • +19 (23 voturi)    
      pai sa faca ceva (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:20)

      adi [anonim] i-a raspuns lui ion

      politia, daca nu sa fie dati afara cu toti , ca asta arata ca favorizeaza infractorii, concediati ca si asa trebuie sa dea lichelele afara, cit despre atitudine niciodata romani nu v--or face nimic, sintem prea
      slabi
    • +22 (22 voturi)    
      Daca... (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:32)

      traian [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nn ceea ce priveste atitudinea politistilor din giurgiu la acest eveniment,daca numai jumatate din declaratiile d-nei Smarandita Iliescu sunt adevarate respectivii lucratori ar trebui sa zica pa institutiei cu interdictia de a mai lucra vreodata in viata in sistemul public si ar cam fi de cercetat penal! Mai mult decat atat,sefii politiei Giurgiu si ministrul de interne sunt numai buni pentru o demisie de onoare care sa le mai atenueze din incompetenta cu care conduc o institutie in care domneste dupa cum rezulta din material haosul si neprofesionalismul!
      Oricum, sa nu ne mai intrebam de ce Romania are in strainatate imaginea pe care o are iar in tara institutiile de baza ale statului sunt luate la misto!
    • +16 (16 voturi)    
      Politia din Giurgiu.... (Luni, 10 octombrie 2011, 0:31)

      k7 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      "Suspectul principal al Politiei este un cetatean de onoare al orasului! Omul investigat pentru omorarea lui Hardy Chauncey a fost recompensat cu acest titlul dupa ce a facut un sens giratoriu in Giurgiu, conform unor surse din cadrul anchetei."....din cate stiu eu politia este cea care stabileste amplasarea unui sens giratoriu.....inseamna ca suspectul e ceva mai "mare " ca politia din Giurgiu...
    • +2 (2 voturi)    
      igas si seful politiei romane (Luni, 10 octombrie 2011, 11:22)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui ion

      ar trebui sa se implice personal, mai ales ca este vorba de un strain si un om de performanta.

      asa cu s'au implicat in cazul deta, ala cu fii primarelui.

      daca nu se baga, mai pun o pata neagra pe imaginea tzarii.
      deja, in america, se agita ideia c'a fost omorat pentru ca era negru...

      cazul, lasat la giurgiu, se duce pa apa sam..dunarii.

      cum zicea o vorba veche, l'au batut de'a auzit cainii in giurgiu...

      mare pacat !
  • +33 (33 voturi)    
    O sa iasa scantei (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:27)

    Bombastic [anonim]

    Ceva capete de politai o sa crape pe la Giurgiu. Mafia tiganilor ii are la deshtu mic si acu o sa iasa mizeria la suprafata.
    • +17 (17 voturi)    
      declaratii care se bat cap in cap la politia Giurg (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:15)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Bombastic

      Fatuca de la PR declara ca criminalistii analizeaza inregistrarile iar cei din politie, din prima linie, declara ca nu mergeau camerele de supraveghere.
    • +16 (16 voturi)    
      Da (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:35)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Bombastic

      Dar a trebuit sa moara un om pentru asta.
      • +7 (7 voturi)    
        unul? (Luni, 10 octombrie 2011, 5:23)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

        fii sigur că au murit destui, dar nu oameni vizibili ca în cazul de faţă. Poliţia în toată ţara are "parteneriat public-privat" cu infractorii, de la care încasează taxa de protecţie.
    • +2 (2 voturi)    
      esti prea optimist... (Luni, 10 octombrie 2011, 9:48)

      me [anonim] i-a raspuns lui Bombastic

      i uitat ca esti in romania?
      sper din tot sufletu sa ai dreptate, dar din pacate, nu cred...
  • +32 (32 voturi)    
    Romania (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:28)

    Orpheus [utilizator]

    Romania are o societate bolnava si violenta. Politia este ca si inexistenta, tinerii cresc in spiritul unei libertati prost intelese... Nu ma mira stirea, din pacate.
  • +39 (39 voturi)    
    Romanii cei mai lasi oameni (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:28)

    cris [anonim]

