Juventus se apropie de locurile de cupe europene, după ce formația antrenată de Massimiliano Allegri s-a impus fără emoții în deplasarea de la Spezia, scor 2-0.

Jucatorii celor de la JuventusFoto: Nderim Kaceli/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Juventus speră la cupele europene, în ciuda depunctării din scandalul „Prisma”

„Bătrâna Doamnă” a câștigat al treilea meci consecutiv în campionatul Italiei și speră să prindă un loc de cupe europene, în ciuda depunctării din scandalul „Prisma”.

Deși nu e sigură de calificarea în optimile UEFA Europa League, Juve și-a mutat atenția pe campionat, acolo unde a reușit să învingă la Spezia.

Meciul a fost unul destul de echilibrat, dar torinezii au fost mai lucizi la capitolul finalizare.

Moise Kean a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 32 din pasa lui Filip Kostic, iar Angel Di Maria a dus scorul la 2-0 (min 66) în a doua repriză.

Cu acest succes, Juventus s-a apropiat la 9 puncte de Atalanta, ocupanta locului 6, cel care duce în UEFA Conference League.