VIDEO Descindere DNA in fotbalul romanesc/ Gheorghe Constantin (seful CCA) luat in vizor/ Cornel Penescu, retinut pentru 24 de ore!

Luni, 13 aprilie 2009, 9:53 Sport | Fotbal

Ofiteri ai Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie s-au prezentat (luni de dimineata) la Casa Fotbalului, in baza unui mandat emis de Serviciul Teritorial Pitesti, acolo unde au sigilat biroul presedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Gheorghe Constantin. Boss-ul fluierasilor a intrat in vizorul DNA dupa ce autoritatile l-au retinut pentru 24 de ore pe Cornel Penescu (patronul Argesului) pentru dare de mita catre unii dintre subalternii sai. Este vorba despre aproximativ 54.000 de euro si 290.000 de lei care ar fi luat drumul buzunarelor arbitrilor.

Mai citeste si FC Arges - CS Otopeni/ Povestea partidei cu iz de blat de pe "Nicolae Dobrin"/ Mircea Sandu: Am auzit zvonuri ca intr-un meci se vor da mai mult de trei goluri, iar informatia a fost confirmata / Cine este Cornel Penescu/ Vezi ce a facut patronul lui FC Arges de cand a intrat in fotbal

Meciurile care au trezit interesul DNA-ului sunt urmatoarele:

Gloria Bistrita-FC Arges (31 octombrie 2008, scor 2-0),
FC Brasov-FC Arges (15 martie 2009, scor 1-0)
FC Arges-Universitatea Craiova (3 octombrie 2008, scor 1-1)

Vezi aici momentul in care Cornel Penescu este ridicat de catre DNA:




18.45
"Meciul din tur dintre Gloria Bistriţa si FC Arges a fost foarte corect, nimeni nu s-a plans de arbitraj. Daca toate acuzatiile sunt adevarate, atunci nu exista alta varianta decat ca FC Arges sa fie retrogradata", a precizat Ioan Horoba, directorul general al celor de la Gaz Metan Medias, citat de NewsIn.


17.42 "
Nu cred ca Penescu a mituit vreun arbitru, nu avea motive", a declarat Jean Padureanu, conducatorul Gloriei Bistrita, la gsp.tv despre cazul de mita in care este implicat Cornel Penescu

17.35
Gheorghe Constantin, seful CCA, a ajuns in incinta sediului DNA Pitesti, acolo unde va fi chestionat in legatura cu cazul de dare de mita in care sunt implicati unii arbitri din Liga 1

17.00
"Lozul mare e in alta parte, nu la Penescu. Pentru ce se bate el? Lupta mare e la Champions League, acolo de unde vin milioanele de euro. Nu a aparut nimic din zona aceea, sa vedem ce se va intampla in continuare", a declarat Adrian Porumboiu (patronul FC Vaslui) la gsp.tv despre retinerea lui Cornel Penescu.


16.35
Gheorghe Constantin a plecat intr-o masina a DNA catre Pitesti, acolo unde va fi audiat

15.20
Conform spuselor lui Mircea Sandu, Gheorghe Constatin va fi nevoit sa mearga, in cursul zilei de luni, la Pitesti, acolo unde va continua ancheta.

14.45
Gheorghe Constatin se afla in continuare la sediul FRF, acolo unde seful arbitrilor le pune la dispozitie anchetatorilor toate documentele pe care acestia le solicita.

14.00
Procurori ai Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie discuta in continuare cu Gheorghe Constantin, seful CCA.

13.35
Arbitrul Mihaita Ianovschi, care este si antrenor la juniorii clubului pitestean, se afla si el in atentia DNA, acesta fiind (dupa spusele lui Florentin Florescu - avocatul lui Cornel Penescu) acuzat ca a fost promovat cu ajutorul finantatorului Argesului pentru a ajunge sa conduca partide din Liga 1 (pentru a-i ajuta indirect pe alb-violeti), conform newsin.

13.22 "Sunt mult mai multi implicati in tot acest scandal, iar Ovidiu Hategan este unul dintre arbitri despre care se spune ca este de tip telecomanda, la butoane, cu toate ca are valoare", a declarat Adrian Mititelu la gps.tv.