    2 motive:
    1. A fost batut de mai multi pentru ca vitejia si curajul la noi sta in haita.
    2. Nimeni nu vrea sa dea detalii de frica celor care l-au ucis.
  • -21 (31 voturi)    
    Romania e-n mare reforma in politie.... (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:29)

    costica [anonim]

    drept care clanurile interlope si criminalii si hotii si puscariasii eliberati aiurea isi fac de cap... nu e zi sa nu auzi ceva de genul asta in tara nimanui.....
    Reforma asta....pai, cum o sa arate Romania cand PDL va termina reforma in Romania ??!
    Terminata va fi si Romania dupa guvernarea portocalie....
    • +22 (22 voturi)    
      prietene (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:16)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui costica

      nu ti-e rusine sa o dai si de data asta cu politica?
      E clar ca nu e vorba de PDL, PSD sau USL - Romanul e corupt, romanul e las si romanul e sclav in tara sa.
      Asta e problema, nu ca PDL e la putere sau ca noii comunisti deghizati vor castiga din nou alegerile.
      • 0 (2 voturi)    
        nu, mai draga (Luni, 10 octombrie 2011, 9:22)

        giurgescu [anonim] i-a raspuns lui diu1so

        nu pdl e la putere la giurgiu.
        acolo este o societate...mai liberala.
        giurgiu, oras de frontiera :-)
    • +3 (3 voturi)    
      si in Ungaria? dar Bulgaria? (Luni, 10 octombrie 2011, 7:44)

      bula [anonim] i-a raspuns lui costica

      tot guvernare portocalie? iar s-a dat solda de postac in ruble-aur?
  • +23 (27 voturi)    
    Politia din Romania (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:29)

    mihai [anonim]

    Acum sa vedem autoritatile din Romania cum ii identifica pe faptasi !

    In Ungaria, la moartea lui Marian Cozma au gasit imediat faptasii !


    Politia noastra nu o sa-i gaseasca niciodata !!!
  • +23 (23 voturi)    
    Pacat, mare pacat ... Dumnezeu sa-l odihneasca in (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:30)

    xprtpro65 [anonim]

    Pacat ca sa intamplat ce sa intamplat si pacat ca politia si justitia lucreaza numai pentru interlopi, in favoarea lor.
    Daca cele doua institutii si-ar fi facut treaba de la inceput nu se ajungea sa se intample ce sa intampla astazi in Romania.

    Dumnezeu sa-i ierte!
    Dumnezeu sa-i apere pe Romani!
  • +32 (32 voturi)    
    nimeni n-a văzut nimic (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:31)

    ampersand [utilizator]

    Cunoscuta solidaritate românească în a nu vedea nimic. Colegii de echipă - deh, baschetul e un joc de echipă - care, plini de spirit de echipă românesc (baschetul e american, românească e oina) dau din colţ în colţ. "Fanii" dinamovişti bucuroşi c-a murit "negrul". Poliţistul cu aere transpirate de miliţian care blestemă momentul în care americanul a pus piciorul în România şi l-a făcut să scrie în raport "santam-plat un evenimet deosibit".

    "Judecaţi în libertate"? "Nu prezintă pericol social"? "NUP"?

    RIP, condoleanţe familiei :(
  • +11 (17 voturi)    
    sper (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:31)

    Dragos.C [anonim]

    sa moara si vinovatii.
  • +23 (23 voturi)    
    mda (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:33)

    MihaiC1988 [utilizator]

    Normal ca anchetatorii "nu stiu daca a fost vorba de o agresiune sau un simplu accident"...sa vezi cum acopera incidentu asta numa ca le e frica d rromii care nu fac nimic decat sa fure si sa ameninte/omoare.
    Si te mai miri de ce cand zici Romania in europa, toti se gandesc "aa, gypsies"
  • +27 (29 voturi)    
    UNGURII NE-AU FACUT DREPTATE (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:34)

    cris [anonim]

    UNGURII AU FOST OAMENI DE CARACTER SI AU FACUT DREPTATE PENTRU COZMA.
    OARE ROMANII NOSTRII CE VOR FACE?
    • -6 (22 voturi)    
      ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:21)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cris

      sunt incompetenti condusi de un ministru analfabet
  • -11 (25 voturi)    
    Hai sa vedem ce patzeste criminalul ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:35)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Hai sa vedem ce patzeste criminalul ... altfel vom avea un nou caz Teo Peter, dar pe deandoaselea.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +24 (26 voturi)    
      Fratioareeeeeeeee ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:18)

