​VIDEO Injurat pe toata durata meciului, Chivu a vrut sa opreasca partida Roma - Inter

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 26 septembrie 2010, 10:08 Sport | Fotbal

Chivu rateaza meciul cu AS Roma
Foto: Reuters
Dupa ce in urma cu cateva luni a facut un gest obscen la adresa suporterilor Romei, Cristi Chivu a avut parte de un tratament special la derbiul Roma - Inter (incheiat 1-0), fundasul roman fiind injurat pe toata durata partidei. Exasperat de ceea ce i se striga din tribuna, capitanul nationalei i-a cerut arbitrului sa opreasca disputa. Raspunsul centralului a fost unul categoric: l-a avertizat pe roman cu cartonas galben, informeaza presa din Peninsula.

Meciul cu AS Roma a fost unul infernal pentru Chivu, capitanul tricolorilor fiind injurat pret de 90 de minute de suporterii romani (aproximativ 60.000 au fost pe Olimpico sambata seara). Cu nervii la pamant, romanul s-a dus la centralul disputei si i-a cerut sa intrerupa partida, pentru ca asa nu se mai poate continua. A primit insa galben si i s-a cerut sa joace mai departe.

Acesta nu a fost insa singurul eveniment in care a fost implicat romanul, Cristi avand o altercatie si cu antrenorul Rafa Benitez. Cu cateva minute inainte de pauza, fundasul s-a dus la marginea terenului, si-a scos casca si l-a certat pe tehnicianul iberic pentru jocul mult prea ofensiv al coechipierilor sai din aparare. "Daca nu alearga si ei (nr. colegii din aparare), eu ies de pe teren", a precizat Chivu, conform La Stampa.

Dupa o partida in care ambele echipe au avut ocazii mari, Roma s-a impus in ultimele secunde ale prelungirilor (minutul 92) dupa un gol cu capul reusit de Vucinic. S-a terminat 1-0 pentru gazde, iar Inter a inregistrat prima infrangere din actualul sezon competitional.

Vezi aici momentul cand Chivu ii reproseaza lui Benitez jocul coechipierilor:




Citeste mai multe despre   






















8144 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    "ce bine era pe vreamea lu' ceusescu !" (Duminică, 26 septembrie 2010, 10:44)

    gigi [anonim]

    asa concluziona filozofic filozoful chivu,

    el se tot mira de tot felul de chestii....

    un baiat mai mirat de felul lui....
  • -2 (24 voturi)    
    Mare vedeta (Duminică, 26 septembrie 2010, 10:46)

    anonim [anonim]

    Fotbal nu mai stie sa joace, dar in rest e expert in orice.
  • +5 (21 voturi)    
    Umflatul ala de Benitez.... (Duminică, 26 septembrie 2010, 10:47)

    Claude [anonim]

    .... si-a pus in cap sa scape de Chivu cu orice pret. Cum naiba era bun Chivu pe timpul lui Mourinho si acum dintr-o data joaca prost?
  • -4 (18 voturi)    
    a trecut vremea lui... (Duminică, 26 septembrie 2010, 11:09)

    microbistu' [anonim]

    chivu de vreo 4 ani nu mai joaca nimic...
    • +4 (6 voturi)    
      Microbistu' lu' peste... (Duminică, 26 septembrie 2010, 21:47)

      MariusN [anonim] i-a raspuns lui microbistu'

      Ai vazut tu ca Cristi Chivu nu mai joaca nimic de 4 ani...! Esti un papagal, altfel n-ai avea cum sa gandesti in halu' asta! Alo, a fost titular cu Mourinho in mai toate meciurile si, ca sa vezi, microbistule de 2 lei, a luat asa: Scudeto, Cupa Italiei si UCL. Daca echipa nationala nu mai are rezultate asta probabil pentru ca in afara de Chivu si Mutu, Romania nu are jucatori de valoare. Compara tu, microbistule destupat, fiecare post de la Nationala cu corespondentul de la Internazionale si, daca ai avea si neuroni, ti-ar da ca e normal ca Cristi Chivu la Inter sa aibe rezultate foarte bune iar la nationala sa fie huiduit de microbisti ca tine! Papagalule
  • +5 (21 voturi)    
    razbunati-l pe chivu (Duminică, 26 septembrie 2010, 11:36)

    razvan [anonim]

    roma va veni la cluj anul acesta. este momentul ideal de a-l razbuna pe chivu. injurati-i pe broscari 90 de minute si voi!
    • -1 (5 voturi)    
      ii injuram pe broscari... (Duminică, 26 septembrie 2010, 17:05)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      dar nu ca sa-l razbun pe chivu.eu nu uit ca lui chivu ii e lehamite de mine.
  • 0 (20 voturi)    
    Jigodie a fost, jigodie va ramane (Duminică, 26 septembrie 2010, 11:39)

    Andy Latimer [utilizator]

    Respect si onoare Suporterilor Romani ! Ma inclin ! Pentru acest caracter de gunoi secretiile microbistilor de flegme intre ochi sunt mereu prea putine ! Iar in tara are crize de apoplexie daca indrazneste vreun ziarist sa intrebe de meciul cu Albania sau -mai rau-amintiri de la Belgrad,toamna lui 2009... Poporul roman nu il merita ! Cum de indraznim sa-i punem la indoiala "imensa" valoare...Iar cand ne aducem aminte de shtioarfa a.raicu cu care s-a cuplat pe vremuri ,ne "tresalta inima de bucurie"...Scarba si Sictir Chivu ! Si trantesc si capacul Tomberonului dupa el,ca emana duhori pestilentiale la fel ca "Mister Sibutramina"...
    • +5 (11 voturi)    
      Da bine (Duminică, 26 septembrie 2010, 12:59)

      George [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      A fost facut tigan de un stadion intreg, sa te vad pe tine in teren fiind facut tigan la fel ca Chivu, ce bine te-ai simti nu ? Da a gresit cand s-a luat de antrenor, dar Chivu nu a mai rezistat presiunii suporterilor Romei.

