Preliminarii Euro 2012

VIDEO Ivan Bogdanov, "omul negru" care a speriat Italia, a fost arestat/ A ars steagul Albaniei la Genova  

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:03 Sport | Fotbal

Ivan Markovic, "bestia" care a speriat Italia
Foto: Reuters
Ivan Bogdanov, "omul negru" care a declansat infernul de la Italia - Serbia, a fost arestat de autoritatile italiene, huliganul sarb aflandu-se ascuns intr-un autocar, in locul destinat bagajelor, informeaza Gazzetta dello Sport. Ivan a fost recunoscut de politie dupa tatuajele pe care le are aproape pe tot corpul. "Imbecilul mascat a fost retinut", au titrat jurnalistii italieni.

Partida dintre Italia si Serbia (contand pentru preliminariile Euro 2012) a fost suspendata din cauza suporterilor sarbi. Comportamentul violent al acestora l-a determinat pe centralul scotian Craig Thompson sa puna capat disputei dupa cateva tentative de jucare. 

"Toata Europa a vazut dizgratia si rusinea adusa de fanii sarbi care ne-au tinut sub asediu la hotel timp de doua zile", a declarat Tomislav Karadzic, presedintele Federatiei sarbe de fotbal.

Cine este Ivan Bogdanov

Ivan Bogdanov
este cunoscut in lumea fotbalului pentru violentele pe care le provoaca pe stadioanele unde merge. Este suporter al echipei Steaua Rosie Belgrad si face parte din grupul dur al sustinatorilor acestei formatii. In anul 2009, a fost la un pas sa fie linsat dupa o bataie generala care a avut loc in Muntenegru.

Unii dintre cei mai buni prieteni ai sai (Marko Vesnic si Zeljko Raznatovic - faceau parte din grupul ultras Delije (a luat fiinta in 1989, inseamna "Eroii") au fost ucisi (primul intr-o lupta de strada, al doilea a fost asasinat).

Pe stadionul din Genova, Bogdanov a aparut cu o cagula, a condus grupul suporterilor sarbi, a taiat plasele de protectie, a aruncat cu fumigene inspre suporterii italieni, a ars steagul Albaniei si le-a aratat semne obsecene fortelor de ordine.

A fost usor de recunoscut in afara stadionului dupa tatuajele de pe maini, in acest moment Ivan Markovic aflandu-se in arestul politiei italiene. 17 persoane au fost retinute in urma incidentelor de la meciul Italia - Serbia.

Vezi aici momentul in care Ivan este arestat.


Vezi aici imagini de la infernul de pe stadionul din Genova:







Citeste mai multe despre   



















23023 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    un nenorocit! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:49)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    un dobitoc ordinar, care merita batut sa-i sune apa in cap pana ramane o leguma care sa nu mai miste in front.
    • -10 (24 voturi)    
      da? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:52)

      Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

      intr-un fel nu e atat de rau sa ai extremisti, tu ce ai face daca maine UE, ONU si NATO ar decreta ca HR si CV devin tari independente cu steag, imn si armata? ai protesta pasnic si cu aia ai ramane...
      • +1 (17 voturi)    
        neutru (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:26)

        neutru [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

        as emigra in State sa Canada, in nici un caz nu mi as distruge viata mie si familiei. Va las sa va dati in cap aicea. In 5 ani daca esti baiat destept esti si cetatean american sau canadian.
        • -3 (15 voturi)    
          @neutru (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:07)

          toth iotazobagh [anonim] i-a raspuns lui neutru

          ..esti las !De aia a ajuns Romania unde a ajuns: din cauza celor care gandesc ca tine!Si cum vine asta"daca esti baiat destept" devii cetatean amerlok sau ca-canadian"?Citi prosti au obtinut asta aici habar n-ai tu!De oameni destepti nu-i nevoie in Lumea Noua ci de $klavi fericiti care sa se indatyoreze la banci...
          • +4 (12 voturi)    
            siiigur ca da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:26)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui toth iotazobagh

            in schimb, aici e nevoie de golani care sa bata oamenii pe strazi si in stadioane, ca sa nu-si simta retardatii nimicnicia prea tare, asa e, praleo?
            • +2 (2 voturi)    
              Ce rezolvam? (Duminică, 17 octombrie 2010, 10:51)