      Romanistan [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Tu compari un accident de masina,cu o crima premeditata si violenta din acest caz ? Mare e gradina din Romania .
  • +18 (18 voturi)    
    unde i CRISS, cioaba si ceilalti (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:36)

    blec-bierd [utilizator]

    sa le ia din nou apararea fratilor sai ???
  • -34 (40 voturi)    
    un singur lucru pot spune (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:38)

    SMEN [anonim]

    sper ca justitia romana sa se comporte la fel cum sa comportat justitia americana in cazul puscasului care l-a ucis pe Teo Peter
    • +27 (27 voturi)    
      ?!? (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:11)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui SMEN

      şmen, nu prea-ţi merge logica, din două motive:
      - barul din Giurgiu şi agresorii români ar fi trebuit să fie-n SUA
      - nu există o Convenţie de la Viena pentru interlopi.
      • -21 (25 voturi)    
        pai normal (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:22)

        SMEN [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        americanii s-au acoperit au semnat conventii cu tarile bananiere in care au baze,sa nu cumva sa plateasca in justitie pentru faradelegi
  • -12 (26 voturi)    
    Sa vedem cum.. (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:48)

    Niggerson [utilizator]

    ..reactioneaza autoritatile romane avand in urma 2 cazuri :
    1. Teo Peter
    2. Marian Cozma
  • +29 (31 voturi)    
    nu pot sa cred (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:48)

    mary [anonim]

    Nu imi vine sa cred ca niste nemernici au putut sa faca asa ceva si inca sunt in stare de libertate.

    Chestiunea asta ca sa ii aratam noi ca aici nu este ca in USA ma ingheata si ma face sa ma grabesc mai repede sa plec din aceasta tara bolnava de prostie si de rautate.

    Ingrozitor, incredibil!
  • +26 (28 voturi)    
    comando usa (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:51)

    mircea [anonim]

    poate o sa trimita usa o trupa special asa ne curete tara de javre , ca politia noastra este o adunatura de atarnatori !
  • +31 (31 voturi)    
    romi (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:53)

    traiang [utilizator]

    Este incredibil ce se poate intampla cu acesti romi care terorizeaza multe orase din Ro (exemple cu zecile)si autoritatile nu pot eradica acest fenomen mai mult a si fost exportat in toata Europa.Tind sa cred ca solutia este numai o atitudine hotarata a populatiei cum a fost si in Bulgaria Ungaria si Cehia Daca se umbla numai cu jumatati de masura si condamna numai faptasul si seful clanului este felicitat se vor perpetua la nesfarsit toate aceste barbarii(recent politistul din Pascani cu mana taiata)Pana la discriminare si integrare sa vorbim de regulile elementare de convietuire in orice comunitate
    • +9 (21 voturi)    
      ......... (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:14)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      ceea ce s-a intamplat in bulgaria, ungaria, cehia , italia .... trebuie sa se intample si in romania
      si inzecit de ceea ce s-a intamplat, ori respecta societatea in care sunt, ori sa isi ia talpasita din civilizatie

      politia pare anesteziata
      nu face nimic, sunt de multe ori in afaceri cu acesti indivizi

      si noi si ceilalti platitori de taxe le dam ajutor social si alocatii ca ei sa ne omoare pe rand

      suntem o tara condusa de imbecili
      facem zeci de mii de biserici si platim salarii la preoti
      cantam in struna minoritatilor

      si ce castigam?
      1. preotii printre cei mai bogati oameni din societate
      2. tiganii care nu fac decat sa omoare si sa ajungi sa nu mai iesi pe strada ca iti e frica de tigani
      3. maghiarii care nu fac decat sa ceara autonomie sa defriseze tot de pe pamantul ala
    • +16 (16 voturi)    
      Asta pentru ca (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:21)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      sefii IJP-urilor iau spaga de la romii aia. Daca s-ar dori, i-ar curata cat ai zice peste. Vezi exemple cu clanuri bagate la puscarie cand a fost nevoie de imbunatatirea imaginii sau cand nu au spaguit la timp.
    • +17 (17 voturi)    
      cum e in Ungaria ,Bulgaria,Cehia... (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:38)

