VIDEO Fiesta catalana/ 98.000 de fani au sarbatorit pe Nou Camp cu Dj-ul Messi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2009, 11:57 Sport | Fotbal

Barcelona, ce sarbatoare pe Nou Camp!
Foto: Captura Youtube.com
Suporterii Barcelonei sunt in extaz, superba echipa a lui Josep Guardiola a reusit tripla (titlu in Primera Division, Liga Campionilor si Cupa Regelui Spaniei), iar stadionul Nou Camp a fost plin cu toate ca nu era niciun meci (98.000 de spectatori au venit sa vada cele trei trofee).

La bordul unui autocat fara acoperis, catalanii s-au plimbat pe strazile Barcelonei, Puyol, Messi, Xavi si compania strangand nu mai putin de un milion de oameni.

Fotbalistii lui Guardiola au fost primiti ca niste adevarati campioni, iar sampania a curs fara limita. Sarbatoarea a continuat pe Nou Camp, acolo unde 98.000 de fani au umplut tribunele pentru a-i vedea pe favoriti.

Barcelona a invins cu 2-0 pe Manchester United si a castigat Liga Campionilor, formatia iberica mai cucerind in acest sezon titlul de campioana a Spaniei si Cupa Regelui.

Vezi aici imagini de la sarbatoarea catalana:









Citeste mai multe despre   





















2452 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Superb (Vineri, 29 mai 2009, 12:07)

    Vali [anonim]

    Cand o sa ne putem bucura si noi asa? Nu pentru 3 trofee, macar pentru unu. Felicitari BARCELONA!
    • 0 (0 voturi)    
      Niciodata (Vineri, 29 mai 2009, 12:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Vali

      ... sau poate daca emigram. Traim in tara in care si fotbalul a fost furat...
    • 0 (0 voturi)    
      hei hei unirea! (Vineri, 29 mai 2009, 12:57)

      ika [anonim] i-a raspuns lui Vali

      cand o sa ia unirea titlul :)
  • +1 (1 vot)    
    am fost acolo (Vineri, 29 mai 2009, 13:33)

    Marius [anonim]

    Nu vreau sa va starnesc invidia, dar am fost si la defilarea cu bus-ul prin oras, dar si pe Camp Nou (atentie, nu Nou Camp ca in articol). Cand am vazut stadionul ala plin am inteles ca noi niciodata nu vom ajunge la nivelul lor. Nu neaparat din cauza patronilor pentru care nu am nici un fel de simpatie, ci pentru ca pasiunea pentru fotbal este alta. In Catalunya, fotbalul patrunde pana in ultimul sat din provincie, pe cand la noi, cati ne putem declara cu adevarat stelisti, dinamovisti etc.? Pe Camp Nou, care are vreo 100000 de locuri, la o ocupare de 80% pe meci, 50 de euro biletul, se aduna 4 milioane pe meci. Daca joaca saptamanal pe el, atunci se fac 16 milioane pe luna. La care se adauga materiale promotionale, tricouri, drepturi de TV, premieri (pt. Champions League au luat 110 milioane), toate foarte consistente. Deci o groaza de bani. Pe cand, la Steaua, cam cati spectatori sunt? 5000 pe meci? Si la un pret de 10 euro biletul, cat se fac pe luna? 200.000. Cate tricouri se vand? Cate tururi se fac contra cost pe stadion? Cati bani vin din premieri? Diferenta este imensa (la bilete 200.000 vs. 16 milioane). Eu cred ca succesul Barcelonei vine in primul rand din pasiunea milioanelor de fani, care prin aceasta pasiune contribuie financiar considerabil. De aici si rezultate. Noi ne scaldam intr-o apa calduta, ne bucuram marunt, si criticam enorm. Cand Steaua va avea stadionul plin, si biletul va fi 50 de euro, atunci poate cat de cat putem spera. Dar e un cerc vicios, fiindca atata vreme cat avem becali si mitici, nimeni nu va da 50 de euro la un meci banuit de blat, si tot asa. Totusi, noi suntem altfel, si nu cred ca, indiferent de rezultate, vom ajunge sa mergem la serviciu in tricouri cu Steaua sau Rapid, doar fiindca ne mandrim cu ea/el. La noi tricouri poarta doar pustii de cartier, niste ultrasi, si cam atat. Cam atat acum.O zi buna!
    • 0 (0 voturi)    
      NOU CAMP (nu Camp Nou) (Vineri, 29 mai 2009, 14:29)

      miquel [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Nou Camp (atentie: nu Camp Nou !!). Catalani nu suntem spanioli ! Si Barça e Mai Mult ca un Club. De ce crezi ca toti catalani suntem fericiti cu Barça? Aveti vazut ca mereu se vede steag independetiste catalan? Mereu! Pentru sa vizit web, nu incercati cu domeniu .es pentru ca nu exist. Incercati cu domeniu .cat , .com , sau .net
      • 0 (0 voturi)    
        bla bla (Duminică, 31 mai 2009, 21:53)

