La doar trei zile de la infrangerea din campionat cu Sevilla, Real Madrid a pierdut partida de pe teren propriu contra celor de la Celta Vigo, scor 2-1, in prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei.

Oaspetii s-au impus gratie golurilor marcate de Iago Aspas (64') si Jonny Castro (70'), in timp ce pentru Real Madrid a punctat Marcelo (69').

Echipele:

Real Madrid (4-3-3): Casilla - Danilo (Benzema '80), Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Lucas Vazquez (Kovacic '71), Cristiano Ronaldo, Asensio (Morata '53). Antrenor: Zinedine Zidane

Celta (4-2-3-1): Sergio Alvarez - Hugo Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny Castro - Radoja, Diaz - Wass (Guidetti '89), P. Hernandez, Bongonda (Sisto '89) - Iago Aspas (Sergi Gomez '82). Antrenor: Manuel Eduardo Berizzo

Intr-un alt meci din turul sferturilor de finala ale Cupei Spaniei, Alaves s-a impus cu 2-0 pe terenul formatiei de liga secunda Alcorcon, prin "dubla" lui Ibai Gomez din finalul jocului (90' si 90+4').

Joi sunt programate ultimele doua partide din aceasta faza a competitiei: Atletico Madrid - Eibar si Real Sociedad - FC Barcelona.

Meciurile retur se vor disputa intre 24 si 26 ianuarie.