      toma [anonim] i-a raspuns lui traiang

      ...nu e la noi ;au fost macar curiosi romanii ce s-a intamplat cu romanii/ungurii care au avut o reactie violenta provocata de uciderea unui tanar roman ,injunghiat pe la spate ,pe strada pentru ca luase apararea unui batran batjocorit de gitanii locali ? e vorba de cazul Hadareni , dar mai sunt atatea altele ... solidaritate si constiinta civica la noi ? asa reactionam ,asa suntem judecati...datorita lasitatii noastre si a complicitatilor de tot felul (politia , justitia ,politicienii etc.) se intampla ce se intampla
  • -25 (29 voturi)    
    ceva grav (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:54)

    toto [anonim]

    ce sa intamplatcu baschetbalistul este ceva grav,dar eu cred ca ar trebui sa nu se mai aduca straini de afara mai ales de culoare ca o sa avem probleme cum au si alte tari din cauza celor de culoare ,avem destui sportivi ai nostrii si ar trebui ajutati casa poata ajunge cu o treapta sus pentru a juca baschet de valoare
    • +13 (15 voturi)    
      Sa vedem in cat timp pun mana pe asasin (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:11)

      Politia romana, mai rapida ca cea din Ungaria? [anonim] i-a raspuns lui toto

      Lucian Iliescu, primarul PNL din Giurgiu, e acuzat de presa ca a protejat clanul 'Butoane' impotriva altui clan tiganesc din oras, condus de interlopul zis 'File'.

      Anul trecut, 6 membri ai clanului tiganesc Butoane au fost arestati dupa ce s-au batut pe strada cu sabii contra clanului 'File'.

      Cele 2 clanuri tiganesti sunt folosite de primar pentru a obtine voturi in zone cu populatie minoritara tiganeasca si bani pentru partid.

      Clanurile din Giurgiu obtin bani din camatarie, proxenetism si taxe de protectie.

      Cei 6 interlopi au fost arestati doar dupa ce tot orasul a fost indignat de luptele cu sabii in plin centru, se pare ca politia locala ii proteja, la fel cum se intampla cu clanul din Neamt protejat chiar de comisarul-sef de acolo, ulteriro dat afara.

      La Veszprem, uciderea handbalistului roman Cozma a fost elucidata cu interziere si datorita faptului ca politia ungara locala nici nu a sosit la timp si nici nu a arestat pe cineva, criminalii avand timp sa fuga si sa se ascunda timp de mai multe zile.

      In numeroase localitati din Europa de Est politistii locali sunt corupti si platiti de interlopi pentru a face sa dispara probe din dosare, pentru a bloca plangerile si sesizarile sau pentru a musamaliza orice ancheta.
    • +17 (17 voturi)    
      klu-klux-klan (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:19)

      marius [anonim] i-a raspuns lui toto

      baiete(nu stiu ce varsta ai), ai cam luat-o pe ulei. In toata Europa sunt probleme cu tiganii (romani, unguri, bulgari,etc) dar de negrii americani tu nu stiu de unde ai auzit ca fac probleme.
      Legat de baschet, poate ai auzit ca in NBA ei sunt predominanti, nu japonezii sau spaniolii(cu exceptia de rigoare a noastra, Ghita Muresan, care, daca a fost bun, nu a fost discriminat sa evolueze acolo).
  • +16 (16 voturi)    
    R.I.P Chauncey Hardy ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:55)

    Romanistan [anonim]

    Sper ca ... desi la noi nu au mers camerele ca in cazul ungurilor , ADEVARATII VINOVATI DE ACEASTA CRIMA CU PREMEDITARE SI FOARTE VIOLENTA SA FIE IDENTIFICATI , DESI MARTORII SUNT CA LA NOI .
  • +19 (19 voturi)    
    ok (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:56)

    alex [anonim]

    Politia sa ii aresteze, si justitia sa ii condamne.