13.10 Cornel Penescu este acuzat de dare de mita de 54.000 de euro si 290.000 de lei catre Aurelian Bogaciu, Marcel Savaniu si Tiberiu Lajos

13.05 Au loc perchezitii la sediul PIC (proprietatea lui Cornel Penescu)  si la clubul FC Arges, din aceste locatii se ridica in aceste momente tot felul de acte

13.00 "A fost un meci fara probleme, ambele echipe ne-au felicitat pentru evolutie la finalul disputei. FC Arges a facut un meci bun, a meritat victoria. Nu am discutat niciodata cu domnul Penescu la telefon. Nu ma tem de nimic, sunt curat", a declarat Tiberiu Lajos (a arbitrat partida Otopeni - FC Arges 1-2), la RTV.   
 
12.55 "Domnul Penescu este retinut pentru 24 de ore. Este vorba de dare de mita. Se vehiculeaza sume mici de bani (intre 4 si 5 mii de dolari), dar repetate. DNA spune ca banii ar fi fost dati unor arbitri", a declarat Florentin Florescu, avocatul lui Cornel Penescu la RTV.

12.40 "Daca s-a ajuns la astfel de lucruri, inseamna ca exista probe. Nu poate fi initiat un act de coruptie fara corupator. Singurii care pot promova interese sunt conducatorii de club. Undeva trebuie sa existe si printre noi, investitorii, oameni care impart banii in mai multe directii", a declarat Marian Iancu, patron FC Timisoara la gsp.tv.

12.35 "Am stiu clar ca a fost ceva necurat la meciul cu Arges. Penescu este amicul meu, dar nu ma asteptam sa dea bani ca sa fiu furat. Eu nu as fi facut asta pentru nimic in lume. Daca Universitatea Craiova nu era furata de arbitri, acum eram pe primul loc", a declarat Adrian Mititelu (patronul Craiovei) pentru prosport.ro.

12.25
Partidele suspectate de DNA sunt: Gloria - FC Arges 2-0, FC Arges - Universitatea Craiova 1-1 si FC Brasov - FC Arges 1-0

12.20 Gheorghe Constantin (seful CCA) la  ajuns la sediul FRF, acolo unde discuta cu procurorii DNA. In aceste momente are loc predarea documentelor FRF catre DNA

12.00 Cornel Penescu a fost retinut pentru 24 de ore de catre DNA, acesta fiind cercetat pentru dare de mita. Dupa primele date, se pare ca este vorba despre partidele argesenilor cu Gloria Bistrita, FC Brasov si Universitatea Craiova. Arbitrii implicati in acest scandal sunt Aurelian Bogaciu, Marcel Savaniu, Cristian Nica si Marcel Lica.

11.30 DNA-ul controleaza actele existente la sediul clubului FC Arges. "Controlul este legal, asteptam si noi sa vedem despre ce este vorba", Cristian Minca, presedinte FC Arges.

10.50 Cornel Penescu si fratele sau, Ilie, se afla la sediul DNA Pitesti, acolo unde sunt audiati in aceste momente.


"S-au intamplat lucruri unde au intervenit organele statului si in campionate mai puternice, cum ar fi in Italia, in Cehia. In fotbalul romanesc se intampla atatea lucruri pentru ca FRF-ul a dat dovada de foarte multa toleranta. Daca ei nu sunt in stare sa faca dreptate, atunci trebuie sa intervina statul. Din anul 1981 nu a mai fost un asemenea scandal in fotbalul romanesc, ceea ce inseamna ca nimic nu s-a mai intamplat rau la noi pentru ca nu avem probe", a declarat la Realitatea TV, Ion Craciunescu, fostul conducator al Comisiei Centrale a Arbitrilor.

Descinderile procurorilor DNA il vizeaza si pe Cornel Penescu, patronul echipei FC Arges, partida de duminica dintre FC Arges si CS Otopeni fiind luata in vizor ca una care nu s-a disputat in totalitate pe terenul de joc.

