Etapa 4

Tour de France: Lance Armstrong, egalul tricoului galben

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 18:38 Sport | Alte sporturi

Lance Armstrong, spune adio castigarii Turului
Foto: captura ruggedelegantliving.com
Fabian Cancelarra ramane tricoul galben (gratie a 22 de sutimi) in Turul Ciclist al Frantei si dupa contratimpul pe echipe care a avut loc in etapa a patra (a fost castigat de echipa Astana), dar interesant este faptul ca Lance Armstrong se afla la egalitate de timp cu liderul competitiei. Texanul a recuperat cele 40 de secunde care il desparteau de Cancelarra dupa etapa disputata, marti, la Montpellier. 




Clasament etapa a-4-a:

1.      ASTANA      46' 29"       
2.     GARMIN - SLIPSTREAM + 00' 18"
3.     TEAM SAXO BANK + 00' 40"
4.     LIQUIGAS + 00' 58"
5.     TEAM COLUMBIA - HTC + 00' 59"
6.     TEAM KATUSHA + 01' 23"
7.     CAISSE D’EPARGNE + 01' 29"
8.     CERVELO TEST TEAM + 01' 37"
9.     AG2R-LA MONDIALE + 01' 48"
10.     EUSKALTEL - EUSKADI + 02' 09"
11.     RABOBANK + 02' 20"
12.     QUICK STEP + 02' 26"
13.     SILENCE - LOTTO + 02' 35"
14.     FRANCAISE DES JEUX + 02' 46"
15.     TEAM MILRAM + 02' 48"
16.     COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 02' 58"
17.     LAMPRE - N.G.C + 03' 24"
18.     AGRITUBEL + 04' 17"
19.     BBOX BOUYGUES TELECOM + 04' 41"
20.     SKIL-SHIMANO + 05' 23"



Clasamentul general rutieri dupa etapa a patra:

1. CANCELLARA Fabian -TEAM SAXO BANK      10h 38' 07"
2. ARMSTRONG Lance-ASTANA + 00' 00"
3. CONTADOR Alberto-ASTANA + 00' 19"
4. KLODEN Andreas-ASTANA + 00' 23"
5. LEIPHEIMER Levi-ASTANA + 00' 31"
6. WIGGINS Bradley-GARMIN - SLIPSTREAM + 00' 38"
7. ZUBELDIA Haimar-ASTANA + 00' 51"
8. MARTIN Tony-TEAM COLUMBIA - HTC + 00' 52"
9. ZABRISKIE David-GARMIN - SLIPSTREAM + 01' 06"
10. MILLAR David-GARMIN - SLIPSTREAM + 01' 07"


Clasament general echipe:

1. ASTANA 30h 20' 33"       
2. TEAM SAXO BANK + 02' 33"
3. TEAM COLUMBIA - HTC + 02' 45"
4. GARMIN - SLIPSTREAM + 03' 05"
5. LIQUIGAS + 04' 26"


Distanta totala acoperita pana acum in Turul Frantei este de 438 de km.

Etapa cu numarul 5 din competitia franceza se va desfasura, miercuri, intre Le Cap d'Adge si Perpignan, pe o distanta totala de 196.5 km.


Citeste mai multe despre   





















1387 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Tour de Lance ! (Marţi, 7 iulie 2009, 18:56)

    Eneas [anonim]

    va castiga pentru ca este Lance,este inegalabil ,si nu are adversari...
    • -2 (6 voturi)    
      nu (Marţi, 7 iulie 2009, 19:01)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      va castiga pnetru ca...se dopeaza, ca toti de acolo. La ciclism castiga cel care baga mai multe "vitamine" in el.
      • +3 (5 voturi)    
        ba esti tu mai destept (Marţi, 7 iulie 2009, 22:12)

        Lucius [utilizator] i-a raspuns lui brigantes

        Cand au fost peste 34 de controale anti-doping numai in cele cateva luni de cand s-a apucat iar de ciclism si sute (daca nu mii) de controale in anii precedenti, te-ai gasit tu mai destept sa arunci cu laturi fara nici o dovada ... mare destept :)))
        • -1 (1 vot)    
          stii cine baga cel mai mult bani in medicina? (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:29)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucius

          daca nu iti spun eu SUA...
          chiar crezi ca nu au ceva nedetectabil???
          bine e posibi sa nu aiba, dar ar trebui sa nu excluzi aceasta posibilitate...
    • +1 (3 voturi)    
      Experienta (Marţi, 7 iulie 2009, 21:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Mai astepata cu pronosticurile pana dupa Pirinei. Lance nu e cel mai puternic din turul Frantei si asta s-a vazut in prima etapa. Daca va castiga la final, va castiga datorita experientei care o are. In ultimele doua zile cu ajutorul experientei a reusit sa egaleze timpul tricoului galben si nu datorita faptului ca ar fi un superman pe bicicleta.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu te contrazic ,dar totusi este eroul meu (Marţi, 7 iulie 2009, 22:53)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ,a invins 3 tipuri distincte de cancere , a castigat de 7 ori Tour de France ,a fost mai controlat decat oricare ciclist de pe suprafata Pamantului si inafara de VOINTA altceva nu au gasit la el ! eu il consider un supraom si sper sa castige si acest tur datorita faptului ca e un tactician eminent la 40 si ceva de ani cati are ,plus vointa de a invinge ... sute de ani nu va mai apare in rasa umana un Lance Armstrong
        • +1 (1 vot)    
          . (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:55)

          sep [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          "e un tactician eminent la 40 si ceva de ani cati are"

          vrei sa spui 37, nu? :-)
    • -1 (1 vot)    
      da bine... (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      siu e la un medic ca e practic imposibil sa iti revii dupa cancer la testicole atat de repede fara un ajutar... hai sa zicem exterior....
  • 0 (0 voturi)