In fata unui stadion dezamagitor de gol, Timisoara a uitat sa joace fotbal impotriva celor de la Dinamo (nume se pare predestinat pentru banateni), croatii de la Zagreb castigand pe Dan Paltinisanu cu un scor de neprezentare, 3-0. Badelj (8'), Sammir (52') si Morales (59') au ingenuncheat o echipa care spera la calificarea in Champions League, dar care are reale probleme in Europa League, sora mai mica.

Cu vise de preamarire in Liga Campionilor, Timisoara a inceput foarte slab partida cu Zagreb, elevii lui Sabau avand reale probleme in a reusi mai mult de trei pase consecutive.

Prima lovitura a oaspetilor a venit in minutul 8, atunci cand Badelj a deschis scorul. Banatenii nu se trezesc din pumni, iar croatii incep sa forteze si mai mult.

Sammir mareste avantajul pe tabela in minutul 52, iar Alexa, Bucur si compania nu au nici macar o tresarire de orgoliu. Reusita lui Morales (59') face un scor de neprezentare pe Dan Paltinisanu, Timisoara facandu-se de ras pe propria arena dupa ce reusise un mult laudat 0-0 impotriva celor de la Ajax Amsterdam.

"Trei gafe, trei goluri. Am avut ocazii mari, dar nu am reusit sa marcam. Dupa 2-0 era normal sa faca diferenta, tinand cont de valoarea lor. Nu stiu ce se va intampla pe viitor, am vrut multe astazi, dar trebuie sa realizam care ne sunt limitele. Suntem constienti ca va fi greu sa ne calificam, dar inca avem sanse. Trebuie sa fim profesionisti, in aceste situatii se vede adevaratul caracter. Noi am jucat mai bine decat ei" - Nelutu Sabau (sport.ro).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida, Timisoara - Zagreb 0-3

90+2' Magera primeste cartonasul galben

S-au aratat trei minute de prelungire

83' Iese Morales si intra Calello la croati

81' Morales trimite din voleu, Pantilimon retine. Ramane 0-3

74' Intra Papadopoulos si iese Sivonjic la Dinamo Zagreb

69' Iese Curtean si intra Magera la FC Timisoara

66' Pantilimon intervine salutar la o faza in care oaspetii puteau inscrie cel de-al patrulea gol. Sutul i-a apartinut lui Vrdoljak

63' Lovren primeste cartonasul galben

60' A intrat Barbaric in locul lui Cufre la Dinamo

59' Gol Dinamo! Morales patrunde pe partea dreapta, intra in careul de 16 metri si il executa pe Pantilimon cu un sut la coltul lung. Timisoara - Dinamo Zagreb 0-3

55' Iese Claudiu Ionescu si intra Bourceanu la Timisoara

52' Gol Zagreb! Sammir il invinge pe Pantilimon cu un sut sub transversala de la aproximativ 14 metri. Timisoara - Dinamo 0-2

50' Curtean trimite mult peste poarta

47' Badelj vede galben dupa un fault asupra lui Parks

46' Parks a intrat pe teren in locul lui Arman Karamian

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Timisoara - Dinamo 0-1

43' Claudiu Ionescu trimite din afara careului mare, nicio problema pentru Loncaric

Dinamo tine departe mingea de propria poarta, Timisoara este incapabila sa realizeze faze periculoase pentru croati

32' Goga scapa singur cu Loncaric, dar portarul celor de la Dinamo respinge cu un reflex de zile mari. Cea mai mare ocazie a Timisoarei

27' Bucur intarzie sutul si este blocat de apararea oaspetilor

25' Gigel Bucur scapa pe contraatac, suteaza, dar Robert Kovac il blocheaza superb pe atacantul de buzunar al banatenilor

23' Badelj, autorul golului, trimite puternic si plasat de la 16 metri, Pantilimon se intinde si respinge in corner. Mare ocazie pentru Dinamo

19' Loncaric respinge in corner o centrare periculoasa a timisorenilor. In faza urmatoare, sutul lui Goga ocoleste poarta oaspetilor

17' Goga patrunde frumos pe dreapta, centreaza, dar Gigel Bucur nu ajunge la minge

15' Badelj rateaza inca o ocazie mare pentru oaspeti, Timisoara nu-si revine

10' Madzukic suteaza violent, Pantilimon respinge cu mare dificultate

8' Gol Dinamo Zagreb! Badelj deschide scorul dupa un sut la 16 metri, usor de deviat de apararea timisoarena.

4' Faza cursiva a gazdelor, Ionescu trimite insa pe langa poarta lui Loncaric

A inceput partida

Timisoara: 29 Pantilimon - 10 Artavadz Karamyan, 6 Nibombe, 14 Mera, 2 Bonfim - 5 Alexa - 77 Curtean, 23 Ionescu, 21 Goga, 11 Arman Karamyan - 18 Gigel Bucur

Rezerve: 99 Taborda, 7 Stancu, 9 Parks, 13 Scutaru, 20 Maxim, 27 Magera, 55 Bourceanu

Dinamo: 30 Loncaric - 4 Kovac, 6 Lovren, 25 Cufre, 7 Etto - 10 Sammir, 16 Badelj, 21 Vrdoljak, 77 Morales - 17 Mandzukic, 24 Sivonjic

Rezerve: 1 Butina, 2 Tomecak, 3 Luis Ibanez, 5 Callelo, 9 Kramaric, 19 Barbaric, 99 Papadopoulos