"Am auzit ca au venit procurorii la sediul clubului FC Arges. DNA-ul trebuie sa isi faca datoria, nu stiu eu ce ancheteaza. Partida cu Otopeniul a fost una curata, meciul s-a terminat egal. Nu stiu despre ce este vorba", a declarat Cornel Penescu, patronul FC Arges, intr-o interventie la Realitatea TV.

"Stiu ca am luat un punct cu Pitestiul, ne-am bucurat in vestiar si cam atat. Nu avem ce sa le reprosam arbitrilor, poate doar un 5% unuia dintre tusieri care a tinut cu gazdele. Am avut suspiciuni de blaturi din 1990 pana in ziua de azi, dar este doar o impresie personala. Exista meciuri aranjate in fotbalul romanesc. In tur am pierdut cu 2-1 si nu au fost probleme de arbitraj. Nimeni nu ne-a contactat sa arajam vreun meci", Lucian Ionescu, director de imagine Otopeni, la Realitatea TV.

"Au venit in jurul orei 8, in baza unui mandat trimis de la Pitesti. Biroul sefului CCA, Gheorghe Constantin, a fost sigilat. Activitatea in Casa Fotbalului se desfasoara normal", a declarat Paul Zaharia, ofiterul de presa al FRF, la RTV.

Ancheta DNA a demarat din 2008, cu ocazia partidei tur, atunci cand argesenii au invins cu scorul de 2-1. Oaspetii stadionului Astra din Ploiesti ar fi primit mult prea usor o lovitura de la 11 metri, in timp ce un gol al gazdelor (care ar fi fost perfect valabil) a fost anulat. Arbitrajul acelei partide a starnit multe discutii. Disputa retur, de duminica, a fost si ea luata in vizor, gazdele fiind acuzate ca nu si-ar fi aparat corect sansele in cea de-a doua repriza.


Citeste mai multe despre   























11795 vizualizari

  • +3 (39 voturi)    
    Iata de ce avem nevoie de Basescu. (Luni, 13 aprilie 2009, 10:03)

    big cojones [anonim]

    Cu el la Cotroceni DNA este liber sa ancheteze mafia din Romania. Bravo Morar. Bravo Base.
    • 0 (38 voturi)    
      iata cum se spala un creier neted (Luni, 13 aprilie 2009, 10:13)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui big cojones

      e campanie amice, in ultimii 4 ani nu s-a intamplat nimic
      • +6 (34 voturi)    
        De ce televiziunile il ataca furibund pe Base? (Luni, 13 aprilie 2009, 10:29)

        big cojones [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Pentru ca Base are big cojones si se opune oligarhilor care vor sa conduca Romania din umbra. Daca Basescu pleaca de la Cotroceni democratia dispare si e inlocuita de plutocratie=oamenii cu bani detin puterea politica. Doar Base reprezinta interesele oamenilor obisnuiti in lupta cu oligarhia lacoma.
        • -4 (28 voturi)    
          ok cojones... (Luni, 13 aprilie 2009, 10:40)

          gogo [anonim] i-a raspuns lui big cojones

          ...esti unul dintre cei descrisi mai jos
        • 0 (34 voturi)    
          Dumnezeule ! Tu te auzi ce spui ? (Luni, 13 aprilie 2009, 10:45)

          WooDee [anonim] i-a raspuns lui big cojones

          Frate-me-leu cu "Big Cojones". Am recitit de 50 de ori postul tau si nu imi vine sa cred ... eu totusi sunt convins ca ai scris "la 'sto".
          Tu inca mai crezi in Fat Frumos ? Chiar nu vezi ce se intampla in jur ? Cum poti sa crezi ca "Base" chiar "lupta cu coruptii" ? Uita-te la actiunile lui si GANDESTE !!! : "Gaozari", "tiganci imputite", "pasarici", baute pana dimineatza si apoi se suie la volan, "licurici", "Udrea" si nu mai insir pentru ca as imbatrani scriind.
          Tu chiar esti mandru ca omul asta reprezinta ROMANIA ? Chiar te simti mandru cand el apare, in numele TARII, la o conferinta internationala si incepe sa debiteze tampenii fiind ignorat de toti liderii europeni ?
          Daca DA ... atunci IL MERITI !
          • -5 (17 voturi)    
            Turul 2 va fi intrre Basescu si Geoana. (Luni, 13 aprilie 2009, 10:54)