              Meni [anonim] i-a raspuns lui srpc

              Sa presupunem ca situatia descrisa de @goodgirlgonemad chiar s-ar intampla (pericolul a fost real dupa 90) si ca oameni ca @neutru ar ramane in Romania si ar lupta, chiar cu arma in mana. Credeti ca asta ar rezolva situatia?
        • -2 (2 voturi)    
          Las (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:21)

          Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui neutru

          Јивели Сарбиа.Ом без лопте у дупе поред вас, будало ми борити за слободу у вашој земљи не једу говна
          • -2 (2 voturi)    
            @Хоисан (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:26)

            mitic [anonim] i-a raspuns lui Hoisan

            Хоисане, коњи не умиру када су пси, ево шта они кажу, нека се полако и бори се да буде слободан
      • +1 (9 voturi)    
        hmm (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:34)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

        UE, ONU si NATO nu ar fi decretat nimic daca sarbii s-ar fi comportat civilizat in razboaiele premergatoare incidentului cu pricina.
    • +1 (1 vot)    
      Las'ca nici "galeria" Stelei nu e departe (Vineri, 15 octombrie 2010, 12:05)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

      Daca doua sute de idioti trogloditi pot fi numiti galerie.Asta si pentru ca a fost incurajata de presa ani de zile, in special de niste inconstienti de la PRO Sport, chipurile s-au aliat contra lui Becali. Serbia afara din Europa ? Pai nu la fel s-a zis si de Steaua dupa meciul cu Napoli ?De galeria lui Dinamo ce sa mai vorbim ? Ca au patruns si pe teren. Asa ca , mai bine ne vedem de treaba noastra si-i lasam pe altii sa se arate indignati !
    • 0 (0 voturi)    
      esti praf (Sâmbătă, 27 aprilie 2013, 19:07)

      esti un cretin! [anonim] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

      ai tupeu sa ii zici asta in fata?bravo lor...respect poporului sarb...poporu roman e plin de pizde ca tine si mi e rusine ca am parte de asa conationali...nu faceti nimic stati cu frica in gat..astia macar nu se lasa calcati in picioare de altii...
  • +7 (19 voturi)    
    Pentru ce anume are nevoie omenirea (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:52)

    Cristi [anonim]

    De animale ca asta? Un glont in cap si am terminat povestea.
    • -7 (15 voturi)    
      Dar are si el o mama care il iubeste... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:37)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Poate nu stie cat rau ii pricinuieste...
      De ce sa ii tragem un glont in cap? Si sa planga mama lui?
      La urma urmei sa ia un glonte in cap pentru ca s-a suit pe gard, a taiat un o plasa, a aruncat niste fumigene si a dat foc unui steag?
      In caz ca nu stii omenirea a ajuns unde a ajuns prin multa violenta si mult rau pricinuit.

      Gaseste-i alta pedeapsa si lasa omenirea sa isi poarte singura de grija! Doar pentru ca iti este tie frica de el nu inseamna ca trebuie lichidat....
      • +10 (14 voturi)    
        Cred ca ai dreptate (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:44)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui marius

        Si asa avem nevoie de autostrazi, munca silnica pentru astfel de specimene. Ah, si mama lui detine o mare parte din vina, asa ca lacrimile ei nu au nici un folos acum.
      • -3 (9 voturi)    
        serbia-albania (ungaria-romania) (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:53)

        mama rius [anonim] i-a raspuns lui marius

        te intreb doar un lucru , stimabile ... daca era un meci in austria, al unei echipe din ungaria ,si un suporter ungur , urcat pe gard , ar fi dat foc drapelului romaniei , ai fi considerat actiunea la fel de justificata ? ar fi bine , pe viitor , inainte sa iti arati limitele , sa incerci pe cat posibil , sa gandesti !
        • +2 (8 voturi)    
          dar... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:00)

          dan [anonim] i-a raspuns lui mama rius

          ...daca era invers? N-am auzit de unguri sa dea foc la steagul nostru. Invers insa - da! Asa ca mai usor cu scenarii proaste si ireale. Posibile insa invers, "stimabile"...
        • -3 (5 voturi)    
          ..steaguri ..steaguri.. (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:04)

          toth iotzobagh [anonim] i-a raspuns lui mama rius

          ..si ce ungurii tai iubitit n-au dat foc la steagul nostru la Judapestaau batut pe toti care i-au prins ca au venit in Romania inclusv pe citiva secui...
    • -3 (7 voturi)    
      si eu ma ingrozesc (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:41)