    Macar atat.
  • +14 (20 voturi)    
    cam asta e Romania (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:56)

    Adrian [anonim]

    doar geografic suntem in Europa.
  • +21 (21 voturi)    
    O rusine ... (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:57)

    Daniel [anonim]

    Autoritatile CENTRALE (ca alea locale sunt in cardasie cu borfasii si gunoaiele de pe-acolo!) ar trebui sa-si aduca aminte cum au reactionat autoritatile maghiare cand a ofst ucis Marian Cozma si ar trebui sa faca la fel. Pseudopolitia locala ar trebui acuzata de complicitate la crima.

    Acele lepre ar trebui judecate undeva departe de locul lor de influenta, in regim de urgenta si cu toate circumstantele agravante posibile.
  • +21 (23 voturi)    
    R.I.P. (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:57)

    Archon [anonim]

    A fost un jucator talentat. Ce soarta trista, sa fii ucis intr-o tara din lumea a treia de un tigan blestemat...
  • +31 (31 voturi)    
    ..zis 'Gypsy'? Clanul de tigani 'Butoane'? (Duminică, 9 octombrie 2011, 20:58)

    Romania, batjocorita de o minoritate [anonim]

    Exista o disperare la multi dintre romanii care muncesc cinstit, zi de zi, pe salarii ridicole pentru un occidental, fara sa urle ca vor sharia, fara sa puna bombe prin metrou, fara sa incendieze masini sub pretext ca 'sunt saraci', fara sa cerseasca prin pietele capitalelor vestice, in fata unui lant de agresiuni fizice si verbale si a unor trangresiuni fara sfarsit ale legilor Romaniei, din partea membrilor unei lumi interlope ce pare stapana pe cartiere si orase, ce pare sa aiba politia pe post de caini de paza si covoare de sters picioare.

    Exasperarea nu provine doar de la faptul ca trebuie sa suportam zi de zi aceste rebuturi ale umanitatii, sa fim sistematic in pericol de a fi scuipati, batuti, injurati, loviti doar pentru ca am avut demnitatea sa cerem respectarea unor minime comportamente de bun simt din partea unor indivizi care trateaza spatiul public si bunurile comune ca si cum ar fi vorba de toaleta sau obiecte personale.

    Suntem umiliti si deznadajduiti pentru uzurparea unor sufixe ale Romaniei si romanilor, asa cum Eminescu spunea despre orice greco-bulgar ca se crede urmasul lui Traian, noua ni se urla cu legea in mana ca orice tigan e un ..rrom/rom !!

    Iar un rrom/rom in Franta, Olanda, Norvegia sau Finlanda e un..roman. Unul care fura, cerseste, e murdar si mananca lebede si caini..

    Ce-mi ramane decat sa sper ca politia va aresta toti interlopii tigani sau nu, din Giurgiu si ca asasinul va primi inchisoare pe viata, impreuna cu complicii sai !

    Eventual imi doresc ca analfabetul numit Igas, in principiu sef al politistilor din Romania, sa isi prezinte demisia. Pentru ca politia sa e corupta, ordinara si impotenta.
  • +14 (14 voturi)    
    tragedia de la Vezprem cu romi de Romania (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:00)

    Maria [anonim]

    in mod cert varianta romaneasca a tragediei de la Vezprem - v-a demonstra daca Romania se poate compara cu Ungaria!? Interesant ca se profileaza si aici o crima facuta de un rom sau un grup de romi ...
  • +6 (6 voturi)    
    tragedia de la Vezprem cu romi de Romania (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:00)

    Maria [anonim]

    in mod cert varianta romaneasca a tragediei de la Vezprem - v-a demonstra daca Romania se poate compara cu Ungaria!? Interesant ca se profileaza si aici o crima facuta de un rom sau un grup de romi ...
  • +13 (17 voturi)    
    R I P (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:00)

    PANDI [anonim]

    tragic eveniment. Presupun ca aici se va musamaiza totul, fiindca justitica din romanica asa le rezolva pe toate. Mare va fi mirarea mea ,daca va fii condamnat vreun interlop pt ce s a intimplat acolo. Defapt, mortul va fi vinovat,ca doar asa e se scoate toata lumea din belea. Rest in Peace !!!
    • +7 (7 voturi)    
      condamnari.. (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:23)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui PANDI