            big cojones [anonim] i-a raspuns lui WooDee

            Antonescu nu va intra in turul 2. Spune-mi-tu pe cine alegi-Basescu sau Geoana? Alta optiune nu va fi in turul 2.
            • +7 (11 voturi)    
              celula (Luni, 13 aprilie 2009, 13:55)

              altul [anonim] i-a raspuns lui big cojones

              bai aia cu celula PDL iar intoxicati lumea pe forum, deja e stiut gata, gluma e rasuflata, stim ca vreti sa castigati si voi un ban cinstit si credeti nu credeti trebuie sa va faceti datoria, dar ma adresez finantatorilor vostri ca isi cheltuie banii degeaba, treaba e rasuflata, nu va mai crede bine si chestia asta ca dc nu il votam pe base pe cine votam e de asemenea rasuflata. Dau un vot negativ actualei conduceri, nu conteaza cu cine votez, in forma actuala nu mai exista echilibrul puterior in stat. Toate sunt conduse de un singur om. Asa ca, LA REVEDEREEE!!!
              • +3 (3 voturi)    
                Ceva se misca spre bine in Romania ! (Luni, 13 aprilie 2009, 17:39)

                Gigi nu scapa sapunu, da-l lu Penescu [anonim] i-a raspuns lui altul

                Indiferent ca ii datoram asta lui Basescu, lui Morar sau altcuiva, ar trebui sa fim toti multumiti ca ceva s-a miscat in justitie, pana nu demult toata lumea se plangea ca "nu se face nimic" contra coruptiei din fotbal, acum apar tonomatii care sunt "free gigi". Becali, Dragomir, Borcea, astia toti ar trebui bagati in puscarie pe 15-20 de ani, sunt cei care au distrus fotbalul romanesc.
                Felicitari DNA, felicitari justitiei din Romania, in sfarsit va luati de capul pestelui !
            • +1 (3 voturi)    
              Base e in cadere libera! (Luni, 13 aprilie 2009, 18:16)

              jaffu [utilizator] i-a raspuns lui big cojones

              Bai big cojoc & company PDL,sunteti mai fraieri decat prevede legea daca credeti pe bune in aberatiile ce le postati;insa probabil nu sunteti decat o armata de popandai PD-L-isti si Basesclavi care infectati forumurile cu imbecilitati imediat ce vedeti un mesaj care nu va convine.Cum scrie si WooDee , incerci sa contrazici o realitate cu vizibilitate mai mare pe zi ce trece prin amploarea ce o ia caderea libera a liderului vostru semianalfabet.Ocupati-va de lucruri mai aproape de realitate decat de minciuni ce nu mai tin nici la copii!
          • +10 (20 voturi)    
            E o diferenta... (Luni, 13 aprilie 2009, 11:03)

            griffonu [utilizator] i-a raspuns lui WooDee

            ... intre forma si fond. Daca ma iau dupa ce scrii tu inseamna ca Adrian Nastase e brici, fiind un model de om de stat, inalt, frumos, chipes, cu costum, aranjat, vorbind calm si echilibrat si - dupa cum zicea un nene pe-aici... "cu stil".

            Nu mai zic de Iliescu, caruia cu greu i se poate reprosa ceva in ceea ce priveste aparentele. Mereu sfatos, cu o vorba calda si un zambete echilibrat.

