Oltenii dupa remiza cu Rapid: Meritam sa castigam

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 10:26 Sport | Fotbal

Eugen Neagoe
Foto: AGERPRES
Craiova si Rapid au remizat, scor 1-1, dupa o partida in care protagonist a fost centralul Teo Craciunescu. "Meritam sa castigam, Rapid nu a contat in faza ofensiva, iar daca nu era acel penalti cu siguranta nu ar fi reusit sa egaleze", a declarat Eugen Neagoe, antrenorul secund al oltenilor. De cealalta parte, Marius Sumudica s-a aratat multumit de efortul depus de elevii sai (au obtinut un punct cu toate ca au jucat 40 de minute in inferioritate numerica).

"Meritam sa castigam. Rapid nu a contat in faza ofensiva si daca nu era acel penalti cu siguranta nu ar fi reusit sa egaleze.  Arbitrii au stiut si in aceasta seara sa-si faca datoria. La cel mai mic contact a dictat lovitura libera pentru Rapid. Eliminarea lui Herea a venit dupa ce l-a vazut plin de sange pe Gaman. Daca nu avea sange pe el cu siguranta nu s-ar fi luat nicio decizie. Asa s-a intamplat si cu Florin Costea, care sta de sase luni, si n-a dat nici penalti, nici eliminare" - Eugen Neagoe, antrenor secund Craiova.

"Nu comentez deciziile arbitrului. Consider ca am fost inspirat ca am facut o schimbare, care a dus jocul mult in fata. Este un rezultat echitabil. tin sa-i felicit pe jucatorii mei, pentru ca au facut risipa de efort, dupa ce au jucat 40 de minute in inferioritate numerica. Sunt multumit de prestatia echipei, dar tin sa spun ca nu am realizat nimic inca, drumul este lung. Am castigat astazi o echipa" - Marius Sumudica,  antrenor Rapid.

 "Mi-a placut echipa in aceasta seara, chiar daca nu am castigat. Echipa arata foarte bine. Cred ca usor-usor vor veni si rezultatele pe care le asteptam cu totii. Avem un public fantastic, cel mai frumos din Romania. imi pare rau ca nu le-am putut oferi o victorie asta seara" - Adrian Mititelu, patron Craiova.

"Cred ca in aceasta seara am castigat o echipa. Dupa faza din minutul 50, eliminarea, si dupa ce am primit golul, baietii s-au mobilizat extraordinar. A fost o revenire superba din partea jucatorilor si cred ca am fi avut chiar posibilitatea sa castigam" - Dinu Gheorghe, presedinte Rapid.

Click aici pentru rezultate si clasament.


Citeste mai multe despre   



















624 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nu meritati nimic (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 10:45)

    doru [anonim]

    nu meritati nimic , n-ati fost in stare sa castigati, doar nu erati la concurs cu juriu la '' dansez pt tine'' sau '' steaua fara nume '' olteni prosti,
  • +2 (2 voturi)    
    3,14turca (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:37)

    NostraDamus_it [anonim]

    Cam asta-i valoarea lui Piti - greu de definit ca si Pi(3.14................................) restul este ...turca - daca lot nu e nimic nu e!
  • +1 (1 vot)    
    Da, daca... (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 16:25)

    Razvan [anonim]

    Se luau jucatorii craiovei la pumni intre ei si mai eliminau vreo 3 de la rapid, da, altfel nu !
    Sa fim seriosi, prin acel 11 metri, arbitrul si-a recunoscut greseala la eliminarea rapidistului !
    • 0 (0 voturi)    
      statistici (Duminică, 19 septembrie 2010, 13:17)

      rodin [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      cred ca faci o mare confuzie. Eliminarea unui jucator de camp creste potentialul celeilalte echipe cu 10%, diferenta poate veni doar din valoarea individuala a unor jucatori, dar atunci nu conteaza atat de mult omul eliminat.
      un penalty gratuit ofera echipei care il primeste variata unui 1 la 1 cu portarul, iar statistica cu siguranta nu ofera doar 10% in plus fata oricare alt sut spre poarta unui sut din panalty. cred ca orice amator in fotbal stie ca un penalty nu se apara ci se rateaza.
      nu poti vorbi de recunoasterea unei greseli atunci cand folosesti o masura arbitrara mult superioara fata de cea care pretinzi ca o corectezi.
      ca mentiune: nu se impunea eliminarea lui Herea in special pentru ca arbitrul nu a fluierat nimic la faza aceea. poate un galben.

      toate bune
      • 0 (0 voturi)    
        Ma bucur (Duminică, 19 septembrie 2010, 17:05)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui rodin

        Totusi ca esti de acord cu mine in privinta cartonasului rosu.
        Cotu' era intradevar sus, dar jucatorul Craiovei a intrat cu fata in el, si nu invers.
        Se impunea rosu daca exista intentie, dar pana si Gaman a recunoscut ca nu a fost vorba de asa ceva.
        Cat despre statistici...prefer sa nu comentez.
  • 0 (0 voturi)    
    Merita? (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 19:27)

    Horatiu [anonim]

    Imi vine sa rad de fiecare data cand vad fraza "meritam sa castigam". Fratilor, daca ati fi meritat, ati fi castigat, iar fotbalul se joaca pe goluri, trebuie sa dai mai multe goluri decat celalalt, nu e nici o alta filozofie
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti varza rapidista (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 19:42)

    man.tiger07 [anonim]

    bai rapidisti timpiti, pardon rapidisti restul e subinteles, sa ziceti sarut mina de penalty, ca voi n-ati fost in stare de nimic. inainte sa vorbiti de craiova sau de o o alta echipa, uitati-va pt ce va felicitati ba cretinilor intre voi, pt un egal scos de arbitru. handicapati mai sunteti!