VIDEO George Copos, cinci ani de inchisoare in "Dosarul Transferurilor"; Mihai Stoica - patru ani, Cristi Borcea - sapte ani, Ioan Becali - opt ani, Gica Popescu - trei ani

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2012, 16:13 Sport | Fotbal

Nume grele implicate in Dosarul Transferurilor
Foto: AGERPRES
Curtea de Apel Bucuresti a hotarat, luni, sa-l condamne pe George Copos (patronul Rapidului) la cinci ani de inchisoare cu executare in "Dosarul Transferurilor", informeaza RealitateaTV. Decizia nu este insa una definitiva, ea poate fi atacata cu recurs la Inalta Curte. In data de 3 aprilie 2012, toti cei opt inculpati din dosarul transferurilor au fost achitati de catre Tribunalul Bucuresti, pe motiv ca faptele nu exista.



Deciziile Curtii de Apel, de luni:

George Copos - 5 ani de inchisoare cu executare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala.

Jean Padureanu - 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala.

Mihai Stoica - 4 ani de inchisoare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave, evaziune fiscala si spalare de bani.

Cristi Borcea - 7 ani de inchisoare cu executare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave, evaziune fiscala si spalare de bani.

Ioan Becali - 8 ani de inchisoare cu executare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala.

Victor Becali - 7 ani de inchisoare cu executare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala.

Gica Popescu - 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave si evaziune fiscala.

Gigi Netoiu - 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru inselaciune cu consecinte deosebit de grave, evaziune fiscala si spalare de bani.


In data de 3 aprilie 2012, toti cei opt inculpati din dosarul transferurilor au fost achitati de catre Tribunalul Bucuresti, pe motiv ca faptele nu exista.
Acestia sunt Ioan si Victor Becali, George Copos, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Cristi Borcea, Gigi Netoiu si Gica Popescu. Decizia Tribunalului Bucuresti a fost contestata de procurorii DNA.


Vezi aici ce sume importante de bani vor fi obligati sa returneze cei opt inculpati din "Dosarul Transferurilor"



Cei opt trimisi in judecata:

- COPOS GHEORGHE, fost presedinte si patron al Clubului de fotbal „Rapid Bucuresti”, in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de inselaciune si evaziune fiscala, in forma continuata;

- STOICA MIHAI, fost director al Clubului de fotbal „Otelul” Galati;

- PADUREANU JEAN, presedinte al Clubului de fotbal „Gloria” Bistrita;

- POPESCU GHEORGHE, fost angajat al firmei „Becali sport”; în sarcina caruia s-au retinut infractiunile de inselaciune, evaziune fiscala, in forma continuata si spalare de bani;

- NETOIU GHEORGHE, fost actionar la Clubul de fotbal „Dinamo”, în sarcina caruia s-au retinut infractiunile de înselaciune, evaziune fiscala si spalare de bani;

- BORCEA CRISTIAN, presedinte executiv al Clubului de fotbal „Dinamo”

- BECALI IOAN, fost impresar;

- BECALI VICTOR, impresar in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de inselaciune, evaziune fiscala, spalare de bani, in forma continuata si asociere in vederea savarsirii de infractiuni.


Ce pedepse au fost cerute pentru cei opt inculpati:

Ioan si Victor Becali (20 de ani), Cristi Borcea si George Copos (15 ani), Gigi Netoiu, Mihai Stoica si Gica Popescu (10 ani), Jean Padureanu (10 ani).

Citeste aici toate detaliile din "Dosarul transferurilor in fotbalul romanesc"

Procurorii sustin ca prejudiciul total creat de cei 8 inculpati este de:

- 4.113.648 RON in dauna statului roman (1.485.071,5 USD calculat la cursul mediu de schimb pe perioada 1999 - 2005);
- 598.667 USD in dauna Federatiei Romane de Fotbal;
- 10.969.690 USD in dauna cluburilor de fotbal Dinamo Bucuresti, Rapid Bucuresti, Otelul Galati si Gloria Bistrita, conform DNA.




