            Asadar, sa ne fure, dom'le, da' cu stil si prestanta, vorbindu-ne cu dumneavoastra si zambindu-ne parinteste! :)

            Aoleuuuu....
            • +1 (1 vot)    
              Intr-adevar este.... (Luni, 13 aprilie 2009, 18:25)

              jaffu [utilizator] i-a raspuns lui griffonu

              ....o mare diferenta:"decat cu prostul la castig,mai bine cu desteptul la paguba".Mai pe limba voastra,a "pedelistilor"(pricepeti greu si uitati repede),Iliescu si Nastase au fost si raman "rosii",insa la capitolul cultura nu se pot compare cu idolul vostru semianalfabet.Cat priveste acuzele,se pare ca "clanul Basescu" are infinit mai multe pacate decat ceilalti.Si-atunci...care e criteriul dupa care judecati,altul in afara de ura(esalonului II comunist dupa privilegiile pe cale a le pierde)?
          • +9 (21 voturi)    
            :( (Luni, 13 aprilie 2009, 11:25)

            alemin [anonim] i-a raspuns lui WooDee

            basescu i-a facut exact cum sunt in realitate.
            adica imputiti, gaozari smd.
            cand toata presa e chitita sa il denigreze, cand toti politicienii au discursuri legate doar de nemernicia presedintelui si nu de cum pot scoate tara la liman, inseamna ca traim intr-o mare mizerie.
            iar vanatoarea lui basescu e singura care mai conteaza in romania.
            e o moda: sa dai in presedinte din toate directiile. nu mai conteaza ca suntem cu economia la pamant, ca biata noastra coruptie se hraneste cu noi incet si sigur, ca oamenii raman pe strazi, ca rromii ne fac de ras in europa. important este sa dam in basescu.
            apropo! azi e cam racoare afara. e vina tot a lui basescu, nu?
            lasa justitia sa isi faca treaba!!!!
            a inceput cu gigi si mai urmeaza si altii!
            doar asa mai avem o sansa!!!
            ce trist pana la urma..... sa ne bucuram de necazul si de pedepsele altora. dar daca doar aceste satisfactii au mai ramas! asta inseamna sa traiesti intr-o mizerie de tara! te murdaresti fara sa vrei.......fara sa iti dai seama.......
            • +1 (1 vot)    
              taci ca esti prost (Marţi, 14 aprilie 2009, 17:39)

              stapanul vostru [anonim] i-a raspuns lui alemin

              e bine ca s-au apucat de fadcut curatenie, dar tu chiar esti atat de prost incat sa crezi ca vor si continua, poate cel mult pana la alegeri. Ce au facut timp de 4,5 ani circ la tv atat bai ghertoiule
        • +1 (19 voturi)    
          Cojones=Videanu+Berceanu+Popoviciu (Luni, 13 aprilie 2009, 12:27)

          ovinoalergic [anonim] i-a raspuns lui big cojones

          Alta fasaitura a lui Bashescu,ca sa nu se vada mizeriile slugilor lui.
          • 0 (2 voturi)    
            SA VINA CIUTACII, UNDE E CIUVICA ?!?! (Luni, 13 aprilie 2009, 15:28)

            titi-acs [anonim] i-a raspuns lui ovinoalergic

            chiar eram curios daca si acum Basescu e devina si mai ales in fotbal ( vezi si cazurile transferurilor de jucatori ). precis acum opt ani Ioana Basescu a trecut printr-un magazin PIC si era sa alunece la buda , asa ca a promis razbunare. unde e ciuvica ? ce fac ciutacii ? de ce nu iau atitudine ?! tot razbunare a promis si EBA pentru ca penescu a prins viteza mai mare cu mertzanu' si a facut circ cind a fost oprit. PROSTANACU sa ceara autosesizarea DNA pentru ca Basescu a semnat contractul de R.K. a autostrazii ce duce la Pitesti, iar penescu e din Pitesti , NU ?
        • +2 (2 voturi)    
          prietene esti o gluma (Luni, 13 aprilie 2009, 17:33)

          eu [anonim] i-a raspuns lui big cojones

          cum poti sa crezi ca ce se intampla acum este rezultatul unui efort pe scara larga? este rezultatul comenzilor date tocmai de base pentru a se indrepta atentia de la afacerea Baneasa si pentru a se mai capata cu ceva electorat care fie vorba intre noi s-a cam rarit
      • -6 (24 voturi)    
        din pacate... (Luni, 13 aprilie 2009, 10:33)

        AxaMad [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

        ... sunt prea putini care mai gandesc. Restul se lasa dusi de val, spalati pe creier in ultimele luni inaintea alegerilor vor face din nou aceeasi greseala de acum 5 ani:D:D:D:D
      • +7 (21 voturi)    
        te agiti degeaba (Luni, 13 aprilie 2009, 10:46)