        frodo buggins [anonim] i-a raspuns lui miquel

        nationalistuleeeeeeeee! nu pierdeti nici no ocazie sa spuneti ca cataluña nu e spaña (ha ha, cu ñ nu cu ny. si, te rog, remarca cacaofonia - daca stii ce e aia), nu-i asa? tare va mai faliti! da, foarte bine, cetatenii sprijina echipa, barça e mai mult dacat un club, etc. dar de ce trebuia nationalistizat totul? problema cu catalanii asta e: totul tine de un nationalism cretin, de oameni frustrati. catalana e limba oficiala, la statul spaniol contribuie cu 4.1 la suta din venituri - statut de federatie... deci ce mai vreti? si cum cam singura chestie cu care se pot mandri e barça - pac, hai sa transformam echipa de fotbal intr-o emblema de lupta anti-spaniola. big fucking deal! "pasiunea pt sport" = nationalism (nici macar deghizat, ca doar e pe fata)
        hai muie!
    • 0 (0 voturi)    
      ipa (Duminică, 31 mai 2009, 21:59)

      frodo buggins [anonim] i-a raspuns lui Marius

      frate, ma lasi cu nivelul? mi se pare de bun simt sa nu te agiti pentru o echipa, sa nu porti tricouri si sa nu cumperi rahaturi vandute de patroni sa se imbogateasca. fotbalul e mult prea bagat in seama, prea umflat cu pompa - pentru ce? ca niste oameni sa faca incredibil de multi bani, pe spinarea cretinilor. doar pentru ca niste cretini nu au altceva de facut cu viata lor decat sa mearga la barcelona la meci, nu inseamna ca "au nivel". sincer, nu vad cum fotbalul ar putea ajuta romania in vreun fel. laba trista - asta e fotbalul
  • 0 (0 voturi)    
    am fost in ambele (Vineri, 29 mai 2009, 14:18)

    Kyx [anonim]

    tare asi vrea sa dai si tu vreo 200 de eur pe un bilet la un meci in Spania, sa vad te tzine...
    la un simplu calcul un spaniol castiga 1500 eur, iar un roman 300 eur
    comparand cele doua cu preturile biletelor, adica 50 eur in spania si 10 eur in romania....stupoare
    ...egalitate, 0-0, remiza
  • 0 (0 voturi)    
    FESTA (no Fiesta) (Vineri, 29 mai 2009, 14:36)

    miquel [anonim]

    De ce "Fiesta" in limba spaniola?? In catalana e "FESTA". Si in care limba credeti ca este imnul? In catalana !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg - pentru Miquel (Vineri, 29 mai 2009, 19:05)

    tzetze19 [anonim]

    Ca foarte multi romani ma numar printre fanii Barcelonei. De mult timp. Si Gica Popescu, si reclamele facute UNICEF-ului si, mai ales, felului in care se joaca fotbalul acolo (cu pasiune, cu ardoare, la sacrificiu, cu iubire nemarginita, cu respect pentru traditie) - sunt doar cateva motive pentru care tin cu ei.
    Aceasta pasiune, la noi la romani, se gaseste intrucatva la olteni. Insa fara rezultate.
    O intrebare pentru Miquel: de unde aceasta "dizidenta" cand vine vorba de apartenenta la Spania?
    Am fost recent acolo, nu in Catalunia e drept, si am ramas profund placut impresionat. Spania e o tara extraordinara. Am intalnit si madrileni care nici acum nu-l pot ierta pe Franco. Pentru ce le-a facut familiilor lor. Totusi nu se considerau altfel decat spanioli. Ce lipseste concordiei intre Catalunia si restul teritoriului spaniol?
    • 0 (0 voturi)    
      foarte normal (Miercuri, 3 iunie 2009, 18:09)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui tzetze19

      pai care e problema? vor sa-si afirme identitatea. franco a vrut sa le-o stearga, a marginalizat serios limba catalana...mai ceva decat ce le-au facut ungurii romanilor din transilvania - in perioada moderna (sec 19- inceputul sec.20). si la fel le-a facut bascilor si galicienilor. a vrut sa uniformizeze cultural spania.
      cat despre madrileni, normal ca nu se considera altfel...ei vorbesc spaniola si sunt ceea ce e considerat spaniolul standard. in spania nu e vorba doar de diferente regionale de tipul celor din romania, unde fie moldoveni, munteni sau ardeleni, toti suntem romani, majoritari in toate marile regiuni. in spania, pe langa regiuni precum castilia, andaluzia, madrid sau extremadura - propriu-zis ''spaniole'', sunt si aceste zone, care sunt patrii ale altor etnii, cu limbi diferite de spaniola. de fapt cu totii se considera spanioli, iar ceea ce lumea numeste spaniol sau limba spaniola, ca diferit de ceea ce e basc, galician sau catalan(ca sa nu mai spun de alte identitati regionale- aragoneza sau asturiana, mai putin departate de cea standard spaniola), acolo e numit ''castilian'' si ''limba castiliana''. spaniol in acceptiunea lor e ceva neutru, care-i include pe toti.