35125 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    podul de piatra (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:19)

    hatru [utilizator]

    S-a daramat. Continuarea o stie toata lumea.
    • +49 (51 voturi)    
      :) (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:26)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui hatru

      Spitalul Floreasca a chemat deja toti medicii
      • +33 (35 voturi)    
        doamne visez??? (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:31)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

        e adevarat?
        • +19 (25 voturi)    
          Circ electoral ieftin marca Ponta Pivniceru (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:06)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Aceste condamnari, nedefinitive si care pot fi anulate imediat dupa alegeri, trebuie privite ca un spectacol ieftin menit sa atraga alegatori de partea PSD care chipurile isi face datoria si aresteaza jefuitorii tarii.
          • +15 (17 voturi)    
            cine sa va mai inteleaga (Luni, 12 noiembrie 2012, 18:27)

            geo12 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Te rog sa te hotarasti !!! Justitia in Romania este independenta sau nu??? Sau e independenta doar aunci cand condamna persoane din USL? Daca in capul tau e numai politica, trateaza-te, ca vei ajunge la spitalul de nebuni foarte curand!
        • +2 (6 voturi)    
          hehe (Luni, 12 noiembrie 2012, 21:01)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Pot sa-mi pariez degetul mic de la picior ca niciunul dintre toti cei listati aici nu va face o zi de parnaie. Circ pe paine avem aici!
      • +20 (20 voturi)    
        Inca nu... (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:31)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

        "Decizia nu este insa una definitiva, ea poate fi atacata cu recurs. "

        Mai dureaza mult si bine...
      • +21 (21 voturi)    
        Cam subtire . Unde-s restul pina la 11 ...? (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:47)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

        nu de alta dar marele boorcea spunea ca vrea sa se pregateasca de Champions Lesague . Acu` are echipa ...

        La cite smecherii au facut smecherasii cam subtire dar e un imceput ...
    • +17 (17 voturi)    
      vrei continuarea? (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:44)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui hatru

      continuarea e licitatia cu strigare la care inculpatii o sa ia parte cu ocazia alegerilor din decembrie. cine da mai mult, primeste mai putin (mai putina parnaie).
      • 0 (4 voturi)    
        da, (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:26)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

        si eu tot la asta m-am gandit. Dar, indiferent de cu cat vor cotiza, toti, dar absolut toti vor iesi curati, uscati si fericiti din treaba asta .
    • +2 (2 voturi)    
      ce e 1 aprilie azi (Luni, 12 noiembrie 2012, 18:16)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui hatru

      sau judecatorii au zis sa ne mai inveseleasca intr-o zi de luni trista .
      Suna a bataie de joc mai degraba
  • +22 (22 voturi)    
    * (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:25)

    0m [utilizator]

    And justice...for all!!
    • +14 (14 voturi)    
      right! (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:39)

      mirceas [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      \m/
  • +24 (26 voturi)    
    yuhuu (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:25)

    dandra [utilizator]

    ziua de 12 nov ar trebuie sa fie ziua nationala a condamnatilor:))) diseara e party
    astept cu nerabdare sa ii vad pe toti acei rechini cum fac ei parnaie, dar nu cred ca aripioarele lor sensible vor vedea vreo zi de carcera...
    • +15 (15 voturi)    
      Nu e definitiv (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:56)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Si chiar de ar fi definitva sentinta, vorba unui forumist mai sus, Floreasca lucreaza la capacitate maxima, ba chiar peste capacitate.
    • +17 (17 voturi)    
      Ii mai stiti? (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:05)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Copos cum se vaita saracu ca isi da si ultimul ban pentru Rapid, Borcea care se pregatea pt Liga Campionilor? Sau marii impresari ce se dadeau mai puternici decat organele statului? (in acelasi timp fiind patrioti, bineinteles).
      Sau Baciul (Gh Popescu), singurul fotbalist businessman de succes?
      Netoiu, marele afacerist cu "ochi albastri"? (bisnitar de mana 7).
      Meme? Probabil plange cu capu in poala la Becali (Gigi) And last, but not least ... Tata Jean, care mi se pare cel mai ok dintre toti, macar de el stia toata lumea ca vinde meciurile
  • +17 (17 voturi)    
    Mda (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:32)

    skanda7 [utilizator]

    Dar sentinta nu e definitiva ...
  • +26 (28 voturi)    
    cea mai mare performanta (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:34)

    geo12 [utilizator]

    a fotbalului romanesc este asta!
    • +14 (14 voturi)    
      ... (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:46)

      o8561 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      Nu zi hop pana nu sari parleazul.