        Horhe [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        Campanie electorala nu e , iz electoral sunt de acord. Daca merg lucruriile asa pana in noiembrie, avem 8 luni + 2 dinainte => aproape un an. Tot e mai bine decat deloc. Cu base vad ca se misca odata la 4-5 ani. La ceilalti in campanie nu s-a miscat nimic. Alege tu ...
      • +3 (5 voturi)    
        bai bulica (Luni, 13 aprilie 2009, 11:09)

        TAIFUN [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

        s a mai intimplat de ex. adi n. nefinalizat fireste cum nici aici nu se va ajunge prea departe . cazul becali arata cit de dezbinati sintem . . .
        daca oamenii isi doresc cu adevarat ceva, se va intimpla cu siguranta . dar cu unu hais altu cea nu se vor misca lucrurile niciodata . doar la revolutie am aratat ca sintem uniti (nu toti , unii , destui) ca sintem un popor . romania , o tara de freelanceri . n ai cu cine face un popor . o populatie , poate
      • +2 (12 voturi)    
        ba, s-au intamplat amice (Luni, 13 aprilie 2009, 12:07)

        amidona [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        s-a intamplat suspendarea lui basescu . mai stie cineva ce fapte grozave a comis ? s-a debarasat tariceanu de monica macovei ca sa aduca un reformator de geniu, pe ilustrul chiuariu, s-au dat lupte grele pe justitie si inca se mai dau. observam coalitia formidabila antibasescu a posesorilor de dosare penale. de ce se intampla toate astea daca nu pentru simplul motiv ca basescu, prin politicile lui, e extrem de incomod pentru grupurile care detin captive institutiile tarii.
    • -2 (20 voturi)    
      iata de ce nu traim bine (Luni, 13 aprilie 2009, 11:30)

      small brain [anonim] i-a raspuns lui big cojones

      sint multi ca tine, in '90 votau cu iliescovici, acu' voteaza cu basescovici. nani, nani, pro...puiu mamii.
    • -1 (3 voturi)    
      Mai oameni buni... (Luni, 13 aprilie 2009, 13:49)

      Traficantu de Influenta [anonim] i-a raspuns lui big cojones

      Dar meciul asta nu s-a terminat 1-1 ? =)) Se da mita si se umbla la arbitri sa se faca egal sau sa se castige meciul ? Pe asta nu am mai auzit-o.
  • +16 (18 voturi)    
    Finalizare ! (Luni, 13 aprilie 2009, 10:09)

    Motul [anonim]

    Finalizarea corecta a acestei actiuni ar putea duce la excluderea echipei Dinamo, din structurile fotbalului, respectiv la desfintarea ei.Aceasta echipa in frunte cu conducatorii ei ,contribuie decisiv la degradarea fotbalului romanesc.
  • +3 (9 voturi)    
    e comanda politica (Luni, 13 aprilie 2009, 10:16)

    neamih [anonim]

    http://www.times.ro/previziuni/neamih/presedintele-cca-dat-in-gat-de-becali

    cu Gigi la zdup se rezolva problemele...
  • +20 (20 voturi)    
    in sfarsit... (Luni, 13 aprilie 2009, 10:24)

    un_roman [anonim]

    In sfarsit se misca lucrurile si la noi. Trebuiau sa inceapa mai demult curatenia cu mafia din fotbal. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata...
  • 0 (16 voturi)    
    Parere! (Luni, 13 aprilie 2009, 10:25)

    Laurentiu [anonim]

    As zice ca si inchiderea lui Gigi e tot campanie. Bineinteles ca si raidul de azi se cheama campanie. Si bineinteles, ca la toamna toti vor fi liber, dosar inchis, lipsa de probe.
  • -5 (17 voturi)    
    Face-ti loc, face-ti loc, Cluju' e pe primu loc! (Luni, 13 aprilie 2009, 10:31)

    Neamtu [anonim]

