Liga 1

Dezastru pentru Craiova: Oltenii trebuie sa-i plateasca 7 milioane de euro lui Victor Piturca

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2011, 12:04 Sport | Fotbal

Mititelu, dator vandut catre Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Camera Nationala pentru Solutionarea Litigiilor din cadrul FRF a hotarat, in cursul zilei de vineri, ca Universitatea Craiova trebuie sa-i plateasca lui Victor Piturca, fostul tehnician, pagube de nu mai putin de sapte milioane de euro. "Ma gandesc serios ca echipa ar putea sa dispara din Liga I. Mi se rupe sufletul, dar nu ii pot ajuta cu nimic", a precizat Dumitru Dragomir, presedintele LPF, in legatura cu situatia dramatica de la Craiova.

Dupa despartirea cu cantec de Craiova, Victor Piturca a solicitat nu mai putin de 12 milioane de euro din partea Universitatii Craiova. Aceste restante rezultau de pe urma primei de instalare, a clauzei de reziliere a contractului si a salariului neincasat.

Conform deciziei Camerei pentru Solutionarea Litigiilor, Victor Piturca trebuie sa incaseze 7 milioane de euro din partea Universitatii Craiova.

De unde rezulta banii: 1,8 milioane de euro prima de instalare, 5 milioane de euro clauza de reziliere a contractului si inca 200.000 de euro restante salariale.

Craiova poate ataca decizia

Universitatea Craiova poate face recurs la decizia luata in cursul zilei de vineri. Suma datorata (micsorata sau nu in urma recursului) va trebui platita de catre Stiinta in termen de 30 de zile.

Daca nu platesc, risca retrogradarea

In cazul in care nu va plati datoria catre fostul selectioner al Romaniei, Universitatea nu va fi programata in campionat, iar urmatorul pas ar putea fi retrogradarea in situatia in care oltenii vor avea doua neprogramari (exact cum se putea intampla si in cazul echipei Pandurii Targu Jiu).

In cazul in care nu-si va recupera datoria de la Craiova, Victor Piturca ar putea cere insolventa echipei de pe Ion Oblemenco.

"Mititelu este in corzi pentru ca a gresit. Cine l-a pus sa semneze acel contract cu Piturca? Avem un regulament si trebuie sa-l respectam pentru ca de-aia e facut. Ma gandesc serios ca echipa ar putea sa dispara din Liga I. Mi se rupe sufletul, dar nu ii pot ajuta cu nimic" - Dumitru Dragomir (sport.ro).


Citeste mai multe despre   



















6082 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Si-asa nu mai avem fotbal in tara de mult (Vineri, 11 martie 2011, 12:22)

    Frankie [utilizator]

    De cand au preluat fraiele fotbalului mafiotii Sandu si Dragomir, fotbalul romanesc a mers din ce in ce mai prost.
  • +4 (6 voturi)    
    Craiova la Piturca (Vineri, 11 martie 2011, 12:24)

    Andrei [anonim]

    Sa cumpere Piturca Craiova de la Mititelu. Sa o declare insolventa si sa o preia el.
  • -5 (9 voturi)    
    FOARTE BINE !!!! (Vineri, 11 martie 2011, 12:27)

    Black Dwarf [utilizator]

    Am ajuns de ras cu acesti patroni care fac numai ce vor ei ! BRAVO PITURCA ! HAI U C !
  • +5 (9 voturi)    
    Piturca (Vineri, 11 martie 2011, 12:30)

    Cristi [anonim]

    Cel mai ticalos dintre antrenori. Mereu reuseste sa stoarca foarte multi bani fara sa faca nimic si fara sa-si asume vreo responsabilitate (vezi cazul nationalei). Dar si gaseste prosti care sa semneze cu el. Asta ar trebui inchis doar pentru nesimtirea de care da dovada.
    PS: Nu sunt suporter al Craiovei, tin cu Otelul.
    • +5 (9 voturi)    
      nationala? (Vineri, 11 martie 2011, 13:02)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      aceeasi nationala care acu e ciuca batailor? si care atunci a fost la un penalty distanta de o calificare din grupe(in ciuda unui joc prost). Compara Steaua si craiova cu Piturca antrenor cu Steaua si Craiova din prezent.
      Si eu tin cu Otelul apropo.
      Ma ingrijoreaza apucaturile comuniste ale celor tineri.Pt ca tie nu iti place Piturca trebuie inchis.E vorba de contract semnat,indiferent cat de aberanta e clauza de reziliere.A fost semnat de amandoi, atunci sa plateasca!
  • +14 (14 voturi)    
    e o vorba ... (Vineri, 11 martie 2011, 12:43)

    Johnny [anonim]

    "Nu e prost ala care cere, e prost ala care da". Pacat de Craiova insa patronii de carton trebuie sa vada unde le este locul. In chestia asta este o morala si pentru noi, restul: nu dati bani pe ceva ce nu merita.
  • 0 (4 voturi)    
    din pacate... (Vineri, 11 martie 2011, 12:44)

    egroeg [anonim]

    ce am spus la instalarea lui Piturca la Craiova se adevereste,respectiv ca Piturca va deveni stapanul Craiovei.Inca o data se adevereste cine este Piturca.
    • +5 (11 voturi)    
      Da! (Vineri, 11 martie 2011, 12:57)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Eram acolo. Piturca era cu un cutit la gatul lui Mititelu si urla la el sa semneze. Mititelu s-a impotrivit. Cum sa iti platesc eu 5 milioane clauza de reziliere? De ce te-as da afara dupa 3 luni? Cum adica sa nu iti platesc salariul?