      Inca se poate ataca.

      Cand deciziile vor fi definitive si irevocabile atunci sa vorbim.
  • +18 (20 voturi)    
    Tara nimanui (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:45)

    marianmarian [utilizator]

    Trecand peste catharsis-ul asta indus de condamnarea "rechinilor", "miticilor" etc, eu unu ma crucesc gandindu-ma ca prima instanta a decis sa-i achite PE TOTI, in schimb la apel s-au dat condamnari pentru toti, chiar daca mai mici decat cele cerute de procurori. Probabil sunt prea prost ca sa inteleg cum se poate ca 8 indivizi sa fie achitati pe linie (in conditiile in care se cereau pt fiecare minim 10 ani), iar apoi sa se dea cate ceva acolo la fiecare. De astia 8 mi se rupe, n-am pt ei decat un gand "bun" (exceptandu-l pe Gica), dar nu prea mi se rupe cand justitia noastra draga se auto-kaka pe dansa in asa hal incat nu mai intelege nimeni nimic..
  • +14 (16 voturi)    
    ********* (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:50)

    Andradda [utilizator]

    EVZ - Copos condamnat la 5 ani
    Ziare.com - Copos condamnat la 5 ani
    Hot News - Copos condamnat la 8 ani
    ................
    Nimic relevant. Voicu, renumitul senator, este si el condamnat la 5 ani cu executare dar asta nu-l impiedica sa fie liber, sa voteze in continuare in senat.
  • +9 (11 voturi)    
    Mai au recurs.. (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:54)

    danilo [utilizator]

    Care va fi admis, evident.Mi-e sila
    • +10 (10 voturi)    
      ******** (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:28)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui danilo

      Ca va fi admis recursul, nu e o problema, e dreptul lor legal sa faca recurs si de obicei recursurile sunt acceptate. Problema e ce se va intampla la ICCJ!?
  • +10 (12 voturi)    
    Fotbalul romanesc in top. (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:55)

    Trojan.H [utilizator]

    In sfarsit, suntem in frunte.
  • +10 (12 voturi)    
    Sa nu fie o mare gogoasa (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:56)

    finutza [utilizator]

    Ia sa vedem noi daca zilele astea (urmatoarele 3-4) nu se intampla ceva foarte important pe scena politica si astfel, atentia va fi deturnata.

    Ceva e cusut cu ata alba: astora toti li s-a casat sentinta acum cateva luni dispunandu-se ca, nici mai mult nici mai putin, faptele nu exista! Nu tot justitia romana a judecat? Adica cea care acum, nu numai ca gasesc fapte, dar si dovezi, motive sa le dea ani lungi de condamnare!

    O sa ne lamurim, mai ales cand vor iesi basma curata...
  • +15 (15 voturi)    
    intrebari (Luni, 12 noiembrie 2012, 16:59)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    Imi explica si mie cineva ca la prosti cum functioneaza sistemul acesta si care este rolul fiecarei institutii: Tribunalul Bucuresti, Curtea de Apel, Inalta Curte ? Multumesc.
    Inteleg ca ar fi institutii superioare unele altora in ordinea enumerarii. Dar, alora de la Tribunal le-au trebuit mai multi ani de zile ca sa nu dea nici o condamnare, pe cand cei de la Curtea de Apel au dat condamnari in numai cateva zile dupa recurs. Bazate. probabil, pe aceleasi dosare, probe...