    Gigi e la zdup, steaua e la pamant. Urmeaza turcu sau borcea? Nimic nu e imposibil atunci cand paszkany cotizeaza gras la partidul incoruptibililor PDL iar CFR Cluj daca nu ia titlul (si cei 10 mil euro de la UEFA) e in pragul falimentului.
    • +15 (19 voturi)    
      aoleo (Luni, 13 aprilie 2009, 10:39)

      a [anonim] i-a raspuns lui Neamtu

      aoleo, e "faceti loc", (voi faceti loc), si nu "face-ti loc". o sa ajungem sa nu mai stim de gramatica, dar ce conteaza, stim sa postam pe internet. evident, prostii.

      din nefericire nu pare ca descinderea ar avea legatura si cu capii FRF, mare pacat, de cand ii astept si pe altii din fruntea FRF (includ si liga aici) pe langa becali.
    • +4 (8 voturi)    
      CFR (Luni, 13 aprilie 2009, 12:29)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Neamtu

      Adica paszkany e de vina ca becali,penescu,borcea & company din Bucuresti au blatuit la greu fotbalul romanesc? Ai febra!
      • +1 (1 vot)    
        Cine o fi racit? (Luni, 13 aprilie 2009, 18:32)

        jaffu [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Mie mi se pare de bun simt ce spune Neamtu si se pare ca tu si "a" sunteti raciti si aveti nevoie de ceva basescol sau ebairina.Asta daca nu faceti parte din armata de popandai platita sa aduca osanale clanului si sa denigreze comentariile lucide.
  • +9 (9 voturi)    
    haha (Luni, 13 aprilie 2009, 10:35)

    Niggerson [utilizator]

    voi nu jtitzi ca sunt oameni platiti sa scrie aici ? PRO/CONTRA lui Base sau Geonica ! Forza Steaua ! Hai sa vorbim mai bine de fotbal ! Sper sa plece Lacatus cat mai curand de la Steaua ! Isi bate joc de el si de echipa !
  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Luni, 13 aprilie 2009, 11:50)

    liviu_ [utilizator]

    hai sa asteptam totusi verdictul...
    si daca sunt vinovate... propun sa putrezeasca ambele echipe in C, ca in B oricum pica anu asta...
  • -4 (14 voturi)    
    praf in ochi (Luni, 13 aprilie 2009, 12:07)

    gogo [anonim]

    votati-l in continuare pe tatucu vostru, daca voi credeti ca primavara vine cu praful asta din ochii vostrii, nu mai are rost nici un comentariu. Daca vedeti doar acest praf, iar trunchiul care va loveste-n cap nici macar nu-l simtiti, atunci...no comment
  • +8 (8 voturi)    
    buboiul (Luni, 13 aprilie 2009, 12:24)

    marius [anonim]

    poate s-o sparge odata buboiul din fotbal, ca e cazul. Credeti ca rezultatele din preliminarii sunt intamplatoare? Avem un campionat de rahat si asta se vede si la nationala. Cu blaturi nu faci fotbal. Bravo DNA, iata ca zbaterile dnelor Macovei si Kovesi, ale lui Morar si Base inclusiv, incep sa-si arate roadele. Ca asa-zisa "presa" si tembeliziunile o sa sara in capul lor pe toate fronturile, asta e de asteptat, caci mogulii nu stau degeaba.
  • +2 (14 voturi)    
    acum de la ce mai atrage base atentia? (Luni, 13 aprilie 2009, 12:26)

    Anonim [anonim]

    cu popoviciu se atragea atentia asupra nu-stiu-carui subiect si cica a fost comanda lui base. cu becali la fel. cu penescu idem.
    toata lumea se intreaba de ce nu a facut base nimic pana acum, ca a avut 4 ani la dispozitie, dar multi uita un lucru, tariceanu (pardon, patriciu + iliescu) era premier si toate lucrurile se opreau (sau nu porneau) de la el. acum cand base are guvernul, vedeti ce se intampla.
    acum sariti: base e dictator, e inceputul dictaturii basesciene, e "mort" dupa putere, dar uitati un lucru: constitutia nu-i permite sa fie dictator, iar modificarea o facem noi, poporul. pana atunci, incercati sa ganditi si voi un pic nu mai puneti botul la tot ce se spune pe antene si alte posturi asemenea. degeaba aveti cablu / dolce / internet daca nu sunteti in stare sa schimbati canalul.
  • +7 (7 voturi)    
    penescu (Luni, 13 aprilie 2009, 12:32)

    anonim [anonim]

