Africa de Sud 2010

Cupa Mondiala: Vezi urnele valorice de la tragerea la sorti

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:25 Sport | Fotbal

Cupa Mondiala de Fotbal
Foto: fifa.com
Pe 4 decembrie, la Cap Town, va avea loc tragerea la sorti a grupelor Cupei Mondiale de Fotbal din 2010, Italia, Brazilia, Spania si Argentina fiind doar cateva dintre echipele care vor fi capi de serie. In cazul in care Franta se va califica la turneul final, Olanda va face parte din urna a doua valorica.

Astfel, din urna capilor de serie vor face parte urmatoarele echipe nationale: Italia (campioana en-titre a lumii), Brazilia, Spania, Africa de Sud, Argentina, Anglia, Germania si Franta (in cazul in care va trece de Irlanda in baraj).

Urna a doua: Olanda (daca Franta nu se califica va fi cap de serie), Portugalia/ Bosnia, Rusia/ Slovenia, Elvetia, Grecia/ Ucraina, Serbia, Danemarca si Slovacia.

Urna a treia: Cote D'Ivore, Ghana, Camerun, Nigeria, Egipt/ Algeria, Paraguay, Chile, Uruguay/ Costa Rica.

Urna a patra: Japonia, Coreea de Sud, Coreea de Nord, Noua Zeelanda, Australia, SUA, Mexic, Honduras.

Cupa Mondiala de Fotbal (la care vor participa 32 de echipe nationale) se va desfasura intre 11 iunie si 11 iulie, in Africa de Sud.


Citeste mai multe despre   






















2767 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    .. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:32)

    vali [anonim]

    A devenit deja obisnuinta sa vedem campionatul mondial, fara miza.Noua ne place mai mult sa stam pe acasa, sa nu prea participam.
    • +2 (2 voturi)    
      E OK, totusi... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:44)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui vali

      ...deseara avem Cupa Romaniei!

      Un meci extrem de important: FC Brasov - Gloria Bistrita.

      De urmarit! ;)

      Sa speram ca ultrasii Gloriei Bistrita nu vor aparea nici de data asta :))
  • +1 (1 vot)    
    adevarul e ca e greu sa fii printre primii 32 ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:45)

    gheorghe [anonim]

    si e bine si pentru cei bolnavi de inima ... decit sa moara la tv mai bine stau linistiti cu o bericioaica in fata ...
    Nu stiu cine cistiga cupa asta dar stiu ca Germania va fi semifinalista !
    Asta e !
  • +1 (1 vot)    
    Ce urna valorica! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 13:47)

    Neica [anonim]

    Romania iar a picat prost.
  • +1 (1 vot)    
    Da... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:27)

    Paganel [anonim]

    România iar e în urna a cincea...
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine asa... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 14:29)

    Sho [utilizator]

    apoi decat sa mergem si sa facem figuratie ca la euro....mai bine ne uitam la meciuri la altii....ei mai dau si goluri
  • 0 (0 voturi)    
    cupa (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:03)

    claudel_irl [anonim]

    eu zic ca olanda va ajunge in semifinala :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nu merita (Marţi, 17 noiembrie 2009, 15:55)

    PaulFCB [utilizator]

    Romania ar fi fost in urna 2 Europeana, probabil din urna 1 ar fi mancat bataie si de la gazde, Africa de Sud iar din urna 3 singura tara mai accesibila ar fi Chile...hai...poate Paraguay, dar cu aia ne chinuiam cand eram noi cu Generatia de Aur.
    Probabil din urna 4 am fi visat la Noua Zeelanda sau Corea de Nord sa prindem puncte...

    Asa ca stati acasa, cu asa echipa, mai bine ne acceptam soarta, campionatul mondial e acelasi si fara Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    World Cup (Marţi, 17 noiembrie 2009, 16:03)

    Ady [anonim]

    Iar suntem a 5 a roata la caruta!