VIDEO Tragedie in lumea freestyle: Jeremy Lusk a decedat dupa ce a ratat o saritura

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2009, 13:16 Sport | Extrem

Poreclit Pitbull pentru tenacitatea pe care o arata in timpul sariturilor cu motocicleta, americanul Jeremy Lusk a decedat in urma unui salt ratat. Totul s-a intamplat in San Jose (Costa Rica) in timpul unei manifestari de freestyle motocross. Avea numai 24 de ani, dar era considerat unul dintre cei mai buni din bransa, informeaza Los Angeles Times.

Transportat de urgenta la spital, Lusk a intrat in coma articiala, medicii facand tot ce este posibil pentru a-i salva viata. Gravele leziuni suferite la nivelul capului au facut toate eforturile cadrelor medicale inutile.

"In noaptea de luni spre marti el a facut stop cardiac si nu am reusit sa-l resuscitam", a declarat Jorge Fernandez, seful serviciului neurochirurgie de la spitalul Calderon Guardia din San Jose.

Lusk a cazut de la o inaltime de aproximativ 10 metri in timpul concursului "X Night" care a avut loc la San Diego.


Vezi aici ultimul salt al lui Jeremy Lusk:




Citeste mai multe despre   





















12685 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    . (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:21)

    cosmin [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca...
  • +2 (6 voturi)    
    ieri parca... (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:21)

    liviu_ [utilizator]

    era un articol pe hot news... in care se critica atitudinea televiziunilor cu "moartea in direct"...
    acum nu faceti la fel???
    • 0 (4 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:45)

      nu chiar [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      nu chiar. Asta e doar o relatare, o stire...nu vad pe nimeni aici despicand firul in 4 cum s-a produs acc si de ce, ce a mancat sportivul cu o seara inainte, daca motocicleta avea revizia facuta sau nu...
      • +3 (5 voturi)    
        da, dar... (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:59)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nu chiar

        poate era bine sa nu dea filmul....
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:13)

          free speech [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          nu confundati obiectivitatea unei stiri cu analiza faptelor. Prima datorie a jurnalistului este sa prezinte faptele asa cum s-au intamplat. Iar prin progresele media din ultimii ani acest lucru e mult mai usor. Ce poate fi mai obiectiv decat chiar filmul, poza, sunetul unui eveniment? Ganditi-va cand stirile erau exclusiv mod text...
          Cat despre incercarea de a cenzura anumit continut media din considerente de morala, sanatate publica, political correctness sau ce le mai bubuie mintea la frustrati nu pot spune decat atat: omul are libertatea de alegere si puterea de discernamant.
  • +3 (7 voturi)    
    ...sa fim seriosi (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:34)

    Bogdan [anonim]

    cati dintre cititorii hotnews mai auzisera de J. "Pitbull" Lusk pana la acest articol.
    Cateodata am impresia ca fiecare departament de stiri are un nefericit care cauta acest tip de stiri.
    Adevarul e ca macabrul aduce audienta...obiectiv sau nu - acest articol e la fel de nociv ca un film snuff postat pe internet, ca sa nu mai zic ca tristul eveniment a avut loc pe 7 Februarie
    Chiar si eu in acest moment - nu fac decat sa cresc audienta acestui site - in pofida convingerilor mele.

    Va rog incetati cu aceste stiri care se pot rezuma la:

    "Un necunoscut a murit socant. Urmariti moartea brutala a lui X in materialul de mai jos"
    • +3 (5 voturi)    
      Anumite lucruri nu se fac (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:01)

      Addy [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Subscriu la ceea ce a spus Bogdan .

      De exemplu cand a murit Steve Irwin, celebrul "Crocodile Hunter", nu a aparut niciun filmulet cu moartea acestuia. Pur si simplu asemenea lucruri nu se fac ! Nu era nevoie sa puneti pe site filmuletul in care se vede cum un om isi pierde viata.
    • -3 (7 voturi)    
      Vorbesti ca sa te auzi. (Miercuri, 11 februarie 2009, 19:22)

      S.T.F. [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      1. Vorbesti prostii. TOATA lumea care se pricepe - nu e cazul tau - a auzit de Pitbull. Poate ca nu ai Eurosport2 acasa sau Xtreme. Sau poate nu ai televizor. Sau poate ai sti nu stii engleza si nici sa citesti numele de pe ecran cand il vezi.
      2. Macabru sau nu, asta a este realitatea. Nu ai nimic in pantaloni, d-aia te uiti la patinaj artistic si curlingul.
      2.b. Exista o avertizare de continut. Tu ai intrat sa vezi macabrul, eu sa aflu despre soarta unui mare sportiv.
      3.Necunoscut esti tu iar nociv este sa vorbesti, cum spuneam, doar ca sa te auzi, tu fiind habarnist de mic.
      Ti-as mai zice, ca m-ai enervat cu ipocrizia/pudibondismul, dar nu meriti.

