Gest fara precedent: Selectionerul Laurent Blanc ii lasa acasa pe toti cei 23 de fotbalisti care au participat la dezastrul de la mondial

de Dep. Sport     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2010, 18:04 Sport | Fotbal

Laurent Blanc, noul selectioner al Frantei, va alinia in amicalul contra Norvegiei din 11 august o echipa din care nu va face parte nici unul dintre cei 23 de fotbalisti care au participat la campania dezastruoasa de la Mondialul african. Blanc a cerut si a primit acceptul din partea Federatiei Franceze de Fotbal sa nu selectioneze nici un jucator din echipa antrenata pina acum de Domenech.

Reamintim ca Franta a fost una dintre marile dezamagiri ale Mondialului de Fotbal din Africa de Sud, fiind eliminata inca din faza grupelor, fara nici o victorie.

Echipa a fost macinata de conflicte intre un grup de vedete si antrenorul Raymond Domenech.




















3759 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 23 iulie 2010, 18:12)

    dum_i [utilizator]

    din 40 de milioane de francezi s-or gasi inca 22 care sa faca treaba.
    • +7 (7 voturi)    
      sint vreo 64 de milioane (Vineri, 23 iulie 2010, 18:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      acum citi sint francezi e alta discutie, dar ramine oricum o baza larga de selectie.
      • -4 (6 voturi)    
        ai uitat cam multi francezi (Vineri, 23 iulie 2010, 20:00)

        Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        servus becule aprinde lumina ca sunt 65 si 1/2 de milioane, cum ai putut uita 1 mil1/2?
  • +8 (10 voturi)    
    nasol (Vineri, 23 iulie 2010, 18:21)

    bango [anonim]

    cu echipa aia, mai aveam si noi o sansa.erau aproape la fel de naspa ca noi.

    acu, salut. au antrenor, vor avea jucatori, probabil ca vor avea si echipa.
  • +4 (4 voturi)    
    Buna masura! (Vineri, 23 iulie 2010, 18:56)

    stefan [anonim]

    Poate ca unii ar fi meritat sa fie selectionati, dar dupa atitudinea avuta contra antrenorului, asta e solutia cea mai buna!
    Noroc ca ei n-au pe acolo (sau nu stim noi) impresari ca lade Becali si altii care sa faca lotul.
    Si poate in timp construieste o alta echipa. Cu mai putine vedete, dar echipa!
  • +7 (7 voturi)    
    gata am rupt cuiu (Vineri, 23 iulie 2010, 19:00)

    Olandezul [anonim]

    Daca vin Francezii cu o echipa noua si tanara, jucatorii echipei noastre vor sta pe post de jaloane.
  • -5 (5 voturi)    
    gest (Vineri, 23 iulie 2010, 20:07)

    lilly [anonim]

    <divide et impera>...(presupun c-am scris corect..
    • -2 (2 voturi)    
      gest (partea a-II-a) (Vineri, 23 iulie 2010, 22:12)

      lilly [anonim] i-a raspuns lui lilly

      ..(lat) "dezbina si cucereste"- presupunand ca am fost inteleasa..
    • 0 (0 voturi)    
      off (Sâmbătă, 24 iulie 2010, 10:35)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui lilly

      De cand asteptai sa postezi celebrul dicton, numa', vezi tu, e cam ca nuca in perete.

      Mai degraba "erase and rewind".

      Si ... barbatii astia is niste porci misogini ... nu ca ai avea tu vreo treaba cu fotbalul.
  • +1 (3 voturi)    
    sa-i vad la fata (Vineri, 23 iulie 2010, 22:19)

    gimini [anonim]

    Nu cred pana nu vad. Sa-i vad intai pe jucatorii selectionati. Daca va fi tot "selectionata africana a Frantei" (ca sa ma exprim frumos despre negrii aia care habar n-aveau imnul francez) echipa Frantei va fi la fel de slaba si avem o sansa. Daca or sa reapara francezii albi s-ar putea sa ne-o furam.