      ..sunt ferm convins ca va fi cineva condamnat. dar cu o floare nu se face primavara.
  • +10 (12 voturi)    
    Clanurile de tigani (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:02)

    unu [anonim]

    daca Politia Romana nu va pune capat clanurilor mafiote, Romania va fi exclusa din UE.
  • +9 (9 voturi)    
    COMPARAȚIE (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:05)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Este interesant de văzut maniera în care autoritățile din țara noastră vor acționa și felul în care justiția își va face datoria comparativ cu Ungaria în cazul Cozma
  • +11 (11 voturi)    
    parca ar fi dinamovisti (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:05)

    bum [anonim]

    sa fie aspru pedepsiti .va dati seama ce simt parinti lui cam la fel cu tatal lui cosma .ar trebui inchisi pe viata.cat de revoltati am fost atunci asa sint si acum .chiar nu mai sant legi in tara asta ?? asteptam justitia.
  • +15 (15 voturi)    
    Intrebare indreptatita (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:06)

    George [anonim]

    Pana cand o sa ne mai terorizeze acesti tigani cu calnurile lor? S-a saturat lumea de ei si daca politia si institutiile specializate ale statului n-o sa-si faca datoria asa cum trebuie s-ar putea ca lucrurile sa degenereze ca in Bulgaria sau alte tari est-europene. Tiganii au inceput sa-si faca de cap peste tot. Mai mult, ne fac de ras in intreaga lume. Situatia asta trebuie sa inceteze.
  • +19 (19 voturi)    
    CLANURI (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:11)

    CristiRu [utilizator]

    clanurile exista ca politia NU exista!!
    eu daca as avea "posibilitatea" as concepe o celula impotriva tuturor clanurillor mafiote din tara asta pana la eliminarea lor . one by one!
    Cand VOM AVEA POLITIE care nu va accepta mita de la aceste lepre , aceste clanuri nu vor mai avea putere........
  • +13 (15 voturi)    
    politia apara un stat tiganesc (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:25)

    mircea [anonim]

    in TOATA tara tiganii sunt aparati desi acestia sunt autorii multor crime
    politia este de partea infractorilor
    politia este aparata de acestia
    Romania va ajunge un stat tiganesc in totalitate
    La draqu cu toate
  • +13 (15 voturi)    
    Vecinii nostri (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:34)

    Radu [anonim]

    Eu zic sa angajam niste unguri si niste bulgari la noi prin tara, sa "ajute", ca vad ca noua ne e cam frica de tigani si nu avem tupeul sa le dezmembram clanurile.
  • +16 (16 voturi)    
    Puscarie la nemernici (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:36)

    Jeu [utilizator]

    Sunt din Giurgiu si stiu ca orasul este condus de interlopii astia ai lui Butoane cu protectia tacita a politiei si a primarului Iliescu, care coincidenta, este sotul Smarandei Iliescu antrenoarea echipei de baschet. Sa se bage DNA-ul aici fiindca politia din Giurgiu va face tot posibilul sa musamalizeze cazul. Trebuie sa infunde toti puscaria ca sa putem si noi sa respiram aici. Nu poti merge cu prietena prin vreun bar sau club din oras fara sa dai de ei si fara sa iti fie teama ca o sa o patesti.
  • -5 (11 voturi)    
    Eterna si fascinanta Romanie (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:44)

    muciflenduri [utilizator]

    Vad ca bravii romani rasisti de pe hotnews au stabilit deja cine e vinovat.
    Indubitabil e vorba de un tigan, sau de mai multi.
    E ca si cum in Romania numai tiganii omoara...
    Exact aceeasi atitudine au avut-o cei care ii acuzau pe musulmani pentru ce s-a intamplat in Oslo.
    Desigur, romanului nu ii pasa de fapte, el vrea sa traga un scuipat, sa nu i-o ia altul inainte.
  • +9 (9 voturi)    
    sa fim seriosi! (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:48)

    erasmus [anonim]

    Ne indignam ceva de groaza! Dar toti suntem la fel. Priviti la politicienii, politistii, magistratii, functionarii nostri. Suntem noi si nimic altceva. Avem mari probleme, noi ca popor, ca natie, dar nu o recunoastem nici in ruptul capului! Si atunci de ce ne mai agitam atat?
    Va mai dura mult pana ne vom reveni! Chiar daca acum sunt printre noi oameni care merita admirati si care fac ceea ce ar trebui sa faca, noi nu-i vedem si oricum sunt prea putini! Trebuie sa mai evoluam. Sanse avem, dar va mai dura. Nu stiu daca noi sau copiii nostri vor mai fi in viata!
    Toate cele bune!