      Nici tu nici aia care fumati 2 pachete de tigari pe zi, bagati fastfood cu tuica si stati in weekenduri in fata televizorului sa vedeti ce fac sportivii nu sunteti sinucigasi. Uita-te la cifre si vezi cati mor de o parte si de alta si dupa aia deschideti pliscul.

      Adevarul este ca trebuie sa fie frustrant, cine sa scrie ca un prost obez si fumator a facut infarct pe canapea, asta e stire?
      • -4 (6 voturi)    
        Sportiv (Miercuri, 11 februarie 2009, 21:20)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui S.T.F.

        Ai dreptate, si eu am vazut articolul si inregistrarea ca sa inteleg ce s-a intamplat cu sportivul, nu pentru macabru. Oricum, interesant si justificat mesajul tau. :D
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e prima oara (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:42)

    Cristi [anonim]

    A mai cazut o data in 2007 incercand aceeasi saritura. http://www.youtube.com/watch?v=gRqg1_Mnn4A&NR=1
    Mi se pare extraordinar de greu de realizat chiar si pentru un profesionist, din pacate si cu risc foarte ridicat.
  • -5 (7 voturi)    
    R.i.P Jeremy (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:17)

    www.irontattoo.se [anonim]

    pacat,mare pacat.era unul dintre cei mai buni,l-am vazut personal.
    ,,ONLY THE GOODS ,DIE YOUNG''
  • -2 (10 voturi)    
    so what (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:17)

    torque [anonim]

    A murit un bou.... Care este problema? De ce nu si-a gasit unde decent job ca ceilalti? Toti sinucigasii psihopati sunt cotati drept sportivi. O tempora unde esti tu Elada cu olimpiadele tale
  • 0 (6 voturi)    
    Destul! (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:53)

    amator [anonim]

    s-a jucat cu moartea.
    Ulciorul nu merge de multe ori la apa !
    Dovada? Aici http://www.youtube.com/watch?v=gRqg1_Mnn4A&eurl=http://sport.hotnews.ro/stiri-extrem-5409354-video-tragedie-lumea-freestyle-jeremy-lusk-decedat-dupa-ratat-saritura.htm&feature=player_embedded
  • -1 (5 voturi)    
    jackass mTV (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:57)

    ionion [anonim]

    prea multa adrenalina....
    trebuia sa se opreasca dupa asta http://www.youtube.com/watch?v=LagYMDAY30w&eurl=http://sport.hotnews.ro/stiri-extrem-5409354-video-tragedie-lumea-freestyle-jeremy-lusk-decedat-dupa-ratat-saritura.htm&feature=player_embedded
  • 0 (6 voturi)    
    a cautat-o cu lumanarea (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:00)

    banatanu [anonim]

    omu asta a cautat-o cu lumanarea, nu stiu pentru ce s-a riscat in cariera lui, pentru bani? pentru faima? sau a ramas imatur?
    Da dar ce inutila e moartea lui pentru umanitate, in rest de morti numai de bine.
    • +1 (3 voturi)    
      pasiune? (Joi, 12 februarie 2009, 8:08)

      sharpe [anonim] i-a raspuns lui banatanu

      din pasiune? pentru spectacol? la astea te-ai gandit?
      da cum romanul stie doar de bani, faima si dusmani, ce sa-i ceri...
  • -2 (10 voturi)    
    da, si?! (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:40)

    daddy erectus [utilizator]

    Sunt o gramada de cretini pe lumea asta carora le lipseste complet instinctul de conservare. Si care, dovedesc ca sunt cretini cand persista in aceeasi greseala!!! Mi se pare normal sa fie postata chestia asta. Asta pentru ca alti cretini sa si invete ceva si sa nu posteze tampenii legate de nush ce probitate jurnalistica. Cum spunea cineva foarte bine mai sus, un bou s-a sinucis. Alti boi ii iau apararea...
  • +1 (1 vot)    
    lusk (Joi, 12 februarie 2009, 14:53)

    fmx [anonim]

    Incredibil ce oameni!in loc sa adresati condoleante unuia dintre cei mai mari sportivi din lume voi il criticati!A fost cel mai bun in sesiunea de la x games a luat locul 2 la best trick cu siguranta in primii 3 sportivi de freestyle motocross ai planetei!A facuto pentru spectacol pentru ceea ce inseamna extrem pt un om care depasise de mult limitele normalului!Un personaj de renume pt sportul extrem in general si pt performantele la care sa ajuns!Pt cei mai multi dintre voi ambitia inseamna bani si dolce gabbana.criticati orice chiar daca nu stiti despre ce este vorba!rip jeremy lusk!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa este! (Joi, 12 februarie 2009, 19:16)

    Sani [utilizator]

    Refularile ii fac pe multi sa se ascunda dupa bani, sa se considere fericiti pentru o masina noua...

    Ce frumosi sunt acesti oameni care isi traiesc viata la maximum!
    Nu fac rau nimanui, ne arata limitele umane.
    Datorita lor rasa umana este aici. Datorita celor care vor sa ajunga mai sus decat ceilalti!