    Si cum se poate juridic sa fie date aceste decizii 'aparent' contradictorii de la o institutie la alta? Ori legea e atat de proasta, ori oamenii acestia nu judeca dupa lege...!?
    • +9 (9 voturi)    
      uite asa : (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:10)

      danilo [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

      ordinea ta e buna.
      In fata de tot este Judecatoria.
      Cai de atac : apel si recurs.Astea sunt de baza, nu intru in detalii.
      Hotararea primei instante, oricare ar fi ea, Jud, Trib, CA, poate fi atacata cu apel, si ,cateodata , cu recurs.
      In functie de situatie, prima instanta poate fi oricare dintre cele de mai sus.
      Nu prea am timp sa-i explic, totul e-n Cod Proc. Civ.sau penala
  • +8 (8 voturi)    
    stai! Nu te grabi!!!! (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:04)

    taxusCD [utilizator]

    In momentul in care aceste decizii vor fi definitive, poate atunci putem sa spunem ca se face ceva.
    Pana atunci.......
  • +9 (9 voturi)    
    si banii? (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:18)

    nick24 [utilizator]

    au recuperat banii?
    cluburile si fiscul?
  • +6 (8 voturi)    
    pe cind... definitiv (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:34)

    andimi [utilizator]

    pe cind vedem aceste sentinte definitve??? Ar fi un mare pas inainte pt justitia romaneasca, ar fi un semn important pt politicieni. INSA, tare imi e ca dupa ce USL ia cu totul puterea va incepe ofensiva reala de a pune cu botul pe labe pe procurorii si judecatorii curajosi.
  • -4 (8 voturi)    
    ... (Luni, 12 noiembrie 2012, 18:06)

    vitan.sandu [utilizator]

    Halal justitie! Habar nu am eu de fotbal si de invartelile lor. Dar sa ai la o instanta "achitare pentru ca fapta nu exista", iar la alta cate "7-8 ani de inchisoare cu executare", mi se pare din Kafka! Daca asta este justitia reformata de Basescu si ai lui, taiati-o fratilor, astia va pot condamna oricand pentru ca mai respirati. Taiat-o cat mai departe.
    • +5 (5 voturi)    
      of (Luni, 12 noiembrie 2012, 20:30)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      N-a spus nimeni ca e cu totul reformata. Daca ai curiozitatea sa citesti obiectiile procurorilor ai sa vezi ce s-a intamplat la prima instanta. Mai pentru intelegerea ta, la instantele inferioare e mai usor sa cumperi un jude.
  • +4 (8 voturi)    
    Of! (Luni, 12 noiembrie 2012, 18:35)

    nic1 [utilizator]

    La PUSCARIE cu ei.Toti infractorii sau unit contra oamenilor cinstiti si a iesit o alianta de PENALI USL-ul,sa nu mai vorbim de cei din fosta securitate din linia a doua care finanteaza din umbra aceasta RAZMERITA contra statului de drept, au frica in oase ca justitia ii condamna.
  • +6 (6 voturi)    
    bla bla (Luni, 12 noiembrie 2012, 20:08)

    serbancc [utilizator]

    sa-i vedem in puscarie , atunci o sa putem sa ne bucuram...
  • +5 (5 voturi)    
    oare ... (Luni, 12 noiembrie 2012, 20:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    incepe ,,hegemonia'' legii ?
  • +4 (4 voturi)    
    Razbunarea lui Basescu pe USL (Marţi, 13 noiembrie 2012, 7:41)

    feisbuk [utilizator]

    Evident, este o lovitura a lui Basescu data USL-ului, si mai ales lui Crin Antonescu.

    Poate nu v-ati dat seama, dar sunt niste coincidente bizare: Tribunalul ii condamna lui Gigi Becali verii, colaboratorul cel mai apropiat precum si finul, la ani grei de puscarie cu executare!

    Cine este Gigi? Noua stea a USL-ului! Prietenul si candidatul sustinut de viitorul presedinte al Romaniei, Crin Antonescu!

    Asta este justitia lui Basescu, stimati telespectatori ...

    ----------------------
    fragmente din pregatirea emisiunii lui Razvan Dumitrescu de la Latrina 3.
  • +2 (2 voturi)    
    Justitie (Marţi, 13 noiembrie 2012, 9:19)

    Trident [utilizator]

    Cred ca daca sentintele vot ramane asa se va face dreptate. In parte, deoarece cei in cauza, au produs statului roman si noua pagube mult mai mari pentru care ar fi trebuit sa stea in puscarie mult mai mult.