    PS
    Nici la unguri nu i-au prins prea rapid pe ucigasii handbalistului Marian Cosma!
  • +12 (12 voturi)    
    Clanuri (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:48)

    z [anonim]

    Primarul de aia pare si asa calm la tv acum si zice ca nu stie nimic de existenta clanurilor interlope, practic si lui ii este frica.
  • -6 (6 voturi)    
    Dallas Cawboys (Duminică, 9 octombrie 2011, 21:53)

    marcel [anonim]

    ?
    • +6 (6 voturi)    
      corect! (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:58)

      Ilie Serbanescu [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Da! Dalas Cawboys caci Dalas Cowboys e echipa de fotbal american nu de baschet
      • +2 (2 voturi)    
        aha ! (Luni, 10 octombrie 2011, 11:14)

        panfilie [anonim] i-a raspuns lui Ilie Serbanescu

        deci, fiiind basketbalist, trebuie sa tzina numai cu echipe de basket, nu poate fi suporter al unei echipe de football.
        hagi, n'are voie sa tzina cu chimia rm. valcea sau cu asesoft ploiesti.
        pricep.
  • +7 (9 voturi)    
    1. Condoleante familiei (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:28)

    etre [anonim]

    2. Politia sa-si faca treaba
    3. Rata infractiunilor violente e mai mare in USA decat in Romania
    4. Tiganii sunt o minoritate care se izoleaza singuri in mai mare masura decat sunt ei discriminati, iar perceptia pe care o au romanii despre ei este adevarata.
    5. Conruptia este ridicata in Romania, dar nu sunt tatarii cei care ne asupresc. Sunt rudele voastre, cunoscutii vostrii. Incetati a mai fi ipocriti. Trebuiesc gasite solutii iar campionatul national de scuipat nu este una dintre ele.
  • +10 (10 voturi)    
    Test pentru institutii (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:33)

    Razvan_M [utilizator]

    Eu stiu ca politia si jandarmeria nu-si merita banii pe care-i primesc de la noi pentru a oferi o protectie care-i oricum iluzorie. Nici magistratii nu-si indeplinesc datoria in salile de judecata.

    O sa avem inca o data ocazia sa ne lamurim cat din asa-numitul "contract social" este indeplinit de institutiile intretinute din munca noastra. Ramane sa vedem cati dintre slujbasii statului chiar isi merita banii!
  • +6 (10 voturi)    
    R.I.P :( (Duminică, 9 octombrie 2011, 23:07)

    ioana [anonim]

    sper sa se faca dreptate. crimialul merita cel putin inchisoare pe viata. mi e rusine ca traiesc in tara asta
    • -7 (9 voturi)    
      Sunt curios (Luni, 10 octombrie 2011, 0:33)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ioana

      Cum ai stabilit ce pedeapsa merita, inainte de a afla macar ce s-a intamplat?
    • -5 (5 voturi)    
      aoleuoooooo (Luni, 10 octombrie 2011, 9:12)

      Arkan [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Suntem prapastiosi si ipocriti, nu draga?
      Hai sa aruncasm cuvinte mari pline de ura, ca asa e moda la gusteri pe internet
  • +4 (4 voturi)    
    Ca la noi la nimeni (Luni, 10 octombrie 2011, 2:49)

    Ainstain din Giurgiu [anonim]

