Chelsea Londra se califica in semifinalele Champions League dupa o partida fantastica contra lui Liverpool, scor 4-4, cele doua echipe trecand pe rand de la agonie la extaz. In cealalta seminfinala, Barcelona remizeaza, scor 1-1, pe terenul lui Bayern Munchen si ajunge in penultimul act al C1. Liga Campionilor si-a stabilit prima semifinala de vis: Chelsea - Barcelona.

Chelsea - Liverpool 4-4 (Reina 51' autogol, Alex 57', Lampard 76', 89' - Aurelio 19', Alonso 28' pen, Lucas 81', Kuyt 83')(in tur 3-1)

Pentru a ajunge in semifinale, Liverpool avea nevoie de un meci mare pe Stamford Bridge si de mult noroc. Pana la pauza, cormoranii conduceau cu 2-0 (goluri Aurelio si Alonso), iar episodul Istanbul (atunci cand echipa lui Rafa Benitez a castigat Liga Campionilor dupa ce a revenit de la 0-3 in fata Milanului) parea sa revina. A doua repriza a fost una dintre cele mai frumoase din istoria recenta din C1. Chelsea revine incredibil si conduce cu 3-2 (au marcat Reina, autogol, Alex si Lampard), iar lucrurile reintrau in normalitate. In doua minute (Lucas 81' si Kuyt 83') oaspetii intorc din nou partida, iar dramatismul atinge paroxismul. Lucrurile aveau sa fie clarificate de Lampard, a carui reusita din minutul 89 a inchis tabela. S-a terminat 4-4 dupa o partida de povestit nepotilor, iar Chelsea merge in semifinale.

Chelsea: 1 Cech, 2 Ivanovic, 3 Cole, 5 Essien, 6 Carvalho, 8 Lampard, 11 Drogba, 13 Ballack, 15 Malouda, 21 Kalou, 33 Alex

Liverpool: 25 Reina, 9 Torres, 12 Aurelio, 14 Xabi, 15 Benayoun, 17 Arbeloa, 18 Kuyt, 20 Mascherano, 21 Lucas, 23 Carragher, 37 Skrtel

Bayern - Barcelona 1-1 (Ribery 47'- Keita 73')(in tur 0-4)

Dupa 4-0 pe Nou Camp, Barcelona a venit pe Allianz Arena intr-o adevarata excursie, pentru formatia lui Josep Guardiola aceasta partida contand mai mult prin prisma palmaresului si a blazonului care trebuia respectat. Dupa 0-0 la pauza, golul lui Ribery (din minutul 47') le dadea sperante bavarezilor intr-un succes in fata unei formatii catalane pe val. Nu a fost insa de acord Keita, reusita mijlocasului la inchidere al Barcelonei stabilind scorul final. Ibericii se califica in semifinale, acolo unde vor da piept cu Chelsea, o mai veche cunostinta din Champions League.

Bayern: 22 Butt, 3 Lucio, 6 Demichelis, 7 Ribery, 9 Toni, 15 Ze Roberto, 16 Ottl, 17 Van Bommel, 20 Sosa, 21 Lahm, 30 Lell

Barcelona: 1 Valdes, 3 Pique, 5 Puyol, 6 Xavi, 8 Iniesta, 9 Eto'o, 10 Messi, 15 Keita, 20 Alves, 22 Abidal, 24 Toure