Al-Nassr s-a calificat miercuri seară în finala Cupei Regelui în Arabia Saudită, după ce a învins-o pe Al Khaleej cu scorul de 3-1. Cristiano Ronaldo a înscris o dublă în acest joc.

Cristiano RonaldoFoto: Power Sport Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cristiano Ronaldo, două goluri în duelul cu Al Khaleej

Pe stadionul King Saud University, Al-Nassr a obținut calificarea în finala Cupei Regelui, după un succes categoric în fața celor de la Al Khaleej.

În minutul 17 al partidei, Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru echipa sa cu o execuție fabuloasă, care i-a lăsat fără replică pe jucătorii echipei adverse.

Sadio Mane a majorat avantajul lui Al-Nassr în minutul 37, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Până la pauză, scorul putea fi 3-0, însă reușita lui Yahya a fost anulată pentru ofsaid.

În a doua repriză, Cristiano Ronaldo a făcut dubla din pasa lui Yahya, în minutul 57, iar scorul final a fost stabilit de oaspeți, care au punctat prin Al Terais (min 82).

În finală, Al-Nassr va avea parte de un duel stelar cu rivala Al-Hilal. Duelul este programat pe data de 31 mai.