      stai acasa [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ..cand vad ce siguri pe ei sunt astia ca tine. imi aduc aminte de inchizitie.
      ma rog, prostia s-a manifestat mereu cumva,de cand vremurile. fiecare miscare e insotita de un "ham ham", nu ?
    • -2 (4 voturi)    
      ce usor e sa vorbesti de la biroul tau (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:21)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Nu?
      Tu pe cine ii consideri "preteni"? Pe americani si evrei?
      Arunci cu cuvinte aiurea, serios acum.
      Eu unul n-am vazut mare scandal, un stegulet obosit ars si 3 urcati pe garduri. Am vazut si mai rau. Dar se dorea mediatizarea, din considerente legate de crearea de legi. Italineii au profitat din timp, ca na, sunt 3 puncte "moca".
      M-am uitat la filmulet si era chiar acalmie, nu vad violenta. Credeam ca au spart gardurile, c-au intrat pe terne, nu ca stateau 3 pe gard.
    • -3 (5 voturi)    
      @cristi (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:09)

      toth iotzobagh [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      ..si esti sigur ca tu nu meriti acel glontz?Stii ce a spus Iisus Hristos?:"..cel fara pacat sa arunce prima piatra.."
      • +5 (5 voturi)    
        dar o caramida, uistule? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:28)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui toth iotzobagh

        nu ai vostri au omorat aproape un cameraman acum doi ani? ala ce era? dusman al romanilor sau doar o victima a unor retardati pt. care se potriveste doar zeghea si tarnacopul la spart piatra?
  • +8 (10 voturi)    
    Of (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:00)

    Simona [anonim]

    Ce specimen ratat
  • -7 (11 voturi)    
    o intrebare pentru autor (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:08)

    stupidu [utilizator]

    se pare ca autorul este prost informat. dupa ce lupte de strada a fost ucis Željko Ražnatović sau Arkan cum mai este cunoscut? :)
    • +5 (9 voturi)    
      clasa I a (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:31)

      abecedar [anonim] i-a raspuns lui stupidu

      eu cand citeam in clasa intai , urmaream cu degetul textul pentru a nu pierde firul scrierii . tu de ce nu faci la fel ? sau nu mai esti intr antaia ? "unii dintre cei mai ... ... ... au fost ucisi ( primul intr o lupta de strada , al doilea a fost asasinat )" ce nu e clar ? primul (in text )era trecut marko vesnic , al doilea zeljko raznatovic (arkan) !
      • 0 (0 voturi)    
        s-a corectat dupa mesajul meu (Joi, 21 octombrie 2010, 15:23)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui abecedar

        inainte de corectura nu scria nimic de primul si de al doilea, scria ca au fost ucisi in lupte de strada :))
      • 0 (0 voturi)    
        paranteze (Joi, 21 octombrie 2010, 15:25)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui abecedar

        dupa atitea corecturi au uitat si cite paranteze au deschis/inchis :))
  • +7 (9 voturi)    
    nationalism fanatic (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:17)

    patriot [anonim]

    pentru a vedea cam cum gandesc o parte dintre noi romanii , urmariti comentariile de la articolele din "ziarele de sport" care dezbat aceste evenimente . te apuca groaza si greata ! natia romana chiar are o problema !!! sa fim de acord cu un idiot , bolnav mintal , inseamna ca suntem chiar la marginea europei . ne meritam soarta ...
  • +7 (9 voturi)    
    Cal verde (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:38)

    Dinu [anonim]

    si sarb destept nu exista!....da' nici curve ca italienii care au profitat in loc sa intervina in forta si sa-i evacueze pe retarzi!
    • +4 (4 voturi)    
      Destept mai esti... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:13)

      geco [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      Daca era in Romania si erai tu responsabil cu siguranta la acest meci ai fi adus 2000 de jandarmi si ai fi inceput o mega bataie pt. ai scoate afara si juca meciul in liniste sau ai impresia ca era destul sa ii roage frumos sa termine si sa iasa in sir indian afara din stadion. Pai astia aia au asteptat ... sa ii provoace politia ca atunci se lasa cu urmari serioase ... nu gluma. Ai fi pus in pericol inutil viata jandarmilor, doar ca vezi Doamne trebuie sa joace partida ca altfel e 'bai' mare. Ce cap ai ma...
    • +1 (1 vot)    
      Dacă nu există sîrb deștept, nici român nu există. (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:41)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

      Întîmplător sîrbii au un IQ mediu similar cu al românilor (dacă nu mai mare) ...

