CCA-ul si clubul FC Arges au intrat in vizorul DNA dupa dubla dintre pitesteni si CS Otopeni din Liga 1. In partida tur, argesenii (care au castigat cu 2-1) ar fi beneficiat de un arbitraj mai mult decat favorabil (au primit un penalti, in timp ce un gol al gazdelor a fost anulat), in timp ce in disputa retur, de duminica, alb-violetii sunt acuzati ca au lasat-o mai moale in a doua repriza, lucru care a favorizat un rezultat de egalitate, scor 1-1.

Cateva mii de spectatori au luat loc, duminica, in tribunele stadionului Nicolae Dobrin din Pitesti, acolo unde alb-violetii erau favoriti certi la castigarea partidei.

Statutul de echipa mai bine clasata a fost respectat de elevii lui Ionut Badea in prima repriza, atunci cand FC Arges a fost la carma disputei. Prima faza cu cantec a meciului a aparut in minutul 21, atunci cand mingea sutata de Nastasie a intrat in poarta lui Cristi Munteanu, dar a trecut prin plasa. A fost nevoie de peste doua minute pentru ca centralul sa valideze o reusita mai mult decat clara.

Se termina prima repriza, iar Argesul conduce mai mult decat meritat.

Repriza a doua avea sa aduca de la cabine o echipa gazda mai mult decat apatica, actiunile Pitestiului fiind previzibile, anemice, fara niciun fel de rautate. Interesant este faptul ca in al doilea mitan gazdele nu au avut nicio ocazie de gol, singurele faze interesante apartinand unor oaspeti care au zburdat in a doua repriza.

Un alt lucru demn de mentionat este faptul ca in cele patru minute de prelungire dictate, fotbalistii alb-violeti pasau de-a latul terenului.

"Fluiera ma, ca sa castigam si noi un punct", este vorba de duh a unuia dintre spectatorii arenei din Trivale care sintetiteaza intalnirea dintre FC Arges si CS Otopeni. Se termina 1-1, iar impesia generala a publicului prezent pe stadion este aceea ca ori nu s-a vrut ori nu s-a putut (gazdele au avut o a doua repriza foarte slaba).

Desfasurarea partidei de la Pitesti:

In a doua repriza, FC Arges nu a avut nicio ocazie.

PRIMA REPRIZA, OCAZIILE ARGESULUI

46' Faza frumoasa a pitestenilor, Nastasie cade in careu dupa un duel cu Rada, centralul nu dicteaza penalti

43' Tames suteaza violent, mingea loveste bara portii oaspetilor

21' Nastasie deschide scorul, mingea trece prin plasa, reusita este validata dupa o pauza de peste doua minute

17' Lazici il blocheaza in ultimul moment pe Tames, ocazie mare pentru gazde

8' Voiculet se gaseste intr-o pozitie buna, dar sutul sau de la aproximativ 15 metri se duce mult pe langa poarta

6' Mircea Stan suteaza violent, Munteanu respinge in corner.