Sevilla - Unirea: Cind Reuters zice ca ai o aparare "robusta"

de M. Zidaru     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2009, 1:08 Sport | Fotbal

Cind reusesti sa iesi din propriul careu cu 5 pase consecutive sub presiune; cind portarul tau il face pe Luis Fabiano sa se uite spre cer; cind Apostol se cearta singur in minutul 90 pentru o faza minora; cind Reuters scrie ca ai o aparare "robusta" - ei bine, cind toate astea se intimpla in meciul pierdut cu 0-2 in fata lui FC Sevilla, sa stii ca ai cistigat ceva. Respectul.

Respectul unui adversar mult superior, respectul propriilor fani (care n-ar umple un camin al Universitatii din Sevilla), respectul unui ziarist de la Reuters care a vazut mult prea mult fotbal ca sa-si permita politeturi gratuite fata de o echipa mica.

Iar aerul tare, aerul cosmopolit de la Sevilla te-nvata sa respecti tu insuti elita fotbalului. Sa respecti jocul barbatesc, dur, dupa chipul si asemanarea antrenorului care te-a adus pe harta fotbalului mare. Iar rezultatele vor veni. La fel de sigur precum Luis Fabiano la intilnirea cu singura pasa de gol de care a avut nevoie.


Citeste mai multe despre   



















1777 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    "aparare robusta" (Joi, 17 septembrie 2009, 1:22)

    Anonimul cunoscut [anonim]

    Cu respect intreb si eu: despre ce meci vorbiti? Despre meciul in care Unirea a fost de-a dreptul penibila (singurul sut pe poarta a fost la o minge de arbitru, cand mingea trebuia returnata adversarului)? Sau despre un cu totul alt meci si e doar o confuzie de nume?
  • +2 (2 voturi)    
    Bun articol (Joi, 17 septembrie 2009, 1:38)

    mr roman [anonim]

    Minunat articol! Bravo autorului!
  • 0 (0 voturi)    
    politete gratuita (Joi, 17 septembrie 2009, 1:59)

    marius [anonim]

    Am revazut acelasi scenariu din meciul Franta-Romania,adica vorba lui Gigi:Tom si Jerry.
    Si din pacate rezultatele nu vor veni,credeti-ma.
    • +1 (1 vot)    
      u u (Joi, 17 septembrie 2009, 8:33)

      mikutzoo [anonim] i-a raspuns lui marius

      pai daca ne tot temem de lume cum faci tu atunci n-o sa facem in veci nimic. si aici nu zic numai de fotbal....
      • +1 (1 vot)    
        Problema e finantarea (Joi, 17 septembrie 2009, 14:16)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui mikutzoo

        Nu poti sa ai pretentia sa bati echipe care au buget de zeci de ori mai mare ca tine. Nu degeaba costa jucatorii aia multe milioane de euro. That's all. Cand om avea si noi o economie ca a Germaniei de capabila, nu musai in termeni de lefuri, da' macar in ceea ce priveste productivitatea muncii, o sa putem spera sa ne batem de la egal la egal cu echipe germane, spaniole, italiene sau de alte neamuri cu fotbal puternic.
  • +1 (1 vot)    
    cu respect! (Joi, 17 septembrie 2009, 8:36)

    tanatos [utilizator]

    am vazut o parte din a 2a repriza. mi s-a parut un joc curajos, in care ambele echipe atacau pe rand, in care cei de la Unirea se luptau pentru fiecare minge, alergau si dadeau totul pe teren. si s-au luptat bine dupa rezultat. sa nu uitam ce experienta are echipa, unde juca acum 2 sezoane si unde este acum. a sarit de la primara direct la master, spre doctorat. nu e usor.
    e usor sa critici, sa stai cu berea in mana si sa zici ca "n-a dat pasa". va propun sa iesiti un pic sa dati 2 ture de bloc cu mingea la picior si sa reveniti cu picioarele pe pamant!
  • +1 (1 vot)    
    economie (Joi, 17 septembrie 2009, 12:02)

    alex [anonim]

    Ce echipa are Sevilla si ce echipa are Urziceni?Ce dotari are clubul spaniol si ce dotari are Unirea?

    Cam la asta se rezuma si jocul. Cand ai bani faci si performanta pentru ca poti sa cumperi jucatori si sa investesti in baza sportiva si in juniori.

    Unirea e la prima participare in CL. Deocamdata nu s-a facut de ras, dar nici nu a aratat ceva spectaculos (la fel ca si Debrecen in meciul cu Liverpool). Ramane asteptarea unor rezultate mai bune, in fond e campioana Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    unirea (Joi, 17 septembrie 2009, 12:32)

    Antioh [anonim]

    Vai, "economie", cum iti place tie si altora sa compari mereu ce ni se intampla, sau ce facem, cu ce li se intampla, ori ce fac ungurii...! Esti induiosator in marginimea si rautatea ta! De peste cincizeci de ani auzim acelasi cliseu: ne comparam fie cu albanezii (ori bulgarii), fie cu ungurii. (Pana una alta, ungurii chiar au jucat mai bine, au luat doar un gol, au avut ocazii, din care una mare de tot!)
    Dar cu ce te incalzeste ca au pierdut si ei? de CAPRA VECINULUI (sau de GRIJA ALTUIA) ai auzit?
    • 0 (0 voturi)    
      Matale pricepi putine (Joi, 17 septembrie 2009, 14:18)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Antioh

      Si atribui altora ceea ce e la matale-n cap.

      Omu' nu voia decat sa zica ca performanta costa. Matale de ce crezi ca un Logan e mai ieftin decat un VW? Oare nu cumva treaba asta e legata de calitatea masinii?