      Cît despre italieni, corect ar fi ca FIFA să le dea și lor 0-3 pentru că organizarea deficientă le aparține în totalitate
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:41)

    mariuss72 [utilizator]

    Se pare ca si presa internationala e la fel de debila ca si la noi, din moment ce fac vedeta dintr-o canalie...noi am ajuns si mai jos, noi facem vedeta un tigan de la o spalatorie.
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:18)

    pastiluta [anonim]

    IVAN LIBERO !!!!!!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    patriotism (Miercuri, 13 octombrie 2010, 23:44)

    gheo [anonim]

    am avut in familie (prin alianta) sarbi din Voievodina.
    evident ca nu le-a convenit ca Yugoslavia s-a destramat dar nu erau de acord nici cu Milosevic, care i-a impins spre rusi si spre extremism. i-a impins pe sarbi sa se lupte cu vecinii lor de cartier cu care-si petrecusera copilaria si cu ale caror fete erau insurati uneori... complicat, mai ales cand traiesti pe pielea ta, cand se trage dupa tine si nici nu stii cine a tras si de ce... complicat cand esti prieten cu ambele parti beligerante. un razboi stupid pentru interesele strategice ale altora.
    dar ceea ce face Markovic nu are legatura cu patriotismul. este un golan caruia ii place sa se bata. se bate si la meciurile cu alte echipe sarbe, nu doar cu strainii. este un golan si atat.
    daca ar fi fost un patriot ar fi fost cu arma in mana in Kosovo, macar ca sa-si pazeasca compatriotii de atacurile guerilelor albaneze.
    dar el e doar un golan, nu jigniti adevaratii patrioti sarbi comparandu-i cu retardatul asta.
  • +1 (1 vot)    
    hello hotnews??? (Joi, 14 octombrie 2010, 11:38)

    sad hill [anonim]

    de unde ati scos numele de ivan markovic??? individul se numeste ivan bogdanov (cf. gazzetta dello sport si alte surse). rog verificare si rectificare
  • -1 (1 vot)    
    roman (Vineri, 15 octombrie 2010, 8:49)

    sorin [anonim]

    pun pariu ca daca era un roman il impuscau
  • 0 (0 voturi)    
    ultras (Vineri, 15 octombrie 2010, 17:38)

    t.g.b. [anonim]

    ii admir pe suporterii serbiei.cu siguranta avem ce invata de la ei.daca s-ar trezi (dupa cum spune si imnul nostru) sentimentul patriotic in noi probabil in romania s-ar trai mai bine si nu am mai fi denigrati de toate tarile europene.
    • 0 (0 voturi)    
      pt Ultras (Duminică, 17 octombrie 2010, 6:40)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui t.g.b.

      Dk tu vezi patriotizmul in animalii aia ,... ma rog!!
      Ce au facut ?? Au pierdut un meci de footbal!! As fi mandru dk castiga echipa mea!!!
      Si mai mult - adevarul e ca au pierdut si kosovo!!
      Dejeaba latra unde apuca!!
      Romania merge departe dk politicienii sunt primi care sunt patrioti!!
      Bafta in Viata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mare si prost (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:54)

    raulucian [utilizator]

    isi pune cagula dar isi ia tricou cu manica scurta sa i se vada tatuajele...pff
  • 0 (0 voturi)    
    el (Marţi, 19 octombrie 2010, 1:58)

    lavinia [anonim]

    mi'ar place un prieten asa dur ca el ;))
  • 0 (0 voturi)    
    nu toti suntem perfectii! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:05)

    eu [anonim]

    voi va corectatii unii pe alti ca nu scrie ala asea ca ala nu pune virgula punct,dar ce ar mai conta nu toti suntem perfecti nu suntem dar voi in loc sa comentatii despre subiectul in sine va intepatii intre voi "ca nu scrie ala caligrafic" conteaza ca stie sa scrie nu?ce iti mai trebuie atata facultate.cat despre ivan respect!!era constient ca o sa il aresteze credema nu avea rost sa isi mai ascunda tatuaje nimic..dak scapa era smecher rau ,dar na fost sa fie :) respect ivan!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mare respect (Marţi, 12 februarie 2013, 15:21)

    Oldb [anonim]

    din perspectiva mea omu' are tot respectul din partea mea ... nu criticati fiecare face cate ceva ce le place .. asta e placerea lui !! respect ivan !!!