Cupa Europeana de Skiboard

Skiboard/ Sportivi de aur pentru Romania

de Andra Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 februarie 2009, 13:00 Sport | Alte sporturi

Trei sportivi se intorc in Romania cu opt medalii de aur cucerite la Cupa Europeana de Skiboard din Letonia. Dupa ce in prima zi a competitiei au castigat nu mai putin de 5 medalii de aur, Ciprian Stancu, Adrian Stramatararu si Sonia Dragan au terminat pe primul loc alte trei probe ale Cupei Europene.

Cross
barbati: Adrian Stramatararu – locul 1
              Ciprian Staicu – locul 3
femei:   Sonia Dragan – locul 1 ·        

Slope Style
femei - Sonia Dragan – locul 1
barbati - Janis Osis / Letonia – locul 1
                Ciprian Staicu – locul 2
                Adrian Stramatararu – locul 3


Citeste mai multe despre   























575 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    intrebare de 100 de puncte (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 13:16)

    turistul [anonim]

    ce e ala Skiboard ?
    • +1 (1 vot)    
      intrebare de 1 punct (Marţi, 3 martie 2009, 11:47)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui turistul

      Tu cautai rubrica violuri?
  • +1 (1 vot)    
    www.skiboard.ro (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 15:48)

    Ski fan [anonim]

    http://www.skiboard.ro/
    E noua "fita" mondiala in materie de ski: 2 skiuri mai mici, care permit o manevrabilitate mai buna si viteza mai mare.
    • +2 (2 voturi)    
      rapide? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:36)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Ski fan

      Poate, dar sunt cam 50% mai lente ca o pereche de skiuri adevarate. Sunt mai instabile la viteza. Si neiartatoare la greseli. Stiu ce spun, ma dau de cativa ani pe skiuri de astea de jucarie. Sunt f bune pt partiile din Ro... se ocolesc usor pietrele... si de aceiasi bani de teleski faci mai multe viraje... :)
    • 0 (2 voturi)    
      nu fi copil! (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 23:35)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Ski fan

      Sunt mult mai lente, si mai de "figuri". Sunt dedicate mai ales pistelor amenajate (nu faci fata cu ele "pudrei"). Mie personal mi se par plictisitoare ("lesinate").

      Tu chiar schiezi sau esti doar "fan"?
      • +2 (2 voturi)    
        ce sunt skiboard-urile (Luni, 2 martie 2009, 10:52)

        worldskiboard [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        cele doua raspunsuri anterioare sunt total eronate si rau intentionate, categoric declaratiile au fost facute de persoane care nu au ideie despre skiboardurile adevarate (poate au incercat snowbladeuri care seamana dar este altceva).

        Skiboardurile ofera categoric mai mult control si stabilitate decit skiurile obisnuite. Din punct de vedere viteza sunt mai rapide decit skiurile obisnuite; am vazut zeci de curse intre skiuri si skiboarduri (adevarate nu blades) si skiboardurile au iesit intotdeauna cistigatoare.

        Fiind mai scurte, in general 95cm - 110cm, skiboardurile ofera incomparabil mai multa libertate de miscare si manevrabilitate si in plus sunt mult mai sigure (impotriva accidentelor) decit skiurile clasice.

        Pentru partii neamenajate cu multa powder cel mai recomandabil sunt skinoardurile mai late cum ar fi Revel8 Condor (110cm - 14,5cm latime sub bocanc) sau Bulldog Boardski (dual skiboard si snowboard, 2 in 1).

        98% dintre cei care incearca o singura data skiboardurile se convertesc automat si renunta la skiurile clasice.

        Multi necunoscatori fac confuzie intre blade-uri si skiboarduri. La o privire superficiala, cele doua arata similar insa diferentele de constructie (material component), prinderea legaturilor, latime (blade-urile sunt mai inguste) calitate, etc. sunt considerabile.

        In Romania nu se gasesc skiboarduri adevarate nici de vinzare nici de inchiriat. La fel si in celelalte tari din Europa. De cumparat (in Europa) prin Internet se pot gasii in Cehia, Letonia, Rusia si Anglia. Cele mai bune (calitate si pret) pot fi cumparate prin Internet direct de la Asociatia Mondiala de Skiboard (www.worldskiboard.com)
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 10 martie 2009, 18:53)

    Chivu [anonim]

    e tare!! contam si noi intr-o proba de iarna!!! fain!:)



    FORTZA ZRZ!!!:d
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Marţi, 17 martie 2009, 23:29)

    nicolae [anonim]

    din 8 sau 9 probe (din cate stiu eu) ei au luat tot aurul posibil :D .FOARTE TARE FRATE