      Benitez dupa meci la conferinta de presa, cand a fost intrebat de reporteri ce are de spus despre gestul lui Chivu de a se certa cu el, si ce anume i-a spus acestuia, Benitez a zis: "Eu nu am auzit nimic".
      Sti de ce ?

      Pentru ca Benitez l-a inteles pe Chivu. Sti ce este aia intelegere ?
      Pacat ca nu sti, e una din cele mai mari calitati pe care un om le poate avea.
      • +3 (7 voturi)    
        stii ? (Duminică, 26 septembrie 2010, 13:56)

        io [anonim] i-a raspuns lui George

        stii, stii, stii
        • +4 (6 voturi)    
          ZzZzz (Duminică, 26 septembrie 2010, 16:16)

          G [anonim] i-a raspuns lui io

          Multumesc pentru corectare.
      • +5 (5 voturi)    
        ai uitat un lucru... (Duminică, 26 septembrie 2010, 17:07)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui George

        cui ia aratat chivu degetul mijlociu?acum te mai intrebi de ce l-au facut tzigan?
    • +2 (6 voturi)    
      este grav (Duminică, 26 septembrie 2010, 13:37)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      pentru omenire cand o specie ca tine domina
  • +5 (7 voturi)    
    A vrut dar n-a putut ... (Duminică, 26 septembrie 2010, 11:43)

    mm [anonim]

    uitand ca nu joaca in Romania!
  • +3 (5 voturi)    
    Si uite-asa... (Duminică, 26 septembrie 2010, 13:09)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    ...se duce usor, usor, pe stiti voi ce, si Chivu.
  • +7 (9 voturi)    
    A-NNEBUNIT SI ASTA (Duminică, 26 septembrie 2010, 13:21)

    kelu din nadlac [anonim]

    Daca stai sa te gandesti putin toti romanii au facut numai tampenii p-afara: ba tiganii, ba spargatorii de carduri, ba Mutu, ba hotii si violatorii din Germania si acum si Kivu care nu e nici pe departe un mare jucator a cedat. Cum sa se uite lumea la noi cu respect sau prietenie? Am ajuns poporul de tigani intr-o tara civilizata, suntem bagabontii Europei. Asta e, astia suntem cu antenistii in frunte.
  • 0 (8 voturi)    
    cica solidaritate si fraternitate (Duminică, 26 septembrie 2010, 16:20)

    sentenced [utilizator]

    Oameni care n-au facut un sport in viata lor comenteaza . De fapt problema nu e ca nu ati facut un sport , problema e ca nici macar un exercitiu de imaginatie nu puteti face ca sa intelegeti ce a simtit Chivu cand a fost facut tigan de un stadion intreg .
    Probabil oamenii care au comentat la acest articol sunt aceeasi care il injurau si pe Hanescu cand a avut acel incident cu fanii din tribune .
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 26 septembrie 2010, 17:09)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      "Daca nu alearga si ei (nr. colegii din aparare), eu ies de pe teren" = ce legatura are asta cu ce se striga pe stadion? Mi se pare total neprofesionst sa spui asa ceva. Antrenorul raspunde pentru rezultate, el are vederea de ansamblu de pe banca.
      • 0 (4 voturi)    
        mda (Duminică, 26 septembrie 2010, 20:59)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Are legatura . Cand esti nervos la maxim si frustrat de neputinta cum crezi ca reactionezi la ce se intampla in jurul tau ?
        Oricum sunt dezamagit de comentariile de mai sus . Daca si pe Chivu am ajuns sa-l injuram atunci sper din suflet ca aceasta tara sa nu mai aiba valori pana cand romanii nu sunt pregatiti sa le aprecieze , pentru ca din punctul meu de vedere Chivu este o valoare a fotbalului romanesc , si chiar si manelistul de Mutu cu toate defectele lui a fost un fotbalist important care mie personal mi-a adus multe bucurii , dar si tristeti pe masura (dar asta inseamna sa fii om adevarat : sa fi un amestec de bine si rau , restul sunt doar "judecatori" pe net) .
  • 0 (0 voturi)    
    Super Chivu (Marţi, 28 septembrie 2010, 17:41)

    florin [anonim]

    Un tip cu ''oua'' !
    cati fotbalisti vedeau problemele grave din teren si aveau curaj sa ii spuna antrenorului sa schimbe ceva ?! putini.. eu imi amintesc de Boloni si Hagi . in rest momai...

    Bravo Chivu ! un tip curajos ! cei ce stiu ce inseamna o lupta il inteleg perfect !
    sunt mandru de tine !