Bela Karoly: Programul meu de gimnastica a fost cel mai renumit lucru din Romania

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 23 noiembrie 2008, 14:26 Sport | Alte sporturi

Karoly se mandreste in America cu ceea ce a facut in Romania
Foto: AGERPRES
Bela si Martha Karoly au fost decorati de niste reprezentanti ai societatii civile din America pentru ceea ce au facut in acest an. Bela Karoli si-a adus aminte de vremurile cand antrena in Romania si a oferit un raspuns acuzatiilor Emiliei Eberle, care a spus ca sotii Karoly se impuneau cu pumnii cand antrenau in urma cu 30 de ani lotul olimpic de gimnastica al Romaniei.

"Eu nu mai comentez nimic din ceea ce spun acesti oameni. Sa stiti, ca atunci, in zilele acelea, eu antrenam in cea mai saraca regiune din Romania. Am reusit sa fac in conditiile acelea un program de gimnastica care a ajuns sa fie cel mai renumit lucru din Romania. Copiii mei ii bateau pe toti, la toate concursurile", a spus Karoly.

Geza Pozar, coregraful care a colaborat cu sotii Karoly la vremea aceea, i-a raspuns antrenorului care i-a numit gunoaie pe contestatarii sai. "Asa se poarta el cu toti cei care il contrazic. El ii insulta pe toti cei care spun adevarul", a spus Pozar pentru cei de la televiziunea KCRA.




















2257 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Geza are dreptate. (Duminică, 23 noiembrie 2008, 15:50)

    Moldovan [anonim]

    Ba mai mult Eberle a descrisb foarte bine prin ce au terecut fetele de la lotul de gimnastica.
    Ma surpride faptul ca Nadia nu comenteaza subiectul, ba mai mult face campanie electorala pentru bella.
    Cel mai elocvent exemplu despre cum au fost maltratate fetele in gimnastia este antrenorul de la Dinamo care a omorat in bataie o fetita de numai 10 ani Eu personal am asistat la zeci de batai incasate de gimnasta Geiculescu de la ioan patru.
    Cel mai grav este ca FRG a stiut foarte bine de situatia de la Deva si nu a luat nici o atitudine, federatie care se afla in continuare la putere.
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    tradare (Duminică, 23 noiembrie 2008, 16:05)

    mara [anonim]

    Tradatorul este tradator pana moare...asa ca d-le Bela ciocu mic....mic, mic...
  • +1 (1 vot)    
    Gimnastica pura (Duminică, 23 noiembrie 2008, 17:15)

    Mihaela [anonim]

    Poate ca asa o fi fost si cu bataie... Si totusi marii campioni au continuat sa se antreneze si sa faca performanta. Este meritul lor dar si al antrenorilor!
    Gimnastica este un sport extraordinar (este si foarte greu si cere multe sacrificii!) . Eu imi amintesc cu admiratie de vremurile acelea care ne-au adus atatea bucurii!
    In zilele noastre poti sa dobandesti si altfel de celebritate facand si alte lucruri, pozand in diverse ipostaze dar atunci era doar "gimnastica pura " ca sa zic asa...
    Nadia si alte gimnaste celebre cu adevarat stiu ca un mic scandal, o mica barfa, nu le poate aduce nici un plus de notorietate si se comporta cu mai mult bun simt
    Asta e parerea mea.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    Vand vulpea nu ajunge la struguri... (Duminică, 23 noiembrie 2008, 17:25)

    Catinca [anonim]

    Dl Bela Karoly ca si Octavian Bellu si foarte multi inaintea lor si dupa ei au creeat ceva, au lasat ceva in urma lor! Nu trebuie sa dispretuim sau sa murdarim pe cei care fac ceea ce noi nu suntem in stare! Nu e deloc constructiv acest gen de "dezvaluire".
  • 0 (0 voturi)    
    Daca asta a fost acum 30 de ani.. (Duminică, 23 noiembrie 2008, 17:36)

    sile [anonim]

    Mai eu chiar cred ca e adevarat ce a zis Emilia Eberle. Dar mai are rost acum dupa zeci de ani sa mai dezgropam mortii.. Cred ca Nadia face bine ca sta in banca ei pe subiectul asta, e delicat de comentat..
  • +1 (1 vot)    
    Sa aveti parte la batranete de tratamentul acestor (Duminică, 23 noiembrie 2008, 18:04)

    Alexu [anonim]

    Bella e un idiot la fel ca si cei care i-au succedat la federatie. Din pacate sunt multi cititori fara creier care cred ca au vreun merit deosebit. Pe mana lor au venit mii de copii , din care au aparut si cei care au fost medaliati, DAR CEILALTI ? BATUTI SI UMILITI ? PENTRU CE ? SI DE CATRE CINE ? Imi e mila de cei care nu o inteleg pe Emilia, ea a facut declaratiile in numele celor care nu au cum sa o faca , dar care au indurat acelasi tratament. |Intr-o lume normala , chiar daca numai un copil ar fi fost batut iar alti zece mii ar fi iesit campioni, numele cretinului de antrenor ar fi fost sters pentru totdeauna din lumea sportului !!
  • +2 (2 voturi)    
    Justificari (Duminică, 23 noiembrie 2008, 19:23)

    Maria [anonim]

    Mi se pare ciudat ca i se cauta justificari, nimic nu justifica violenta.
  • -2 (2 voturi)    
    CAMPANIE ELECTORALA!!! (Duminică, 23 noiembrie 2008, 19:37)

    ceferistul [anonim]

    fratilor, chiar asa ignoranti sunteti?
    nu va dati seama ca omul se afla in campanie electorala si toata povestea asta a fost scoasa la iveala doar ca sa i se terfeleasca numele?

    p.s. trecind peste asta, toata povestea cu metodele brutale sint adevarate. dar asa erau vremurile. majoritatea parintilor foloseau palma sau chiar cureaua ca parte a metodelor educationale acum 30 de ani. eu personal le multumesc si in ziua de azi.
  • +1 (1 vot)    
    performanta cu sau fara bataie (Duminică, 23 noiembrie 2008, 22:14)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Eu ma indoiesc ca dupa ce sotii Karolyi au ajuns in SUA au continuat cu metodele lor "contondente". Si-au civilizat stilul ca altfel ar fi fost dati afara in suturi. SUA nu e Romania comunista unde se rabda si se tacea. Si iata ca au obtinut si asa performante foarte mari; sunt foarte respectati pentru ceea ce au realizat si aici.
    Asa ca pica argumentul celor care zic ca fara maltratare nu iese performanta. Parerea mea.
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    o parere (Sâmbătă, 27 decembrie 2008, 18:04)

    ana [anonim]

    intradevar daca a facut ce a facut B.K.totusi a avut rezult ffffff.bune.dupa atata amar de timp nu mai conteaza,ci deaici incolo sa se faca ceva in aceasta privinta,pt.ca inca func.vechiul sist.Sunt f.multe interese din partea unora si au ggija sa-i ingroape in mizerie pe altii.Uni pe alti se toarma m,ai mult sau mai putin adevarat.