      Esti penibil.

      Rahatii de genul lui Mititelu trebuie sa dispara si sa li se ia si ultima pereche de sosete de pe ei.
      • +1 (5 voturi)    
        n-am spus ca Mititelu ar fi mai breaz... (Vineri, 11 martie 2011, 15:19)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui roberto

        ci doar am prevazut unde se va ajunge stiind comportamentul anterior a lui Piturca.
        Nu vad cum as fi penibil cand este vorba de asemenea infivizi.
  • +2 (4 voturi)    
    pitzurca (Vineri, 11 martie 2011, 12:50)

    panfilica microbist si nu prea [anonim]

    dupa kum fu la steaoa si ce'a fost la craiova, e nasol.
    cred ca nimeni nu vrea sa mai joace pitzurca.
    e mai periculos decat tzunami.
    sa vedem ce poate lua dela mititelu.
    nu cred sa 'i mai intinda cineva mana, nici pentru un salut.
    mititelu trebuia sa invete, dupa episodul cu behehecali.
  • +2 (6 voturi)    
    Te-ai pus cu mafia (Vineri, 11 martie 2011, 12:56)

    Dady [anonim]

    Mititelule, asta-ti trebuie daca ai avut gura mare si te-ai luat la harta cu mafiotii din fotbalul romanesc. Credeai ca Nasu' Sandu, Corleone Mitica, si clanul Becali au uitat de atacurile tale? Te-ai luat la lupta cu ei, dar ai uitat ca formeaza o mare Famiglie. Iaca, ai pierdut lupta si cu jucatorii (Barboianu si Gaman), si cu Piturca. Mafiotii au ceva cu tine, dar vor distruge o echipa frumoasa a fotbalului nostru.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine . . . (Vineri, 11 martie 2011, 13:41)

    Gheorghe [anonim]

    . . . poate semna un asemenea contract pagubos? Pai ia sa ne gandim putin. Avand in fata spectrul incasarii de catre mine an mai putin de 5 milioane de euro clauza de reziliere pai fac tot ce pot ca sa enervez patronul si sa ma dea afara pentru ca nu am rezultate. Genial. Asa ceva nu mi-ar fi trecut prin cap niciodata. Piturca poate merge linistit la Romanii au talent ca sigur va castiga premiul intai! Bravo lui ca a gasit asemenea fraieri!
  • +2 (4 voturi)    
    Piturca un escroc (Vineri, 11 martie 2011, 14:00)

    ogi [anonim]

    Nu tin nici Craiova nici cu Steaua .Nu-mi place fotbalul , dar cea ce a facut Piturca pe unde a antrenat e dea dreptul socant .Performanta ZEROOOOOO.
    As vrea sa vad daca poate face figurile astea si in alte campionate.Oricum si-a c...at numele .
    A fost ce a fost ca jucator dar ca antrenor doar vorbele.Si alti antrenori cer salarii mari dar Piturca vrea jaf .Oare de ce nu-si face echipa lui , are bani, cica se pricepe ca si antrenor ...... Incompetentul stie doar sa fraiereasca .Oricum cred ca nici un club nu-l va mai angaja de acum .
    • -4 (8 voturi)    
      mai studiaza (Vineri, 11 martie 2011, 14:08)

      costica [anonim] i-a raspuns lui ogi

      Daca nu-ti place fotbalul de ce vorbesti pe langa subiect? Stii ce antrenor a fost ultimul care a calificat nationala Romaniei la un turneu international? Ghici, ai o singura incercare!
    • -5 (9 voturi)    
      Amice, te inseli (Vineri, 11 martie 2011, 14:19)

      lemgo [anonim] i-a raspuns lui ogi

      El a adus ultimele 3 calificari la turneele finale(2 cu nationala mare, una cu tineretul), a luat titlu cu Steaua, e unul din putinii antrenori care nu se lasa calcat in picioare de patron. Ce vina are el ca Mititelu e idiot si semneaza aiurea? In alte campionate, patronii nu stau toata ziua si fac emisiuni la TV, ci investesc in echipele lor, nu crediteaza ca la noi.

