El Clasico: Real - Barcelona/ Inclestarea titanilor

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:50 Sport | Fotbal

Messi, golgeterul din Primera Division
Foto: Reuters
Milioane de priviri vor fi atintite sambata seara asupra mult asteptatei partide dintre Real Madrid si FC Barcelona. Interesul suporterilor este cu atat mai mare cu cat acest meci ar putea decide castigatoarea titlului de campioana in Primera Division, cele doua echipe fiind la egalitate de puncte inaintea acestei intalniri. Meciul va fi umbrit insa de accidentul aviatic in care a fost implicat sambata presedintele Poloniei, Lech Kaczynski, liderul anulandu-si prezenta la meciul de pe Bernabeu tocmai pentru a face deplasarea in Rusia.

Presedintele Poloniei, Lech Kaczynski, care a murit sambata in Rusia, in urma unui accident de avion, trebuia sa asiste pe Bernabeu la intalnirea dintre Real si Barcelona, insa liderul si-a anulat prezenta cu 48 de ore inainte, tocmai pentru a face deplasarea in Rusia si a asista la un omagiu adus oficialilor polonezi ucisi de catre serviciile secrete sovietice la Katyn, in urma cu 70 de ani. Portarul de rezerva al Realului, Jerzy Dudek, este de nationalitate poloneza.

Real Madrid - FC Barcelona, sambata, ora 23:00 (ora Romaniei), in direct pe Digisport


Manuel Pellegrini: "Niciodata nu m-am temut de ceva. Dupa acest meci vor mai fi de castigat 21 de puncte cu adversari deloc facili. Liga nu se termina dupa acest meci. Nu ne vom gandi la rezultatele anterioare. In tur se spunea ca Barcelona va marca multe goluri impotriva noastra, dar nu a fost asa. Noi ne vom face jocul si sper ca vom da acelasi randament pe care l-am dat pana acum pe teren propriu in acest sezon. Nu ma va interesa jocul lui Messi, ci doar cel al echipei mele".

Pep Guardiola: "Acest meci nu este o finala, dar va trebui sa jucam ca si cum ar fi. Daca nu il tratam ca pe o finala, am putea pierde campionatul pe Bernabeu. Este un meci in care va trebui sa jucam la potentialul nostru maxim deoarece pe Bernabeu ar putea fi in joc titlul. Daca ar mai fi ramas trei sau patru meciuri din acest sezon, as fi spus ca meciul e decisiv. Dar mai sunt sapte etape. Stim ca ei joaca foarte bine pe Bernabeu. Au castigat 15 meciuri din tot atatea posibile aici. I-am vazut jucand si sunt impresionanti - o echipa cu un potential enorm".

Echipe de start:


Real Madrid: Casillas, Ramos, Albiol, Garay, Arbeloa, Xabi Alonso, Gago, Marcelo, Van der Vaart, Cristiano Ronaldo, Higuain

Barcelona: Valdes, Alves, Puyol, Pique, Maxwell, Sabih, Busquets, Feita, Iniesta, Messi, Pedro


Citeste mai multe despre   





















6573 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sa ma ....... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:39)

    liviu [anonim]

    "in direct pe Digisport" eu nu prind digisport!!!
    cun dracu de in tara asta orice post "de cartier" poate transmite un asemenea meci?
    da RDSu nu e monopol... si-au impartit numai in mod egal zonele cu astral sau cun dracu se numesc acum...

    eu unde masa ma uit la meci?
    • 0 (0 voturi)    
      solutia (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:24)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui liviu

      muta-te in alta tara .
      Iti recomand Spania.
      Am vizitat-o de curand, este foarta frumoasa, ai ce vedea, ai unde sa faci plaja, ai munte, ai muzee grozave, ai cam tot ce iti doresti.
      Daca ma gandesc bine ai si in Romania cam ce toti ce ti-ai putea dorii dar nu ai acces la acestea.
      De ce? Findca asa doresc guvernantii acestei tari minunate dar foarte prost condusa si nu numai acum ci de 60 de ani incoace.
      Ori cum daca ai sub 30 de ani nu mai sta pe ganduri. Drum bun!
      PS nici eu nu vad meciul sunt abonat la un alt c...t se numeste UPC.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:36)

      ... [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Eu ma bucur ca exista si Digisport, anul trecut nimeni din Romania nu au transmis Primera Dvision. Oricum, nu te mai plange atat.
  • 0 (0 voturi)    
    aici (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:02)

    ano1 [utilizator]

    http://www.sportpenet.com/
    http://www.digisportlive.org/Digi-sport-live_41.html
  • 0 (0 voturi)    
    client UPC (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:09)

    Dragomir [anonim]

    Fiind client UPC, cel mai slab operator dupa RDS si RTC, evident nu am in grila lor DigiSport, motiv pentru care nu vad meciul acesta si nici Liga I.
    Dupa Liga I nu sufar, dar faptul ca nu vad Real - Barcelona ma doare.
    Am 109 cana cu cele HD incluse si nici unul nu transmite meciul.
    Daca cineva are o adresa unde se poate vedea meciul pe net, il rog sa o posteze, dar in timp util.
    • 0 (0 voturi)    
      link (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:27)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Dragomir

      si eu's ^client^ UPC
      de obicei le mai vad pe atdhe.net Incearca acolo
    • 0 (0 voturi)