    Penescu e un badaran cu tupeu. Acum cred ca e brusc cuminte.
    Important e mesajul: ti-o poti fura oricum.
  • +5 (5 voturi)    
    hal de ziaristi (Luni, 13 aprilie 2009, 12:48)

    Gramofonu' [anonim]

    "Daca Universitatea Craiova nu era furata de arbitrii, acum eram pe primul loc"

    "arbitri", nu "arbitrii"

    Stati jos, 2.
  • +9 (9 voturi)    
    Exista totusi un dumnezeu (Luni, 13 aprilie 2009, 13:13)

    marius [anonim]

    Incep sa cred ca mai exista speranta si pentru romani.
    De multa vreme trebuia sa se puna piciorul in prag.
    Sa speram ca nu-s astia singurii care pica. Sa pice si mafiotii aia mari.

    Sunt curios daca FRF se va autosesiza. Echipele implicate ar trebui retrogradate.
  • -5 (9 voturi)    
    Perdea de fum (Luni, 13 aprilie 2009, 13:26)

    PARSOR [anonim]

    O noua perdea de fum
    In spatele perdelei ramane cazul Mircea Basescu, Ioana Basescu si EBA cu salariul ei de 7000lei la 4 ore!!!
    Justitia are probleme mari!!!
    Normele de aplicare a unor legi ( de ex: L1/2009 ) sunt tergiversate in continuare chiar de catre Guvern
    • -1 (7 voturi)    
      Ah da (Luni, 13 aprilie 2009, 14:25)

      Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui PARSOR

      De clanul Basescu ce se mai aude? Pe astia cand ii cheama cineva la DNA? Sau afacerile lor sunt legale?

      Eu nu consider asta o perdea de fum, dar e frumos cum s-a pierdut pe drum un caz destul de controversat. Si Popoviciu ce mai face? Sau el cotizeaza in campanie pentru PDL si a fost taiat de pe lista?
  • -3 (5 voturi)    
    bani publici (Luni, 13 aprilie 2009, 14:20)

    marian [anonim]

    In fotbalul romanesc sun vehiculati bani publici, bani pe care ii platim noi din impozite? .....Procurori DNA sunt platiti de noi? ....ma interseaza pe mine platitor de impozit ce se intampla in fotbalul romnesc .... cati procurori sunt platiti si cu cat sunt platiti sa se ocupe de fotbalul romanesc?....ma afecteaza pe mine ca este coruptie in fotbal? ......rusine
  • +2 (2 voturi)    
    curaţenia de primăvara in fotbal (Luni, 13 aprilie 2009, 17:35)

    cititor [anonim]

    Au inceput arestarile dar cu grije, pentru inceput cei doi măscăricii Becali si Penescu. Să vedem daca se va ajunge la rege. Eu personal nu cred ca capii (sic) vor fi atinşi, ei sunt srans legati cu oameni "importanti" de neatins.
  • +1 (1 vot)    
    petarde (Marţi, 14 aprilie 2009, 0:04)

    asdd [anonim]

    big cojones pe dracu!!!interesul lui base sint perdelele de fum pina la alegeri..il doare exact in cur pe base daca astia sint cercetati sau nu..omu a picat in sondaje si da la petarde de-i sar ochii(parca clinton a pornit si razboaie pe chestia asta)..dupa alegeri daca base cistiga credeti ca o sa mai auziti de cercetati? ha..asa ca amuzament ma intreb ce-o sa faca base daca pierde ca deja s-a facut coada pin' la dunare cu diversi indivizi ce vor sa regleze oarece conturi cu el..de aceea cred ca base pur si simplu nu-si poate permite sa piarda.. sau mai sti se da bine cu ala care cistiga si ..si-i mare politica asta