Mingea oficiala de la CM de Fotbal

VIDEO Vezi cum se fabrica Jabulani, mingea care i-a dat batai de cap lui Lobont 

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 11:06 Sport | Fotbal

Jabulani, un adversar de temut pentru portari
Foto: Reuters
Romania a pierdut cu 3-2 amicalul cu Ucraina, iar Lobont a avut mari probleme intre buturi (a incasat un gol de la mare distanta din lovitura libera). "Au fost unele probleme legate de mingea de joc", au fost parerile tricolorilor dupa infrangere.

"Aceasta minge va face multe zile negre portarilor de la Cupa Mondiala. Capata uneori traiectorii cel putin ciudate. Vom vedea cum ne vom descurca pana la urma
. Seamana foarte mult cu o minge de plaja" - Iker Casillas, portar Spania, despre Jabulani, mingea oficiala a turneului final mondial de fotbal.

"Mi se pare un lucru de neconceput sa jucam cu o asemenea minge. Este o competitie la care vin cei mai buni jucatori din lume. Balonul este nu greu de controlat, ci foarte greu" - Gianluigi Buffon, portar Italia, despre Jabulani.

"Este un adevarat dezastru si pentru atacanti, nu doar pentru portari. De ce? Pentru ca este prea usoara si capata traiectorii de neinteles" - Giampaolo Pazzini, atacant Italia.


Vezi cum ia nastere Jabulani, mingea care i-a facut atatea probleme lui Lobont:




Citeste mai multe despre   






















17544 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    acu-i mingea tap ispasitor?! (Luni, 31 mai 2010, 11:30)

    sarin [utilizator]

    atunci, faceti demersuri sa jucati cu una facuta la fabrica de tenisi dragasani...
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Luni, 31 mai 2010, 12:09)

    Igor [anonim]

    made in china.. si costa si vreo 5mil.
  • +3 (3 voturi)    
    Se vede. (Marţi, 1 iunie 2010, 19:58)

    uwe [anonim]

    Daca va uitati la reluarea golului dat de romani Ucrainei, cea filmata din spatele portii, o sa vedeti clar de tot cum zboara. Eu in timpul meciului am observat, si m-am crucit.
  • 0 (2 voturi)    
    Las ca e nevoie de Jaboulani (Joi, 3 iunie 2010, 14:27)

    finch [anonim]

    Oficialii FIFA au luat decizia de a mai baga nitica viata in fotbalul jucat azi, mult prea tehnic si calculat. In anii 60, cand fotbalul era altceva, se juca foarte mult pentru spectacol si era spectacol, erau goluri pe banda, aveai ce vedea. Azi vezi doar meciuri tatonari timp de o ora si jumate, fara gol.Sa ridice mana cine crede ca o finala de campionat terminata la lovituri de departajare e un spectacol. Pai pui niste oameni sleiti de 16-20 km de alergatura pe teren sa traga cu precizie la poarta, cand le tremura turloaiele si sunt cu rinichii uscati. E chestie de noroc, poti pierde si poti castiga, dar nu e cinstit asa. Cu Jaboulani veti vedea niste goluri incredibile, important e sa traga pe spatiul portii.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 22:39)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui finch

      recomand sa te uiti la Wrestling sau Destruction Derby, aleas sunt sporturi cu mult show si actiune.
      Restulk ne uitam la un sport unde Jucatorii sunt importanti nu mingea cu care se joaca.
  • +2 (2 voturi)    
    nu-mi place (Vineri, 4 iunie 2010, 21:41)

    resita31 [utilizator]

    pur si simplu, nu-mi place.
  • 0 (0 voturi)    
    Jabulani (Marţi, 8 iunie 2010, 16:43)

    Alex [anonim]

    Salut! Mi-am cumparat si eu mingea Jabulani originala... si sincer prima data iti da impresia de o minge de cacat...dar dupa ce te obisnuiesti cu ea...e cea mai tare minge... adica eu am dat niste goluri cu ea... si daca aveam alta minge nu reuseam... e geniala mingea... adica merge unde vrei tu... si e foarte precisa dupa ce te joci un timp cu ea... pentru portari...nu e cea potrivita... mai ales la suturile de la distanta... e cam criminala... iti fuge din fata... dar eu spun ca asta e bine... vezi mai multe goluri de la distanta.. eu spun ca e cea mai reusita minge.. si nu vreau sa o laud ca am eu.. sincer cand o cumparasem vroiam sa o si vand...ca nu imi placea...dar acum... mi-as m-ai lua una :D
  • 0 (0 voturi)    
    minge (Marţi, 8 iunie 2010, 20:31)

    Andrei [anonim]

    M-am uitat pe site-ul oficial (al mingii) si am vazut o comparatie intre mingea asta si cerintele FIFA si o descriere a lor:

    "This table shows that the moulding technique means the ball retains its shape, and the lack of seaming means there is essentially zero water retention...The weight is interesting - being towards the higher end of the allowed scale means the flight will be truer and more predictable making keepers happy, but also rewarding accuracy for strikers."

    Succes si portarilor si atacantilor!