Otelul - Steaua 2-0/ Zapata ingroapa Steaua

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 14:08 Sport | Fotbal

Zapata a inchis bine poarta Stelei
Foto: Rompres
Otelul a invins cu 2-0 dupa un meci in care diferenta au facut-o gafele portarului columbian Zapata: nu a inchis coltul scurt la golul lui Pena (23) si a respins neinspirat, in fata, o minge prin care Tanasa a inchis tabela (82). Steaua, departe de pretentiile fanilor, are totusi motive de frustrare - Radoi (47) si Ovidiu Petre (80) au nimerit bara transversala!

Click aici pentru programul etapei 11 si clasamentul Ligii 1.

"Meciul asta mi-a demonstrat un lucru: avem nevoie de atacanti, oameni care sa dea goluri, si acum am descoperit ca o sa avem nevoie si de un portar. Nu zic ca Zapata nu o sa apere cu Lyon sau ca o sa iasa acum din echipa! Dar din iarna, o sa aduc si un portar, in afara celor doi atacanti pe care o sa vedeti ca ii aduc" - George Becali, patron Steaua, in direct la GspTV.

"In echipa mea, sunt vreo patru cinci oameni de care nu a auzit nimeni. Si cu oamenii astia am reusit sa batem Steaua si sa facem egal cu CFR-ul. Obiectivul nostru ramane totusi evitarea retrogradarii!"
- Petre Grigoras, antrenor Otelul Galati.

"Campionatul nu este incheiat. Sa vedem ce se va intampla si diseara, in CFR cu Dinamo. Avem probleme de lot, s-au accidentat si Stancu, si Szekely... Moreno a jucat miercuri noaptea pentru nationala Columbiei... Cred ca am avut ghinion, macar un gol meritam sa inscriem" - Marius Lacatus, antrenor Steaua.

Antrenorul Lacatus a modificat putin asezarea tactica obisnuita, utilizand un modul cu trei mijlocasi centrali (Radoi, Lovin, Tiago), insa ideea nu a ajutat echipa sa isi imbunatateasca randamentul ofensiv. Otelul si-a pastrat filosofia de joc, mult consum energetic si predispozitie pentru atac, izbutind sa deschida scorul in minutul 23, cand Pena a gasit poarta printr-un sut la coltul scurt.

Eroarea lui Zapata a turnat plumb in ghetele coechipierilor care nu s-au regasit decat dupa pauza: asediul bucurestenilor s-a concretizat prin doua bare (Radoi si Ovidiu Petre), insa tot Zapata a fost cel care a facut diferenta - la una dintre putinele prezente ofensive ale galatenilor (dupa pauza), portarul a respins neinspirat mingea in fata, iar tanasa a inchis tabela: 2-0 pentru Otelul. 























14462 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:14)

    Opposite [anonim]

    Vreau sa-l vad pe cioban rosu de draci
  • +3 (5 voturi)    
    Steaua nu e JIJI (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:30)

    Un stelist [anonim]

    Ciobanul e trecator asa ca ... HAI STEAUA!!
  • +1 (3 voturi)    
    Jijiii (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:32)

    Dragomir [anonim]

    Cum draku? Se rataci valiza in gara?!
  • +2 (6 voturi)    
    Nu au vrut sa se oboseasca (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:50)

    DNA [anonim]

    Parerea mea e ca Jiji le-a zis sa nu se oboseasca pt ca sa bata pe Lyon miercuri. O sa vedeti ca bate Steaua cu 3-0 si Zapada da 2 goluri ca sa se revaseze.
    Jiji esti tare!!!
    Tot asa te vrem!!!
  • -2 (4 voturi)    
    hihihihihihihihi (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:55)

    iulius [anonim]

    HI HI HI HI HI HI !!!!!!!!!!!!
  • -3 (5 voturi)    
    :))) (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:57)

    George [anonim]

    Steaua este varza! Hai Dinamo!

    Stelistilor, uitati-va diseara la televizor sa vedeti un meci adevarat! :))

    Hai Dinamo!
    • 0 (6 voturi)    
      dinamo are echipa de fotbal? (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:13)

      hingherul [anonim] i-a raspuns lui George

      S-a trezit cainele... vai mama voastra. Ce are dinamo acolo nu e echipa de fotbal e haita de prosti...
      Macar pe Steaua o mai vedem prin cupe..
    • +1 (5 voturi)    
      Hai Dinamo , bucura-te! (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:27)

      PAPIN-escu [anonim] i-a raspuns lui George

      Singurele bucurii ale dinamovistilor sunt legate de ... Steaua (infrangerea in acest caz).
    • +1 (7 voturi)    
      un cuvant pentru toti cainii 10 ani de acum incolo (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:38)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui George

      Nijmegen. Shhhh !
    • +1 (1 vot)    
      George (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 9:19)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui George

      M-am uitat, am vazut. Un Dinamo fara directie. Bravo CFR!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, am vazut un meci adevarat, CFR-DINAMO 1-0 (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:43)

      Chris [utilizator] i-a raspuns lui George

      Si am vazut o echipa de verze dinamoviste care nu reprezinta nimic. Macar Steaua are niste probleme identificabile si care se pot rezolva daca Jiji nu persista in prostie. La Dinamo nici nu ai ce sa zici. Fara culoare , nici bine nici rau. Daca vor incepe accidentarile sa vedeti cum ajung pe locul zece.
  • +3 (3 voturi)    
    lacatus (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:20)

    sorin51 [anonim]

    Lacatus,e vremea sa-ti faci valiza.Nu ai valoare!
  • 0 (4 voturi)    
    ha,ha,ha (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:24)

    daniel [anonim]

    ha,ha,ha
  • +3 (3 voturi)    
    In grafic (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:29)

    Leon [anonim]

    Nu va agitai baieti, ca Steaua e in grafic pentru cistigarea campionatului. De 5-6 ani, pierde o gramada de puncte in toamna, si bate tot in primavara, cind intra domnul Becali (sic!) in actiune. Cum nici o echipa nu pare in stare sa ia 15 puncte avans in toamna, ca sa fie la adapost de aranjamentele ciobanului, tot Steaua e favorita.
    • +3 (5 voturi)    
      De ce (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:46)

      o voce [anonim] i-a raspuns lui Leon

      Cupa: Sportul - Steaua = 2-0
      Campionat: Otelul - Steua = 2-0
      De ce se mai inscrie Steaua in campionat??
  • +1 (3 voturi)    
    Valiza (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:48)

    Ion [anonim]

    DNA inca nu a returnat valiza lui Becali, asa ca nu are in ce sa puna "prima" pentru jucatorii echipelor cu care joaca Steaua.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa se enerveze BECALI (Vineri, 17 octombrie 2008, 18:59)

    voinicimea [utilizator]

    Ma BECALI revino cu picioarele pe pamant cu toata averea ta ca Steaua e acum o simpla echipa de pluton si nu iti mai da inutil cu parerea.
  • +1 (1 vot)    
    bai (Vineri, 17 octombrie 2008, 21:29)

    badday [anonim]

    "tanasa" se scie cu "T" MARE, majuscula, adica: "Tanasa"...
    de fapt e mai bine sa se scrie "TANASA"!!!
    OTELUL rulz!!!