      In viata prostia se plateste.
      • +3 (7 voturi)    
        amice, esti pe langa (Vineri, 11 martie 2011, 14:31)

        jiji oieru [anonim] i-a raspuns lui lemgo

        Si cum a adus calificarea la turneul de tineret?
        Aaa, era Romania organizatoare si era calificata din oficiu...
        Si ce rezultate a avut la turneele finale la seniori sau tineret?
        Numai succesuri...
        Piturca, un barbugist mereu cu clienti de tepuit.
        • -2 (4 voturi)    
          Gandeste-te putin... (Vineri, 11 martie 2011, 15:01)

          lemgo [anonim] i-a raspuns lui jiji oieru

          Calificarea in sine e o performanta . Vrei cupe mondiale cu ce jucatori? Marii patroni din RO, fini tacticieni si buni cunoscatori de altfel, in loc sa creasca jucatori romani (suntem 20 de milioane in tara asta) si sa-i vanda in afara, aduc toti terminatii din ligile inferioare de prin europa care iau locul in echipa unor jucatori de perspectiva si pe urma vine unu' ca tine si cere performanta...Acum 2 ani jumate era sa ne calificam daca nu rata Mutu din penalty dintr-o grupa cu Franta, Italia si Olandia si acum suntem pe 57.... Tot nea Piti e de vina?
        • -2 (2 voturi)    
          la tineret, organiz.. e aleasa dintre calificate (Vineri, 11 martie 2011, 18:36)

          andreiion [utilizator] i-a raspuns lui jiji oieru

          inainte de a vorbi, e bine sa te interesezi.
          la turneele de tineret, organizatoarea turneului final se alege dintre echipele calificate, nu exista echipe calificate din oficiu...
          Romania intai s-a calificat si apoi a fost aleasa ca tara organizatoare.
    • -1 (3 voturi)    
      Aum m-am lamurit ! (Vineri, 11 martie 2011, 17:14)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui ogi

      Din pacate,faptul ca linseaza pe U Craiova, in felul asta .dovedeste ca e intradevar escroc .
  • 0 (2 voturi)    
    Sa lase fotbalul in pace (Vineri, 11 martie 2011, 14:55)

    om bun [anonim]

    Sa se judece in civil si sa lase fotbalul pe teren.
    Piturca e un profitor care vrea milioane dar care are rezultate zero.
    Mitica Dragomir se joaca cu focul pentru ca la sumele astea se va sesiza UEFA si liga o sa fie supusa unei anchete. Ancheta care va scoate ceva mizerie la suprafata.
    Lasati fotbalul pe teren, lasati jucatorii celui care i-a crescut si nu ridicati impostura la rang de arta.
  • 0 (2 voturi)    
    Stai linistit @om bun (Vineri, 11 martie 2011, 15:10)

    catalin [anonim]

    nu vreai piturca milioane, stai calm, ca oricum nu are mititelu de unde sa-i dea, vrea doar sa-i ia clubul si redea suporterilor speranta la performanta....naivi mai sunteti
  • -1 (1 vot)    
    piturca e orice numai prost nu e ... (Vineri, 11 martie 2011, 15:33)

    toteu [anonim]

    ce mi l a lucrat pe mititelu
    :)))))))))))
  • -2 (2 voturi)    
    Manevrant (Vineri, 11 martie 2011, 16:10)

    Ene George [anonim]

    Poate ati uitat cine l-a adus pe Becali la Steaua prin tot felul de "inginerii". Daca nu joaca barbut se "joaca" cu fraierii pe care ii gaseste la indemana.
    Ca antrenor... Lumea uita repede. Cel putin un an l-a injurat galeria Stelei pana si-a dat (i s-a impus) demisia.
  • -1 (1 vot)    
    Pitzurca (Vineri, 11 martie 2011, 16:48)

    eurius, galati [anonim]

    Piturca nu e ala satanistu? Ala negru din Oltenia?
  • 0 (2 voturi)    
    dezastru la craiova (Vineri, 11 martie 2011, 17:42)

    doncea [anonim]

    Pai cine e Piturca asta sa ia atatia bani degeaba, ca nu a facut nimic la Craiova. Vorbim de milioane de euro pentru un jucator de carti si lumea moare de foame.Uite cine distruge Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    poza este graitoare (Vineri, 11 martie 2011, 19:24)

    mitititilu :) [anonim]

    haoleo mancati-as ma facut unul d-al nostru , o sa contest hotararea la bulibasa da judat , sa faca stabor vere ... pai da cum sa ne ciordeles hintre noi ???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dragomir si mircea sandu ne-au distrus fotbalul (Vineri, 11 martie 2011, 21:33)

    Motanu [anonim]

    Cat timp la conducerea FRF si LPF vor si dumitru dragomir si mircea sandu, fotbalul romanesc nu va ajunge nicaieri.
  • 0 (0 voturi)    
    Auzi vorba: (Sâmbătă, 12 martie 2011, 12:15)

    Florin [anonim]

    "Avem un regulament si trebuie sa-l respectam pentru ca de-aia e facut".
    Regulamentele, contractele, legile sunt facute pentru a fi INCALCATE! Sa va intre in cap. Suntem in Romania nu in Germania.
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Vineri, 18 martie 2011, 12:39)

    adrianno [anonim]

    ce vream piturca bani moca ca an fotbal e afon e paralel el si multi alti dim bucuresti ca gen dragomir si sandu si becali fac legea cum sa mearga tara asta anainte cu halal oameni ca asta