Semifinalele Cupei UEFA

VIDEO Glasgow - Fiorentina 0-0/ Calificarea se joaca pe terenul lui Mutu

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 24 aprilie 2008, 23:32 Sport | Fotbal

In mansa-tur a semifinalelor Cupei UEFA, echipa italiana AC Fiorentina a obtinut un rezultat de egalitate (0-0) pe terenul scotienilor de la Glasgow Rangers. Cu Mutu in teren toate cele 90 de minute, Fiorentina a dominat teritorial, insa nu si-a putut construi atacuri decisive - Glasgow a acceptat dominarea adversa, evoluind ca si cind s-ar fi aflat in deplasare.

Mutu a avut sansa unei lovituri libere in repriza secunda, sutul sau fiind respins de portarul lui Rangers. Cu putine minute inaintea finalului, Fiorentina a mai avut o lovitura, insa Adrian Mutu nu a mai fost lasat de coechipeierul sau Vieri s-o execute. Vieri a sutat, insa mult peste transversala.

In cealalta semifinala, Bayern Munchen - Zenit Sankt Petersburg 1-1.  Germanii au deschis scorul prin Ribery (18); rusii au egalat in minutul 60, dupa autogolul lui Lucio.