    Hai sa nu mai ne gandim pentru o clipa la tigani, Europa si multe altele. Stirea: "Un bastchetbalist American omorat in bataie in Romania".
    E urat, urat de tot!! Iar o sa fim in stiri cu o 'noutate'.
    Ralitatea e ca am intrat in Europa pentru ca avem vreo 22 de milioane ca populatie si Europa de vest are nevoie de ince o mica piata de desfacere fara taxe si accize. Altminteri nu eram buni nici sa strangem gunoiul.
    Pentru cateva procente minoritare care produc mizerii in tzara si in strainatate suntem stigmatizati ca ultimii oameni din Europa. Ce poti sa faci daca 90% din oameni muncesc cinstit, isi traiesc viatza decent dar sunt pusi in aceeasi barca cu toti netrebnicii. Probabil un partid, o miscare de dreapta ar putea inaspri legile, construi puscarii si inchide toti acesti nelegiuiti. Pedepse dure si fara gratieri ar aduce Romania pe un fagas normal intrarii noastre in spatiul Schengen.
    Cine sunt de vina? Politicienii sunt de vina. Pentru niste voturi refuza sa aduca legea deasupra tuturor. Dar ce mai vorbim noi de asta cand candidati la curtea suprema au dosarele patate de colaborare cu fosta securite, au luat mita, sau sunt implicati in alte scandaluri.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu politicienii ci justitia (Luni, 10 octombrie 2011, 8:45)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ainstain din Giurgiu

      La cate mismasuri au facut politicienii nostri daca era justitia intreaga nu mai ramanea UNUL in scaun. De la Justitie pleaca totul - in special judecatorii .
  • +4 (4 voturi)    
    "in cadere s-ar fi lovit la cap." (Luni, 10 octombrie 2011, 7:27)

    Cristian Ioan [anonim]

    Deci a avut dreptate Politia din Giurgiu!
    Asa suna comunicatul initial, ca nici vorba de altercatie, de bataie, baschetbalistul american a cazut singur. Acum aflam ca a primit totusi un pumn in figura, insa nu este dovedita corelatia intre lovitura si deces. Tin minte un caz in care exact la fel, "nu exista nicio legatura": cu cativa ani in urma, un vitezoman a lovit o batrana pe trecerea de pietoni. Batrana a murit la spital cateva zile mai tarziu, dar avocatiisoferului au reusit sa dovedeasca ca nu exista nicio legatura intre deces si accident ...
  • +1 (1 vot)    
    Vinovati (Luni, 10 octombrie 2011, 10:26)

    Death [anonim]

    Toti sunt vinovati,inclusiv cei mari care nu stiu cum sa isi tina scaunul.
    Nimeni in lumea asta nu a facut ceva de placere ,totul sa intamplat cu forta asa ar trebuii sa se intample si la noi.
    Toti cei care nu isi fac treaba ca la carte sa plece
    Nu sunt in stare sa aduca la suprafata un adevar.
  • -4 (6 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta (Luni, 10 octombrie 2011, 11:20)

    V.R. [utilizator]

    Si in US exista bande de negri care bat cu bestialitate pe locuitorii pasnici, si politia de multe ori intoarce privirea pentru a nu fi considerati rasisti.

    Nu sunt ei in masura sa arunce cu pietre in noi. Am putea si noi spune foarte usor ca poporul american e format din niste brute violente, chiar daca doar negrii sunt cei care fac probleme acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    tzara de salbatici... (Luni, 10 octombrie 2011, 11:39)

    matrix [anonim]

    Am fost si vom fi o tzara de salbatici care traim dupa aceleasi legi ce guvernau in Evul Mediu
    La noi daca ai bani poti face ce vrei, poti chiar sa omori si sa nu patesti nimik (ba da, poti devenii cetatean de onoare al orasului).
    Daca vecinii nostrii din sud s-au trezit, punand piciorul in prag, noi ne afundam si mai tare in acest noroi. Cel mai dureros este ca ne si place acest mod de trai, altfel nu inteleg de ce nu ia nimeni nici o masura pentru a combate infractionalitatea si a aduce tzara pe fagasul normal.
  • +2 (2 voturi)    
    romania si clanurile (Luni, 10 octombrie 2011, 12:34)

    Lache [anonim]

    romania nu mai este demult tara oamenilor cinstiti care muncesc si platesc taxele, romania este tara lor, a clanurilor tiganesti, numai ei prospera pe timp de criza deoarece sunt protejati de clasa politica, in toate orasele din romania acestia fac legea deoarece la nivel central nu este vointa politica pentru eradicarea acestui flagel, vorba aia "pestele de la cap se'mpute", bineinteles ca este si vina politistilor si a judecatorilor care le dau drumul dar ce amai mare vina pleca de la guvernanti care ii protejeaza direct sau indirect pentru foloase materiale sau electorale. ( vezi cazul Bercea Mondialu cu legaturi in familia prezidentiala)